Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Darida: Mít obavy? To by byla sebevražda. Ani Španělé nehrají bez chyb

11 2016
Ví se o něm, že je skvělý běžec. A proti Španělsku toho záložník Vladimír Darida nejspíš naběhá ještě víc než obvykle. Ale obavy nemá. „Třeba Španělé nebudou mít svůj den,“ doufá.

Když na jaře prosákla zpráva, že se o něj zajímá Real Madrid, byly toho plné noviny. Zatím Darida zůstává v Berlíně, ale zkušenost se španělským fotbalem ho čeká už v pondělí. V úvodním zápase Eura.

„Real v hlavě opravdu nemám, do utkání jdu stejně jako do jakéhokoli jiného,“ smál se. „Ani nervozita u mě nestoupá. Spíš jsem natěšený.“

Cítí to stejně i spoluhráči? Nebo na někom vidíte, že má z velkých jmen soupeřů respekt?
Většina kluků se určitě těší. A asi mezi námi není nikdo, kdo by byl podělaný. Kdybychom do toho šli s ­obavami, byla by to sebevražda.

Jak se na Španěly připravujete?
Už jsme je viděli na videu: jak hráli s Ukrajinou, Slovenskem, Makedonií. Něco jsme nacvičovali i na tréninku. Abychom byli maximálně připravení a nic nás nepřekvapilo.

Co jste zatím stačil vypozorovat?
Že je to velmi silný tým na míči. Ale taky mi přijde, že je to u nich postupem času takové... Ve druhém poločase už prostě nejsou tak silní v agresivitě, presinku po ztrátě míče. Týmy, které proti nim hrály, si většinou nakonec nějakou šanci vytvořily. Ani oni nehrají bez chyb. Byli bychom rádi, abychom si taky nějakou možnost vypracovali – a pak musíme být maximálně efektivní.

Fotogalerie

Jste smířený s tím, že si i na své poměry hodně zaběháte?
Každý mančaft, který nastoupí proti Španělsku, je spíš zalezlý a čeká na šanci. Oni opravdu dobře drží balon a z presinku se dokážou dostat dopředu. Na druhou stranu: já sice rád běhám, ale ne bez míče. Jsem radši, když kombinujeme a já se můžu nabízet. Honit se za balonem a lovit ho z kopaček soupeřů, to není úplně moje oblíbená disciplína.

Proti španělskému soupeři jste hrál už s Plzní, třeba v Barceloně. Jak na ty chvíle vzpomínáte?
Bylo to jen pár minut, to se snad ani nepočítá. Ale hráli jsme i s Atlétikem Madrid. Doma to celkem šlo, dokonce jsme je porazili. Zato u nich to bylo hlavně bez míče. Dost jsme si zaběhali.

Co bude teď základem k úspěchu? Neinkasovat moc brzy?
Jo, to bude důležité. Kdybychom dostali dva góly v prvních dvaceti minutách, tak by bylo prakticky po zápase. Ale čím déle bychom drželi dobrý výsledek, tím víc by se mohla v jejich obraně otevírat okénka.

Hlavní sílu mají Španělé v záloze. Jste připravený na to, že bude hodně záležet právě na vás, jak jejich klíčové hráče pohlídáte?
Hlavně doufám, že najdeme nějaký styl, který jim nebude sedět. Asi to nebude jen o mně, ale třeba i o stoperech nebo o podhrotovém hráči.

Je dobře, že se Španělskem hrajete hned první zápas?
Asi je to lepší, než se s nimi potkat až pak a vědět, že třeba musíme vyhrát. Je to trochu výhoda a bylo by dobré, abychom nějaký bod uhráli.

Co všechno se musí sejít, aby to vyšlo?
Musíme se vydat úplně na hranici, možná i za ní. A taky bude záležet, jak se zápas povede Španělsku. Když hrajete proti tak silnému týmu, potřebujete mít i štěstí. Třeba nebudou mít svůj den.Opel Astra 1,6 CDTI ST COSMO
Opel Astra 1,6 CDTI ST COSMO

r.v. 2016, naj. 14 000 km, diesel
329 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze