Liverpool zaskočil United, Dortmund válel, Vaclík vychytal čisté konto

Fotbalisté Borussie Dortmund se radují z gólu, který právě vstřelili proti Tottenhamu. | foto: Wolfgang RattayReuters

10 2016
Bída fotbalistů Manchesteru United nebere konce. V úvodním osmifinále Evropské ligy prohráli na hřišti Liverpoolu 0:2. Za postupem naopak výrazně vykročily Dortmund, Villarreal či Šachtar Doněck. Basilej s českými fotbalisty Tomášem Vaclíkem a Markem Suchým v sestavě remizovala se Sevillou bez branek.

Manchester United prohrál 0:2 v Liverpoolu, tedy na hřišti svého velkého rivala. Postup do čtvrtfinále se mu tedy významně vzdálil.

Útočník Depay fauloval v 19. minutě Clynea, a přestože si gólman De Gea na míč sáhl, Sturridge penaltu proměnil a v posledních sedmi soutěžních utkáních vstřelil Manchesteru pět branek.

Liverpool působil i nadále aktivněji a hosty několikrát zachránil španělský brankář. Ve druhém poločase však nestačil na střelu Firmina.

United pod trenérem Van Gaalem poprvé podlehli Liverpoolu, předchozí čtyři vzájemné duely vyhráli.

Zatímco Dortmund nastoupil v téměř nejlepší možné sestavě, Tottenham šetřil například Kanea nebo Lamelu. Na průběhu zápasu to bylo znát a německé mužstvo si připsalo vítězství 3:0.

Dortmund měl v prvním poločase hned několik šancí a jednu z nich využil po půlhodině hry Aubameyang. Gabonský reprezentant zužitkoval přesný Schmelzerův centr a vstřelil 33. soutěžní gól v aktuálním ročníku.

Dortmund byl dominantní i ve druhém poločase a dvěma trefami potvrdil její vítězství záložník Reus.

V závěru se sice dostal do hry nejlepší střelec Tottenhamu v anglické lize Kane, důležitý gól pro odvetu však nevstřelil. Jeho tým v Evropské lize prohrál poprvé od října.

V prvním poločase zápasu Basileje s FC Sevilla se ani jeden tým nedostal ke střele na branku, ale po přestávce se hosté osmělili a několikrát gólmana Vaclíka zaměstnali.

Bývalý brankář pražské Sparty si ovšem s pokusy N’Zonziho, Gameira nebo Konopljanky poradil. Na čistém kontu má podíl i opora obranné řady Suchý.

V posledních minutách hrála Basilej přesilovku po vyloučení N’Zonziho, stav ovšem zůstal nezměněn.

Obránce Michal Kadlec sledoval vítězství Fenerbahce Istanbul 1:0 nad Bragou pouze z lavičky. V 82. minutě potrestal chybu hostů v rozehrávce tvrdou střelou k tyči Topal.

Španělský souboj mezi Bilbaem a Valencií dopadl lépe pro domácí. Ve dvacáté minutě se po Beňatově centru hlavou prosadil García.

O chvíli později mohl přidat druhý gól nejlepší střelec baskického celku Aduriz, Ryanovu bránu však minul. I po změně stran bylo aktivnější Bilbao, další gól ovšem nepřidalo.

Villarrealu se vydařil vstup do zápasu s Leverkusenem. Už ve čtvrté minutě po Soldadově pasu za obranu přesně zakončil Bakambu. A právě čtyřiadvacetiletý útočník, který skóroval také v posledním zápase základní skupiny v Plzni, přidal po přestávce druhou trefu a definitivně rozhodl o výhře.