Devět gólů, obrat v nastavení. Šílenství, hřímal trenér poražených

Fotbalisté Swansea si užívají vítězství v přestřelce s Crystal Palace se svými fanoušky. | foto: Reuters

27 2016
Jedni čekali na ligovou výhru od srpna, druzí prohráli pět zápasů v řadě. Swansea a Crystal Palace, trápící se týmy anglické Premier League, na sebe narazily ve třináctém kole soutěže. A nuda to nebyla, ba naopak. Fanoušci viděli čtyři zvraty, napínavý závěr a dohromady devět gólů.

Když dvě minuty před koncem základní hrací doby Christian Benteke zblízka dotlačil míč za pomoci obou tyčí do brány, Alan Pardew, trenér Crystal Palace, na lavičce bouřlivě slavil.

Není divu.

Swansea - Crystal Palace 5:4

Jeho tým právě během devíti minut vymazal dvoubrankové manko a vstřelil vedoucí gól na 4:3. „Posledních dvacet minut bylo to nejbláznivější, co jsem ve fotbale viděl. Šílenství,“ nechápal po zápase.

To už byl však bez úsměvů, skleslý a zničený.

„Když nedokážeme odbránit posledních šest minut za stavu 4:3, není to dobré,“ řekl ještě mírně.

Palace dostalo dva góly až v nastaveném čase. Dvakrát se z malého vápna prosadil domácí forvard Fernando Llorente. Nejprve tečoval míč pod břevno, posléze jej dorazil do sítě. Španělský útočník, který se od letního přestupu na ostrovy prosadil jen jednou, byl tentokrát strůjcem fantastického obratu. Kromě dvou gólů stihl za necelou půlhodinu na hřišti ještě jednu branku připravit.

26.listopadu 2016 v 17:54, příspěvek archivován: 27.listopadu 2016 v 00:00

„Čtyři góly jsme dostali ze standardek. Vůbec je nedokážeme bránit,“ zlobil se po nevídané porážce Pardew. Trenér, který byl během léta i podzimu několikrát spojován s uvolněným postem kouče anglické reprezentace, je po šesti porážkách v řadě na odstřel.

„Ne, tohle není o mém rozhodnutí,“ kroutil se při odpovědi na otázku o své budoucnosti. Crystal Palace pod ním v kalendářním roce 2016 získalo nejméně bodů ze všech dvaadevadesáti klubů napříč profesionálními anglickými soutěžemi. Jen dvaadvacet v dvaatřiceti zápasech.

Nezapomenutelné

Naopak domácí tým, který poprvé od prvního kola soutěže zvítězil, prožíval neskonalou euforii. „Na tenhle zápas určitě nezapomeneme,“ vydechl trenér Bob Bradley, který se svého prvního vítězství v Premier dočkal na šestý pokus.

Devět či více gólů v jednom utkání? Premier League zažila podobný zápas pojednadvacáté ve své historii.

„Věřím, že tenhle výsledek nás nasměruje správným směrem,“ pokračoval Bradley, první americký kouč v anglické lize.

Teď si může oddechnout. „Hráči dostanou jeden den volna, ale pak se musíme vrátit do práce. Je před námi dlouhá cesta.“

Cesta za americkým snem, nebo alespoň za záchranou.

16 Crystal Palace 13 3 2 8 21:26 11
17 West Ham 12 3 2 7 13:23 11
18 Hull City 13 3 2 8 11:28 11
19 Swansea 13 2 3 8 16:26 9
20 Sunderland 13 2 2 9 12:23 8

1. Chelsea FC 14 11 1 2 32:11 34
2. Arsenal FC 14 9 4 1 33:14 31
3. Liverpool FC 14 9 3 2 35:18 30