Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Špunty do uší, tady vládne sbíječka. Vlastně trumpeta

FANDĚNÍ PO AFRICKU. Vuvuzely a fanynky nahoře bez, i tak se fandí v Africe. | foto: AP

11 2010
Johannesburg (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Až vám ten zvuk bude trhat uši, zkuste zůstat nad věcí. Tohle je Afrika! Barevná věc z plastu, do které se fouká. Vuvuzela se to jmenuje.

Od dnešního odpoledne, kdy se rozehraje mistrovství světa, vás bude provázet celé dny. A možná i noci, pokud kvůli tomu zvuku budete mít špatné spaní.

"Vuvuzela způsobuje randál srovnatelný se sbíječkou," líčí profesor De Wet Swanepoel z pretorijské univerzity: "Pokud vám to vadí, vezměte si špunty do uší." To se snadno řekne, ale co pak budu mít z fotbalu? Vuvuzely se prodávají na každém rohu, ty levnější bez potisku zhruba za 100 randů čili 250 korun.

Soutěž v decibelech

15 šepot dítěte.
60 obyčejná konverzace.
75 spláchnutí toalety.
115 průměrný rockový koncert.
125 vuvuzela.
132 nejhlasitější fotbalová kulisa všech dob při utkání Besiktas – Liverpool v Lize mistrů 2008.
139 nejhlasitější koncert všech dob, heavymetalová skupina Manowar.
150 zvuk tryskového motoru.
166 výstřel z kulovnice.
180 start rakety.

Kdo tu trumpetu nemá, jako by nežil v Jižní Africe. Trendu se přizpůsobují i cizinci, kteří na turnaj přiletěli, takže hluku v ulicích přibývá. Vuvuzela hučí od rána do noci. Vědci přitom zjistili, že trumpety způsobují hluk o síle 125 decibelů, což je větší nářez než při koncertu rockové kapely.

Dělníci v Jižní Africe by při 85 decibelech měli nosit ochranu uší, ale vuvuzela je dovolená. Bez ohledu na tvrzení mnohých lékařů, že hlasité trumpety můžou poškodit sluchovod, protože "když jste takovému hluku vystaveni 15 nebo 20 minut, riskujete, že přestanete slyšet".

"Bylo by diskriminující, kdybychom vuvuzely při mistrovství zakázali," řekl šéf fotbalu Sepp Blatter. Proto si zvykněte, že vás během příštího měsíce bude provázet sbíječka.

Na domácí ten zvuk působí jako pozitivní droga, drtivý zbytek světa to považuje za nepříjemnost.

Když spustí trumpety, trenéři se na hřiště nedokřičí a hráči mezi sebou se neslyší. "Vuvuzely jsou pro nás obrovskou vzpruhou. Mexičanům nezávidím. Postaví se proti nim 90 tisíc vuvuzel, 90 tisíc zbraní," řekl před dnešní premiérou obránce Matthew Booth, jeden z mála bílých mužů v jihoafrickém výběru.

"Víte, v naší zemi se mluví jedenácti oficiálními jazyky, najdete tu spoustu rozličných kultur, jen vuvuzela a fotbal lidi spojují." Dřív se foukalo do zvířecích rohů, teprve před 20 lety vymyslel Neil van Schalkwyk náhradu z plastu. Letos jeho firma zažila pohádkový boom, vyrobila 3 miliony trumpet.

Poslechněte si, jak zní fotbal s doprovodem vuvuzel:

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze