Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Svědek nedělní rvačky v Boleslavi: Pořadatelé fanoušky často provokují

Fanoušci Baníku Ostrava jezdí za svým týmem po celé republice. Ilustrační snímek | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

22 2012
Házet veškerou vinu za výtržnosti v Mladé Boleslavi na fotbalové fanoušky Ostravy je nespravedlivé. Myslí si to jeden z těch, kdo v neděli byli přímo na stadionu. "Nevím, komu se hodí rovnice, že fanoušek Baníku rovná se chuligán a výtržník," zlobí se Jaroslav Kula.

Sedmačtyřicetiletý vysokoškolák, manžel a otec dvou dětí opravdu na bezohledného chuligána nevypadá. Ostravě fandí přes třicet let. Domácí zápasy vynechá jen zřídka a často se svým týmem jezdí i na stadiony soupeřů.

"Ano, někteří fanoušci Baníku dělali a dělají problém. Ale spousta problémů je způsobená a vyprovokovaná nepřiměřeným chováním policie nebo pořadatelů," tvrdí Kula.

Právě pořadatelská služba a policie podle něj nese na nedělní rvačce část viny.

"Ale nemůžu vystupovat jako mluvčí ostravských fanoušků, takže chci zdůraznit, že se jedná jen o můj názor," dodal Kula.

Video: podívejte se na rvačku fanoušků s pořadateli

Proč tedy podle vás k té rvačce došlo?
Roznětkou bylo vniknutí ostravského fanouška do kotle domácích. Před tím k žádnému incidentu nedošlo. Atmosféra byla klidná a nic nenasvědčovalo následným problémům.

Ten fanoušek pak vběhl na hřiště a zasáhla proti němu pořadatelská služba. Věděli lidé v kotli, že to je fanda Ostravy?
Stalo se to přímo naproti našemu kotli, jen na šířku hřiště, takže to lidé viděli dobře. Všechno začalo bojem o boleslavskou vlajku. Bylo jasné, že domácí by po své vlastní vlajce nešli.

Kdyby ho pořadatelé nemlátili, tak se v ostravském kotli nic nestalo?
Myslím, že ne. Proč by mělo? Atmosféra byla výborná, a ačkoli Ostrava prohrávala, v hledišti naprosto jednoznačně kralovali její fanoušci. Navíc bylo dost času něco s výsledkem udělat a hra se oproti první půli hodně vyrovnala. Lidé vědí, že Baník potřebuje body víc než kontumaci zápasů.

Co námitka, že ten fanoušek neměl na hřišti co dělat?
Ano, jakýkoliv fanoušek nemá na hřišti co dělat. Jenomže tam nebyl sám. Spolu s pořadatelskou službou se do něj pustili další dva lidé, kteří stejně jako fanoušek Ostravy vyskočili z kotle domácích. Byli to pořadatelé v civilu? Policisté v civilu? Pochybuju. Byli to normální domácí fanoušci, kteří navíc ukazovali na kotel Baníku vulgární gesta. Ani oni neměli na hřišti co dělat. Nehledě na to, že nikdo neměl jakoukoli právní oporu pro fyzické napadení.

Jste přesvědčený, že kdyby byl zákrok pořadatelů přiměřenější, tak by k ničemu nedošlo?
Pořadatelé v tomto případě postupovali pouze poloprofesionálně. Okamžitě po fanouškovi Ostravy šli a brzy ho měli pod kontrolou. To bylo profesionální. Problémem byla přítomnost a aktivní účast dalších lidí. Tady naopak pořadatelé totálně selhali. To ostravské fanoušky popudilo.

Jde tím nedělní rvačka omluvit?
Chování toho jedince, který vše způsobil, omluvit nejde. Určitě ponese následky, ale možná do toho šel i s tímhle vědomím. Neomluvitelné je i napadení pořadatelů ostravskými fanoušky. Ale neomluvitelné je také následné chování zasahujících policistů a zejména jejich agrese i vůči fanouškům, kteří se do nepokojů vůbec nezapojili.

Měli jste do té doby nějaké problémy s pořadateli, co hlídali u ostravského kotle?
Nějaká ta slovní přestřelka nebo pár šťouchanců se najdou vždycky, ale v neděli to nikterak dramatické nebylo. I když popravdě řečeno žluté, oranžové nebo jakékoli jiné vesty stojící před kotlem jsou pro fanoušky to samé, co pro býka v koridě muleta... Zvlášť když k tomu členové ochranky připojí provokativní chování a zbytečné excesy. Stačilo by se přeci postavit bokem, ne?

Takže problémy nebyly?
V našem kotli bylo pár světlic, které uhasili hasiči. Možná při tom nemuseli stříkat na lidi, kteří od těch hořících světlic stáli dost daleko. Ale z toho bych nějaký humbuk nedělal. Asi měli jen špatně seřízené stříkačky...

Vymykala se pořadatelská služba standardu?
A co je to standard? Je standardním chováním to, že vás při vstupu na stadion prohledají lépe než bezpečnostní rámy na Kennedy Airport? Je standardním chováním to, že vám prohlížejí třeba i cigaretové krabičky a nutí vás vyndat z kapes úplně všechno? Že vám seberou i zapalovače nebo baterky z foťáku, abyste je nemohli hodit na hřiště? Na mnoha stadionech musíte projít osobní prohlídkou, kdy vám důkladně prohmatají i intimní partie těla, což je potupné zejména pro ženy a dívky. To je ten standard? Moje žena kvůli tomu už se mnou na výjezdy nejezdí.

Je nějaký klub, kam když jedete, tak víte, že bude problém s pořadateli?
Takové kluby v lize samozřejmě jsou. Nebudu je jmenovat, nechci nic hrotit. Kdo s Baníkem objezdil pár stadionů, ví své. Schválně si na sebe vemte modrobílé barvy a vyražte párkrát s námi. Poznáte sám a možná se vám ten svět rozsvítí jinými barvami. Pokud se vám tedy nerozsvítí přímo mezi očima po zásahu tonfou...

A naopak je nějaký klub, kde probíhá všechno bez problémů?
Myslím, že v celku v pohodě je to třeba v Uherském Hradišti. Problémy jsme v poslední době nemívali třeba ani v Olomouci, ale nedávno jsme si to sami pokazili. To je škoda.

Není to často oboustranné? Že se navzájem provokují fanoušci a pořadatelská služba?
Ano, dá se to tak říct. Ale z tohohle provokování skoro nikdy nevznikne nic většího. Často to skončí u slovní výměny nebo pár šťouchanců. Nesmíme ovšem zapomenout na policii, která často a ráda fanoušky provokuje. Svými provokacemi a nepřiměřenými zákroky jen přilévá olej do ohně. Ale o tom se nepíše, protože tu největší špínu a vinu je zapotřebí házet na fanoušky Baníku.

Byla by řešením speciální školení pořadatelů jako například v Anglii?
Tak to nevím, z téhle oblasti nemám vůbec žádné informace. Ale myslím, že se u nás problémy s fanoušky celkově nafukují. Přitom v zahraničí - včetně těch zemí, které jsou nám dávány za příklad a kde to už mají "vyřešené" - jsou problémy daleko větší. Ale na rozdíl od nás z toho nedělají takovou tragédii a nevedou o tom celonárodní diskusi.

Autor:

Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. FK Mladá Boleslav 11 8 2 1 23:10 26
2. FC Viktoria Plzeň 11 8 2 1 20:8 26
3. SK Slavia Praha 11 7 3 1 21:9 24
4. Fastav Zlín 11 6 4 1 20:10 22
5. AC Sparta Praha 11 5 4 2 19:11 19
6. FK Teplice 11 4 3 4 14:11 15
7. MFK Karviná 11 4 2 5 14:18 14
8. Bohemians Praha 1905 11 4 2 5 12:16 14
9. Dukla Praha 11 3 4 4 16:13 13
10. FC Slovan Liberec 11 3 4 4 8:9 13
11. FK Jablonec 11 3 4 4 19:21 13
12. Zbrojovka Brno 11 2 6 3 14:20 12
13. 1. FC Slovácko 11 2 4 5 12:17 10
14. FC Hradec Králové 11 3 1 7 9:19 10
15. FC Vysočina Jihlava 11 0 5 6 6:18 5
16. 1. FK Příbram 11 1 0 10 5:22 3

Známky

1,89

Vukadin Vukadinovič

Zlín

2,05

Jakub Jugas

Zlín

2,06

Albiach Roger Néstor

Dukla

Góly

7

Jan Chramosta

Ml. Boleslav

6

Michal Škoda

Brno

5

Muris Mešanovič

Slavia

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze