Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vzpomínejte na finále Ligy mistrů: obraty Manchesteru a Liverpoolu

  7:59
Fotbalová Barcelona je historicky prvním vítězem Ligy mistrů. Manchester United triumfoval v posledním ročníku nejprestižnější klubové soutěže. Ve středu v Římě se střetnou v celkovém osmnáctém finále. Jak předchozí boje vypadaly?

Manchester United, vítěz Ligy mistrů 2008 | foto: Reuters

Předchůdce Ligy mistrů - Pohár mistrů evropských zemích - se hrál naposled v ročníku 1990/1991, zvítězila  Crvena Zvezda Bělehrad. Od té doby žádný klub z východoevropského klubů triumf nezískal. Nestane se tak ani letos.

0. ročník, 1991/1992

Do soutěže vstoupilo dvaatřicet mistrů, žádná evropská země neměla víc než jednoho účastníka. Český šampion Sparta v 1. kole vyřadil Glasgow Rangers, ve 2. kole senzačně přemohl Marseille, finalistu z minulého ročníku.

Čtvrtfinále se poprvé hrálo ve dvou skupinách, Sparta například porazila Barcelonu a ještě v posledním zápase hrála o postup do finále. Podlehla však 0:1 v Kyjevě, navíc Barcelona si první místo pohlídala vítězstvím nad Benfikou.

Finále ve Wembley mezi španělským mistrem a Sampdorií Janov rozhodl v prodloužení stoper Ronald Koeman svou typickou dělovkou z přímého kopu.

Finále: Barcelona - Sampdoria Janov 1:0 po prodl. (111. R. Koeman).

1. ročník, 1992/1993

Poprvé se hrála kvalifikace, protože počet mistrů se rozšířil díky nově vzniklým státům v Evropě. Tehdejší československý mistr Slovan Bratislava šel do 1. kola, v němž vyřadil Ferencváros Budapešť. V dalším kole však narazil na AC Milán a vypadl (0:4 a 0:1).

Právě italský mistr si ve skupině počínal suverénně, vyhrál všech šest utkání při skóre 11:1. Ve finále na Olympijském stadionu v Mnichově však podlehl Marseille, jediný gól vstřelil stoper Boli ve 44. minutě.

Finále: Marseille - AC Milán 1:0 (44. Boli)

2. ročník, 1993/1994

Poslední federální mistr Sparta v 1. kole vyřadil po boji AIK Stockholm (0:1 a 2:0), ale pak už účast v hlavní soutěži nezopakovala, protože nestačila na Anderlecht (0:1 a 2:4)

Poprvé ze dvou základních skupině nepostupovali jen vítězové, ale první dva týmy. V semifinále AC Milán zdolal Monaco a Barcelona si poradila s Portem (oba zápasy 3:0).

Boj o zlato se stal jednoznačnou záležitostí italského klubu, v Aténách soupeře ze Španělska deklasoval 4:0. Nezapomenutelný je třetí gól Savičeviče, který z rohu velkého vápna překonal brankáře Zubizarettu povedeným lobem.

Finále: AC Milán - Barcelona (22. a 45. Massaro, 47. Savičevič, 59. Desailly).

3. ročník, 1994/1995

Český mistr poprvé musel do kvalifikace, stejně jako dalších patnáct šampionů z méně prestižních evropských soutěží. Sparta v ní neuspěla s Göteborgem (1:0 a 0:2). Pak už se hrály skupiny, základní fáze měl šestnáct účastníků a osm z nich tam bylo přímo nasazeno.

Göteborg vyhrál jednu ze čtyř skupin před Barcelonou, oba kluby postoupily do čtvrtfinále, vyřazen byl Manchester. V něm švédský tým vypadl s Bayernem (0:0 a 2:2). Dalšími semifinalistami se stali Paříž SG, AC Milán a Ajax.

Vídeňské finále mezi Ajaxem a Milánem rozhodl pět minut před koncem devatenáctiletý Patrick Kluivert. 

Finále: Ajax - AC Milán (85. Kluivert).

4. ročník, 1995/1996

Systém byl stejný jako o rok dřív: šestnáct klubů v kvalifikaci, čtyři skupiny, čtvrtfinále, semifinále, finále. Už neplatilo, že každá země měla garantované jedno místo alespoň v kvalifikaci, i proto český mistr chyběl.

Do vyřazovací části se probojovala například Legia Varšava, Nantes či Spartak Moskva. Obhájce Ajax prošel až do finále, kde v Římě narazil na Juventus.

Po remíze 1:1 došlo na penaltový rozstřel. Brankář Peruzzi z Juventusu chytil hned první střelu Davidsovi a čtvrtou Silooyovi. Jeho protějšek Van der Sar úspěšný nebyl ani jednou, první gól mu dal Ferrara, současný nový kouč Juventusu.

Finále: Juventus - Ajax 1:1, 4:2 na penalty (12. Ravanelli - 42. Litmanen)¨

5. ročník, 1996/1997

V kvalifikaci dostal možnost opět český mistr, Slavia však úplně selhala v Curychu, od Grashoppers dostala pět gólů a skončila. Na první účast v Lize mistrů tak musela čekat až do roku 2007.

Opět se hrálo ve čtyřech skupinách. V semifinále se utkali oba předchozí finalisté Juventus s Ajaxem, italský tým vyhrál oba zápasy (2:1 a 4:1) a ve finále na něj čekala Borussia Dortmund.

Rok předtím hrál finále italský tým v Římě, tentokrát německý tým v Mnichově a "domácí" prostředí využil a zvítězil 3:1.

Finále: Dortmund - Juventus 3:1 (29. a 34. Riedle, 70. Ricken - 66. Del Piero)

6. ročník, 1997/1998

Liga mistrů se rozšířila, už neplatilo, že jedna země může vyslat jen jeden klub. Byla dvě kvalifikační kola. Sparta byla ve druhém předkole, kde vyřadila Salcburk (0:0 a 3:0). Podruhé se dostala do základní skupiny, v níž skončila třetí za obhájcem trofeje Dortmundem a Parmou, ale před Galatasaray.

Základní fáze měla poprvé šest skupin, do čtvrtfinále postoupili jejich vítězové a dva týmy z druhých příček s nejlepší bilancí.

Do finále potřetí za sebou postoupil Juventus, ale v Amsterdamu na Real Madrid nestačil. Rozhodl srbský útočník Mijatovič, dosud sportovní ředitel Realu.

Finále: Real Madrid - Juventus 1:0 (67. Mijatovič).

7. ročník, 1998/1999

Hrací systém byl stejný jako v předchozím ročníku, Sparta byla opět ve 2. předkole. První zápas v Kyjevě vyhrála 1:0, ale doma stejným výsledkem podlehla a pak nezvládla penalty. Ukrajinský klub pak vyhrál skupinu, ve čtvrtfinále si poradil s obhájcem Realem Madrid a vypadl až v semifinále smolně s Bayernem.

Mnichovský klub tak díky tomu mohl sehrát jedno z nejpamátnějších finále Ligy mistrů. Na barcelonském Nou Campu proti Manchesteru United vedl na konci devadesáté minuty 1:0, ale nakonec prohrál. Sheringham a Solskjaer skórovali v nastaveném čase po rohových kopech.

Finále: Manchester United - Bayern Mnichov 2:1 (90.+1 Sheringham, 90.+3 Solskjaer - 6. Basler).

8. ročník, 1999/2000

Další rozšíření, poprvé do soutěže zasáhly dva české týmy. Teplice neprošly kvalifikací, ztroskotaly na Dortmundu (0:1 a 0:1). Sparta šla přímo do základních skupin, kterých bylo poprvé osm. Pod vedením nováčka mezi trenéry Ivana Haška skupinu vyhrála před Bordeaux a postoupila do osmifinále. To se hrálo poprvé ve skupinách a byly čtyři, sparťané dál už neprošli přes Barcelonu a Porto.

Do semifinále postoupily tři španělské kluby,  Valencie porazila Barcelonu, Real Madrid si poradil s Bayernem. V pařížském finále pak Valencii smetl 3:0. Třetí gól dal Raúl po úniku přes polovinu hřiště.

Finále: Real Madrid - Valencie 3:0 (39. Morientes, 67. McManaman, 75. Raúl).

9. ročník, 2000/2001

Hrací systém byl stejný jako v předchozím ročníku, do kvalifikace zasáhly dva české kluby. Sparta lehce vyřadila Zimbru Kišiněv a dostala se do základní části. Naopak Slavia ne. Sice nejdřív pokořila Šamchor, ale ve 3. předkole smolně vypadla se Šachtarem Doněck.

Ukrajinský klub pak ve skupině hrál i se Spartou, které se nedařilo a skončila poslední, když dosáhla jediného vítězství právě nad Šachtarem.

Do čtvrtfinále se probojovaly opět tři španělské týmy a Valencie dotáhla svou jízdu znovu do finále. V Miláně na San Siru však opět plakala jako před rokem. Zápas s Bayernem režírovaly penalty, nejdřív jedna na každé straně určily výsledek po devadesáti minutách 1:1.

V rozstřelu nedali Paulo Sergio a Andersson z Bayernu, na druhé straně Zahovič s Carbonim a v sedmé sérii Pellegrino. Rozhodl stoper Linke.

Finále: Bayern Mnichov - Valencie 1:1, 5:4 na penalty (51. Effenberg z pen. - 3. Medieta z pen.)

