Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

ZÁPISNÍK Z EURA: V pasti u Saint Denis. Blikačky a běh pro akreditaci

U stadionu v Saint Denis je jedno z akreditačních center pro novináře. Ale pařížská doprava dokáže vyzvednutí potřebné visačky pořádně zkomplikovat. | foto: Profimedia.cz

8 2016
Tours (Od našeho zpravodaje) - Plán byl zhruba následující: v šest ráno vyrazit z Prahy, před pátou být v Paříži. Tam vyzvednout akreditaci a v osm večer už se hlásit v hotelu v Tours. Jenže plánovat cestu na fotbalové Euro vlastně ani moc nejde - během víc než 1 300 kilometrů dlouhé štreky se to potvrdilo hned několikrát.

S tím, že se zdrží na rozkopané plzeňské dálnici, člověk tak trochu počítá. Zato víc než hodinové čekání na místě v koloně před německým Mannheimem dělá v plánech trhlinu. A když se uzavírky, objížďky a zdánlivě nekončící šňůry aut začnou opakovat i na dalších místech, šance, že stihneme akreditaci vyzvednout do požadovaných šesti hodin se rychle snižuje.

Francouzské dálnice jsou naštěstí skoro prázdné, takže cesta do Paříže od německých hranic už hezky odsýpá. V půl šesté jsme zhruba pět kilometrů od stadionu Saint-Denis. „Paráda, stíháme to,“ pochvalujeme si s kolegou vidoereportérem. Zakřikli jsme to.

Totálně zacpaný městský okruh Boulevard périphérique, kterým nás ke stadionu vede navigace, nás z ničeho nic zamkne v pasti. Tak malý kousek od cíle! Minuty rychle ubíhají, auta se sunou snad po centimetrech. A i když už jsme těsně pod stadionem, cesta k parkovišti je ještě dlouhá. Krizová situace si žádá krizové řešení.

„Necháme to tu na blikačky?“ ptám se kolegy. „Jo,“ odsouhlasí rychle můj plán. Mačkám tlačítko s vykřičníkem a řadím se ke kraji, hned za několik autobusů, které zapeklitou situaci vyřešily stejně.

Parkovat s blikačkami na rušné pařížské tříproudé silnici? To si asi trochu říká o pokutu. Ale nedá se nic dělat, rychle vybíháme z auta po schodech ke stadionu. Je za dvě minuty šest a během těch sto dvaceti vteřin potřebujeme najít akreditační centrum. Naštěstí je blízko - jen pár desítek metrů v jedné z budov vedle stadionu.

Uf, ještě je otevřeno. Postojíme si pár minut ve frontě a akreditace je přece jen naše. Následná cesta do Tours se sice kvůli mnoha uzavírkám na dálnici a následným objížďkám natáhne ještě na pět hodin, ale úkol dne se podařilo splnit. Mise Euro začíná.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze