Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Plzni otevřeli první fotbalovou akademii. Velký mezník, řekl Pelta

Předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta při otevření akademie v Plzni. | foto: FAČR

30 2015
V Česku už funguje první regionální fotbalová akademie pro talentované hráče do 14 a 15 let. Při jejím slavnostním otevření v Plzni v úterý nechyběli zástupci Fotbalové asociace v čele s předsedou Miroslavem Peltou.

Plzeňská akademie, která oficiálně funguje už od 1. září, má být centrem pro nadané mladé fotbalisty, které přišel pozdravit také trenér reprezentačního A týmu Pavel Vrba.

„Jde o unikátní věc, na jejíž spuštění jsme dlouho čekali. Ve fotbalové Evropě bohužel postupně ztrácíme konkurenceschopnost a zřízení akademií pro nadané hráče je prvním krokem, abychom dál drželi se soupeři na špičkové úrovni krok. Těší mě, že první akademii spouštíme právě v Plzni, kde funguje jak vrcholový fotbal, tak právě i práce s mládeží. Navíc se zde skvěle sešla spolupráce s městem i krajem,“ uvedl Pelta.

Fotogalerie

Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová ocenila i fakt, že v RFA se hráčům vedle špičkových tréninkových podmínek dostane také možnosti výborného vzdělávacího procesu a celkového rozvoje osobnosti.

„Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy podporuje takové projekty, akademie v Plzni je toho jasným důkazem, že nám upřímně jde o sportování dětí a mladých lidí. Všem hráčům v akademii přeju, aby si pobyt v ní užili,“ prohlásila ministryně. „Když už se ne všichni dostanou na mistrovství světa či Evropy, ať z nich vyrostou úspěšní lidé, na něž můžeme být hrdí.“

Členové akademie v úterý sehráli modelový zápas na stadionu Josefa Žaloudka v areálu 33. ZŠ v Plzni, kterou dříve absolvovali třeba současní fotbaloví reprezentanti Petr Čech, Vladimír Darida, David Limberský či Václav Procházka.

Právě v jejich stopách mají jít i hráči ve věkových kategoriích U14 a U15, kteří se jako vůbec první dostali do akademie. Mají zajištěný komplexní servis od společné přípravy pod vedením špičkových odborníků z mládežnického fotbalu, další sportovní průpravu, výuku, stravovací a pitný režim a v případě potřeby také ubytování internátového typu.

„Jenom bych si přál, abychom za pár let mohli říci, že jsme dnešním slavnostním spuštěním plzeňské akademie byli u velkého mezníku,“ dodal Pelta.

Plzeň je první akademií na území Česka, ve zkušebním režimu už od září funguje také akademie v Jihlavě.

Autor:


Mercedes Třída E 3,0 350d AMG...
Mercedes Třída E 3,0 350d AMG...

r.v. 2016, naj. 15 000 km, diesel
1 352 150 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze