Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Úkol splněn, pro brněnskou Zbrojovku nastává čas zkoušení

Václav Kotal vede brněnský trénink. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

24 2014
Plné pohody a legrácek byly v posledních dvou týdnech tréninky fotbalové Zbrojovky. Brněnský tým si dosyta užíval nabytou jistotu prvoligové záchrany. "Samozřejmě jsme trénovali v klidu, panovala celkem příjemná nálada," přibližuje trenér Václav Kotal. "Se záchranou z týmu spadlo napětí, takže jsme vymýšleli různé věci, aby tréninky měly nějaký náboj a zůstala tam motivace."

Jedním ze stimulů byla i série tradičně peprných zápasů mladých proti starým. Zkušenější část mužstva vyhrála minisérii 2:1, přičemž jejím členem byl i teprve třiadvacetiletý stoper Luděk Pernica. "Asi máme mladý kádr," směje se Kotal. "Ale bylo to i tím, že juniorka měla v týdnu dva zápasy, takže ti nejmladší hráči nám chyběli."

Udržet v závěru sezony celek, který už má splněno, v plné mentální pohotovosti bývá náročným úkolem. Kotal věří, že mu v tomto ohledu pomůže nedělní soupeř - Brňané nastoupí na půdě vicemistra z Plzně.

"Utkání proti ní je vždycky motivací. Na jaře jsme s Plzní odehráli dva pohárové zápasy, které měly dobrou úroveň. Věřím, že tento bude podobný. Budeme se snažit domácí pozlobit v protiútocích a také proti nim konečně na jaře skórovat, což se nám v poháru nepodařilo," připomíná kouč Zbrojovky.

Ta se bude v ligovém finále snažit nejen o vylepšení bodového konta a současné desáté pozice v tabulce. Díky jisté záchraně dostal trenér prostor ke zkoušení novinek, v tomto případě přesněji nových hráčů. "Nastoupí zřejmě dva až tři, kteří na jaře tolik nehráli," pověděl Kotal.

Ten se bude snažit najít náhradu za muže, které v létě ztratí. Obránce Janotka se vrátí z hostování do mateřské Olomouce, záložníka Šislera očekávají v Mladé Boleslavi, ofenzivní Skalák se bude hlásit ve Spartě.

"Šisler se Skalákem s námi ještě pojedou a podle průběhu zápasu uvidíme, jestli bude potřeba je nasadit," podotýká Kotal. "Ale v kádru máme také hráče, kteří nedostali tolik příležitostí. Teď je můžeme prověřit, abychom věděli, zda s nimi můžeme počítat, nebo máme shánět náhradu jinde."

Dalším ze zapůjčených hráčů je záložník Fischer, o nějž mají Brňané i nadále zájem. "Ale záleží také na podmínkách," sděluje kouč, který už s vedením pracuje na týmu pro příští sezonu. "Nějak nad tím uvažujeme, ale na konkrétní jména je ještě brzy. Nicméně já jsem trenér, který je zvyklý pracovat s tím, co je k dispozici. Samozřejmě bych si přál doplnění mužstva co nejkvalitnějšími hráči, ale respektuju finanční možnosti klubu."

Známé jsou alespoň změny v realizačním týmu. Ve Zbrojovce kvůli dalekému dojíždění skončí trenér brankářů Kristian Barbuščák, jehož nahradí opora Boby z 90. let Luboš Přibyl. Novým asistentem pak bude nynější trenér úspěšné juniorky a další klubová ikona Richard Dostálek. "Důvodem je větší propojení A-týmu a juniorky," vysvětluje Kotal.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze