Necid si ve Zwolle připsal přihrávku, Pastoor domácí premiéru nezvládl

Radost Nijlanda ze Zwolle, ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

17 2014
Zwolle, čtvrteční soupeř Sparty v play-off Evropské ligy, má dvou kolech nejvyšší nizozemské soutěže plný počet bodů. Po výhře nad Utrechtem zvítězilo na hřišti Dordrechtu 2:1. Zwolle navíc v Superpoháru porazilo Ajax, takže v novém ročníku jen vyhrává. Před svými fanoušky se poprvé představilo mužstvo Alkmaaru, kde v roli asistenta trenéra působí Alex Pastoor, jenž ještě na jaře vedl pražskou Slavii. Zápas proti Ajaxu Amsterodam ale jeho týmu nevyšel, prohrál jasně 1:3.

Nizozemsko

O rozhodující gól Zwolle se v nastavení postaral Saymak po asistenci českého reprezentanta Tomáše Necida. Ten si odbyl debut v novém týmu, kde hostuje z CSKA Moskva. Necid přišel do hry v 56. minutě místo střelce první branky Thomase.

Deset minut před koncem však dostal červenou kartu jeho spoluhráč Van Hintum a Dordrecht ihned přesilovou hru využil k vyrovnání. Ve třetí nastavené minutě ale hosté zaútočili a záložník Saymak zařídil cenné vítězství.

Zwolle tak má po dvou kolech plný počet bodů a dělí se o vedení v tabulce s Eindhovenem. Zwolle, které ve čtvrtek přivítá Spartu, nastoupilo v sestavě: Boer - Van Polen, Van der Werff (64. Lam), Broerse, Van Hintum - Saymak, Rienstra - Lukoki, Drost, Thomas (56. Necid) - Nijland (81. Pereira).

Stoprocentní je i Ajax Amsterodam, který ve druhém kole vyhrál na hřišti Alkmaaru, kde jako asistent trenéra působí bývalý kouč Slavie Praha Alex Pastoor, 3:1.

Od 50. minuty, kdy vyrovnal Berghuis, drželi domácí nadějný stav 1:1, ale Ajax dvěma góly v 70. a 90. minutě strhl zápas na svou stranu.

Kuriózní průběh měl duel mezi Excelsiorem Rotterdam a Deventerem. Hostující brankář Erik Cummins v 69. minutě nejprve snížil gólem přes celé hřiště na 1:2, v nastavení ale inkasoval z penalty a Go Ahead Eagles prohráli 2:3.

Šestadvacetiletý Cummins se nečekaně prosadil přímo ze hry, když jeho odkop z ruky přeskočil domácího gólmana Deckerse. Vzápětí Nieuwpoort vyrovnal na 2:2, ale radost Deventeru dlouho nevydržela.

V nastavení totiž po faulu Türüce odpískal rozhodčí penaltu, kterou proměnil Fischer. Cumminse tak může alespoň těšit fakt, že se stal prvním skórujícím brankářem v nizozemské lize od Martina Pieckenhagena v roce 2005.

Výsledky 2. kola: PSV Eindhoven - Breda 6:1, Dordrecht - Zwolle 1:2, Twente Enschede - Haag 2:2, Arnhem - Leeuwarden 2:2, Alkmaar - Ajax Amsterodam 1:3, Groningen - Almelo 3:1.

Slovensko

Výsledky 6. kola: Dunajská Streda - Myjava 1:0 (80. Černák), Podbrezová - Žilina 1:0 (39. Gál-Andrezly), Trnava - Ružomberok 2:0 (55. z pen. a 56. Vlasko), Trenčín - Košice 4:2 (76., 86. a 90.+1 Kubík, 33. Holúbek - 38. a 52. Haskič).

Skotsko

Výsledky 3. kola: Celtic Glasgow - Dundee United 6:1, FC Dundee - Partick Thistle 1:1, Hamilton - St. Johnstone 1:0, Motherwell - Inverness 0:2, Ross County - Kilmarnock 1:2. Utkání Aberdeen - St. Mirren bylo odloženo.

Rusko

Výsledky 4. kola: Jekatěrinburg - Torpedo Moskva 0:2, Petrohrad - Ufa 1:0, CSKA Moskva - Spartak Moskva 0:1, Tula - Dynamo Moskva 1:2, Kazaň - Lokomotiv Moskva 1:1, Rostov na Donu - FK Krasnodar 0:2..

Rakousko

Výsledky 5. kolo: Rapid Vídeň - Altach 0:1, Grödig - Wiener Neustadt 3:0, Mödling - Salcburk 0:3, Wolfsberg - Ried 4:1, , Sturm Štýrský Hradec - Austria Vídeň 1:1.

Belgie

Výsledky 4. kolo: Kortrijk - Genk 1:1, Charleroi - Waasland-Beveren 2:2, Lokeren - Lierse 2:0, Ostende - Mechelen 2:0, Gent - Waregem 3:1, Westerlo - Anderlecht 2:2.

1. Anderlecht 4 3 1 0 8:3 10
2. Gent 4 3 1 0 7:2 10
3. FC Bruggy 4 2 2 0 5:2 8
4. Westerlo 4 2 2 0 7:5 8
5. Mouscron-Péruwelz 4 2 1 1 9:7 7
6. Lokeren 4 2 1 1 4:2 7
7. Standard Lutych 4 2 0 2 8:8 6
8. Ostende 4 2 0 2 3:4 6