10. ročník, 2001/2002

Sparta postoupila přímo do základní skupiny, Slavia vypadla podruhé ve 3. předkole, tentokrát byl na její síly Panathinaikos. Sparťané pod trenérem Jaroslavem Hřebíkem v pohodě postoupili do osmifinálové skupiny, kde svedli krásnou, leč marnou bitvu s Realem Madrid, pozdějším vítězem.

Ve čtvrtfinále opět tři španělské týmy, v semifinále Real Madrid vyřadil Barcelonu. Jeho finálovým soupeřem v Glasgowě byl Leverkusen, největší překvapení soutěže.

Finále: Real Madrid - Leverkusen 2:1 (8. Raúl, 45. Zidane - 13. Lucio).

11. ročník, 2002/2003

Sparta překvapivě vypadla ve 3. předkole s Genkem, když ani čtyři góly v domácí  odvetě (4:2) nezachránily nepovedený duel v Belgii (0:2). Mistr Liberec svedl statečný boj s AC Milán, pozdějšího vítěze dokonce doma porazil, ale kvůli pravidlu o gólu vstřeleném na hřišti soupeře vypadl (0:1 a 2:1).

Do čtvrtfinále se dostaly tři španělské a tři italské týmy, které se postoupily i do semifinále. Juventus vyřadil Real Madrid především díky Pavlu Nedvědovi, který však v závěru nesmyslně fauloval a kvůli třetí žluté kartě v ročníku nemohl hrát finále.

Finálový duel V Manchesteru tak sledoval jen z tribuny, gól neviděl a tak došlo na penalty. Nedali Trezeguet, Zalayeta a Montero z Juventusum, na druhé straně Seedorf a Kaladze.

Finále: AC Milán - Juventus 0:0, na penalty 3:2.

12. ročník, 2003/2004

Liga mistrů se poprvé hrála systémem, který vydržel až do současnosti. Po základních skupinách se rovnou jde do vyřazovací části. Do základní fáze se dostala Sparta přes Vardar Skopje, Slavia vypadla s Celtou Vigo (0:3 a 2:0).

Do finále se překvapivě dostaly FC Porto s koučem Josém Mourinhem a Monako, kde postupně začal dostávat šanci Jaroslav Plašil. Ale prvním českým fotbalistou, který kdy nastoupil ve finále, se nestal. Souboj v Gelsenkirchenu proseděl na lavičce a sledoval porážku svého týmu 0:3. Po triumfu Mourinho oznámil konec v Portu a ujal se Chelsea.

Finále: Porto - Monako 3:0 (39. Carlos Alberto, 71. Deco, 75. Alejničev)

13. ročník, 2004/2005

Sparta jako první český tým překonala dvě předkola a postoupila do základní fáze. Naopak druhý český zástupce Ostrava jako mistr nestačila na Leverkusen (0:5 a 2:1). Spartě se nedařilo, ve skupině skončila s jedním bodem poslední za Lyonem, Manchesterem a Fenerbahce.

V semifinále jsou poprvé tři anglické týmy, v duelu Chelsea s Liverpoolem na sebe narazili Petr Čech proti Milanu Barošovi a Vladimíru Šmicerovi. Rozhodl sporný gól, který dal v odvětě s přispěním Baroše liverpoolský Luis García. Pořádně nebylo vidět, jestli míč přešel brankovou čáru, nebo ne.

Vladimír Šmice a Milan Baroš s trofejí

Baroš a Šmicer se stali prvními českými fotbalisty, kteří hráli finále. Po krásném zápase v Istanbulu se dočkali triumfu. V poločase AC Milán vedl 3:0, ale o náskok přišel a podlehl na penalty. Jeden z gólů Liverpoolu dal i Šmicer, který proměnil i rozhodující pokutový kop. Neúspěšní byli Serginho, Pirlo a Ševčenko z Milána, za Liverpool nedal jen Riise.

Finále: Liverpool - AC Milán 3:3, 3:2 na penalty (1. Maldini, 39. a 44. Crespo - 54. Gerrard, 56. Šmicer, 60. Alonso).

14. ročník, 2005/2006

Slavia počtvrté neuspěla v kvalifikaci, ve 3. předkole vypadla s Anderlechtem. Sparta šla přímo do skupiny, kde však skončila se dvěma body poslední za Arsenalem, Ajaxem a Thunem.

Arsenal se probojoval až do finále, kde narazil na Barcelonu. A na Stade France v Paříži dlouho vedl, jenže španělský tým v závěru nejdřív vyrovnal a ještě přidal druhý gól.

Finále: Barcelona - Arsenal (76. Eto´o, 81. Belletti - 37. Campbel).

15. ročník, 2006/2007

České týmy končily ve 3. předkole. Liberec po boji vypadl se Spartakem Moskva (0:0 a 1:2), Mladá Boleslav dostala pět gólů v Istanbulu od Galatasaray (5:2 a 1:1).

Marek Jankulovski slaví triumf v Lize mistrů

Začala anglická nadvláda, Chelsea, Liverpool a Manchester se dostaly do semifinále, ale o trofej hrál po dvou letech znovu Liverpool s AC Milán. A tentokrát italský tým si už vítězství ujít nenechal, byť Liverpool v závěru zápasu v Aténách opět dotahoval. Z trofeje se radoval i český obránce Marek Jankulovski.

Finále: AC Milán - Liverpool 2:1 (45. a 82. F. Inzaghi - 89. Kuijt).

16. ročník, 2007/2008

Poprvé se do Ligy mistrů dostal jiný český klub než Sparta: slávisté nejdřív ve 2. předkole se štěstím na penalty přešli přes Žilinu a pak v další fázi dvakrát porazili Ajax (1:0 a 2:1). Nepostoupili ze skupiny, v níž skončili za Arsenalem a Sevillou.

Manchester United - FC Chelsea , Čech, Ronaldo

Arsenal by jedním ze čtyř anglických týmů, který se dostal do čtvrtfinále, ale jako jediný v něm i skončil, protože nestačil na Liverpool. Ten hrál s Chelsea potřetí semifinále a poprvé prohrál. Finále tak zažil další český fotbalista. Brankář Petr Čech však Šmicera, Baroše a Jankulovského nenapodobil. V Moskvě totiž Chelsea podlehla na penalty Manchesteru.

Za vítězný Manchester neproměnil Ronaldo. V páté sérii jako poslední mohl rozhodnout Terry z Chelsea, ale trefil jen tyč. V sedmé sérii pokazil střelu Anelka, rozhodující gól tak byl připsán Giggsovi.

Finále: Manchester - Chelsea 1:1, na penalty 6:5 (26. Ronaldo - 45. Lampard).

Autor:

EURO 2024: Los skupin, program zápasů, stadiony

Fotbalové EURO 2024 se bude hrát od 14. června do 14. července 2024 v deseti neměckých městech. Čtyřiadvacet účastníků bude rozděleno do šesti čtyřčlenných skupin. Čeští fotbalisté se v základní skupině střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.

Česko - Portugalsko, Česko - Gruzie, Česko - Turecko
  • Nejčtenější

Anglie - Brazílie, Francie - Německo. Kde zdarma sledovat sobotní fotbalové šlágry?

15. dubna 2024

Víkend je ve znamení reprezentačního fotbalu a přináší řadu atraktivních zápasů. Po pátečním...

Plzeň - Slavia 1:0, šlágr rozhodl v závěru Šulc, hosté po týdnu spadli z čela

14. dubna 2024  17:09,  aktualizováno  19:59

Zásadní zpráva ze šlágru fotbalové ligy z Plzně, kde se představila první Slavia: největší radost...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Fiorentina - Plzeň 2:0, pohárovou jízdu uťalo prodloužení, hosté hráli v deseti

18. dubna 2024  17:42,  aktualizováno  21:23

Plzeňští fotbalisté se rvali, bojovali do vyčerpání, ale mezi čtyři nejlepší kluby v Konferenční...

Slavia prohrála v Plzni, Sparta se po týdnu vrací do čela. Na dně je Karviná

13. dubna 2024  14:30,  aktualizováno  14.4 20:21

Příliš dlouho v čele Fortuna ligy nevydrželi. Slávističtí fotbalisté nezvládli šlágr 28. kola a v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plzeň - Fiorentina 0:0, domácí hlavně bránili, i tak dál drží šanci na semifinále

11. dubna 2024  17:28,  aktualizováno  20:42

Plzeňští fotbalisté uhráli v úvodním čtvrtfinále Konferenční ligy proti italské Fiorentině cennou...

Sedmá příčka mezi národy. Jak české kluby připisovaly body do koeficientu

19. dubna 2024  17:45

Plzeň jako nejhůře třiadvacátý nejlepší klub letošního ročníku evropských pohárů. Česko jako sedmá...

Málem krach, suverénní jízda i play off bez gólu. Jak Plzeň prosvištěla Evropou

19. dubna 2024  14:55

Když si ve čtyřiadvacáté minutě obrovitánského nastavení rovnal míč na penaltový puntík Erik Jirka,...

Plzeň v pohárech vydělala takřka čtvrt miliardy korun, Slavia se Spartou víc

19. dubna 2024  13:26

Pokud by plzeňští fotbalisté ve čtvrteční čtvrtfinálové odvetě ve Florencii uspěli, postupem do...

Trenér Nagelsmann se do Bayernu nevrátí, zůstává u německé reprezentace

19. dubna 2024  11:52

Trenér Julian Nagelsmann i nadále povede německou fotbalovou reprezentaci. Svaz v pátek informoval...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...