Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Manažer fotbalového Brna: Extremisty na stadionu nechceme

Fanoušci Zbrojovky Brno řádili během utkání na Bohemians 1905. Museli proti nim zasáhnout i hasiči. | foto: ČTK

3 2013
V předloňské sezoně řádili ve Znojmě, v létě svým chováním pošpinili stoleté oslavy Zbrojovky, v neděli se kvůli nim přerušoval zápas v Praze. Fotbalové Brno stále provází skupina výtržníků, která ničí jeho renomé.

Za nedělními událostmi, které přerušily zápas na půdě Bohemians, nevidí sportovní ředitel Zbrojovky Zdeněk Kudela pouze brněnské příznivce.

"Není to tak jednoduché, jak to prezentují Bohemians, kteří to hodili na naše fanoušky. Sice tam asi byly zdevastované záchody, ale pak vyšlo najevo, že je pražští pořadatelé zamkli a naši příznivci se na ně nemohli dostat. Když to nešlo otevřenými dveřmi, tak se o to pokusili zavřenými," popisuje.

Fotogalerie

Nicméně vás asi čeká pokuta...
Ve zprávě delegáta je chování fanoušků Bohemky a našich ohodnoceno procenty přibližně stejně. Pokud nám bude hrozit nějaký velký postih a budeme se muset bránit, uvedeme i vlastní svědectví. Budeme se třeba ptát, proč zápas nebyl ukončen, když tam byly domácími fanoušky opakovaně házeny dýmovnice. V tomto případě přece nestačí jen upozornění hlasatele.

Od svědků jsem slyšel, že za situaci může i katastrofální stav stadionu Bohemians. Souhlasíte?
Je s podivem, pokud máme nějaký licenční manuál, že zodpovědní lidé schválí současný stadion Bohemians pro první ligu. Nestačí jenom vybudovat vyhřívání a osvětlení, ten stadion je z mého pohledu naprosto nezpůsobilý. Musím říct, že i stadion v Brně se věkem devastuje, ale ve srovnání s "Ďolíčkem" je pořád komfortní.

Jak ale vnímáte fakt, že fanoušci se symboly Zbrojovky, kteří jí tedy dělají jakousi reklamu, se perou s ochrankou a policií?
Klub si samozřejmě váží každého diváka, který přijde na stadion podporovat Zbrojovku. Pakliže je ale hlášení se k jejím barvám a ohánění se patriotismem jen zástěrkou pro vyvolávání rvaček, jak to u hooligans chodí, pak se od toho klub distancuje. Uděláme všechno, abychom fanoušky získali a přitáhli je do hlediště, ale chceme se razantně rozloučit s těmi, kteří fanouškovství pojímají jako vrchol extremismu. To na stadion nepatří.

Jak se s tím dá bojovat?
To je složité, je to celospolečenský problém. Mně třeba přijde zbytečný úplný zákaz pyrotechniky. Proč nepovolit nějakou regulovanou pyrotechniku - nemluvím o petardách nebo dělbuších - když to nikomu neublíží a může to pomoct atmosféře? Ale pokud se někdo jde na fotbal pobít a pak jako nedávno na Žižkově lítá po hrací ploše, tak na to nemáme připravenou legislativu. Zásadní chybou také bylo, že policie musela opustit stadiony.

Zdeněk Kudela nastupuje po Richardu Dostálkovi na pozici ředitele fotbalového

Zdeněk Kudela, ředitel FC Zbrojovka Brno

Jak ovšem reagujete na to, když na oslavě sta let klubu skupina lidí křičí nacistická hesla, zapálí sedačky a pak se pobije?
To je extremismus, o kterém jsem mluvil. Fotbal je krásná hra a vzbuzuje v lidech nádherné vášně. Ale pakliže to někteří zneužívají a ty vášně se proměňují v rasistické nebo protispolečenské projevy, tak s tím musíme zásadně něco udělat. Takové lidi na stadionu nechceme.

Takže odsuzujete, když se vaši fanoušci dopouští výtržností?
Zbrojovka bude proti tomu, aby se extremistické živly schovávaly za její barvy a používaly údajný vztah ke klubu jako zástěrku pro uplatňování svých agresivních nálad. S tím se Zbrojovka nikdy ztotožňovat nebude, protože je to proti sportu. Zbrojovka je fotbalový, nikoliv extremistický klub.

Autor:


Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 4 4 0 0 8:1 12
2. SK Sigma Olomouc 4 3 0 1 7:3 9
3. SK Slavia Praha 4 2 2 0 3:0 8
4. AC Sparta Praha 4 2 2 0 4:2 8
5. FC Slovan Liberec 4 2 1 1 6:3 7
6. Bohemians Praha 1905 4 1 3 0 3:2 6
7. Fastav Zlín 4 2 0 2 3:3 6
8. 1. FC Slovácko 4 1 2 1 6:4 5
9. FK Teplice 4 1 2 1 7:6 5
10. FC Baník Ostrava 4 1 2 1 8:9 5
11. MFK Karviná 4 1 1 2 4:4 4
12. Dukla Praha 4 1 1 2 4:9 4
13. FK Jablonec 4 0 3 1 4:5 3
14. FK Mladá Boleslav 4 0 1 3 2:7 1
15. FC Vysočina Jihlava 4 0 1 3 1:6 1
16. Zbrojovka Brno 4 0 1 3 2:8 1

Známky

1,38

Uroš Radakovič

Olomouc

1,5

Šimon Falta

Olomouc

1,63

Jan Laštůvka

Slavia

Góly

3

David Lafata

Sparta

3

David Vaněček

Teplice

2

Ondřej Mihálik

Jablonec

Najdete na iDNES.czmobilní verze