Švédsko - Anglie 0:1, Lingardův gól v závěru drží favorita ve hře

Angličtí fotbalisté se radují ze vstřeleného gólu. | foto: Tomáš Frait, MF DNES

21 2015
Dlouhé trápení a bezmoc, ale nakonec vítězství a radost. Anglie porazila na mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let Švédsko 1:0 a před posledním kolem drží naději na postup do semifinále. Jediný gól zápasu vstřelil pět minut před koncem Jesse Lingard.

Švédský brankář Carlgren vyboxoval centr z rohového kopu - ale jen k volnému Lingardovi, jenž číhal na hranici pokutového území. A talentovaný záložník z Manchesteru United povedenou ranou vstřelil rozhodující gól!

Porážka i remíza by Angličany srazily na pokraj vyřazení. Takhle mají před závěrečným zápasem proti Itálii slušné šance. Výhra = jistota. Remíza = postup, pokud Švédsko neporazí Portugalce.

Zápas v Olomouci sledovalo přes 11 tisíc fanoušků, tedy vyprodáno. Pořadatelé dokonce dali na poslední chvíli do prodeje „Restricted View Tickets“, takže návštěva o několik stovek překonala tak zvanou „čistou“ kapacitu pro Euro.

4.Itálie 2120111:21

V první půli byli blíž ke gólu Angličané. Největší šanci měl Kane, který po Jenkinsonově centru hlavičkoval z malého vápna, ale v pádu mířil těsně vedle. Ve slibné pozici se o chvíli později ocitl i Hughes, jenže tomu do střely vpadl švédský obránce Helander.

Švédové zahrozili až ke konci poločasu, kdy hlavičkoval Kiese Thelin. Mířil ovšem přesně do rukou anglického brankáře Butlanda.

I ve druhé půli měli Angličané míč na kopačkách častěji, jenže i přes trvalý tlak si šancí vytvořili velmi málo. V jedné se po kombinaci s Kanem ocitl Jenkinson, ale obránce Arsenalu trefil jen boční síť.

Švédové hrozili spíše příležitostně z protiútoků nebo standardních situací, ale soustředili se především na obranu a udržení čistého konta. To se jim však nakonec nepodařilo. Pět minut před koncem totiž rozhodl Lingard.

„Hned mě napadlo, že budu střílet. Naše branka Švédy odrovnala a už jsme vedení udrželi,“ řekl Lingard, který na jaře hostoval v druholigovém Derby County. „Věděli jsme, že musíme vyhrát a že to nebude nic lehkého. Ale ukázali jsme týmového ducha a že můžeme vyhrávat těžké zápasy.“