A tak zatímco kouč Lavička v kabině burcoval a motivoval hráče do druhého poločasu, patnáct minut přestávky využili nejvyšší představitelé klubu k zásadní debatě. Členové představenstva Svoboda s Otavou, kteří utkání sledovali na stadionu, po telefonu diskutovali s majitelem klubu Křetínským.
Že Sparta zvažovala tak krajní řešení, k tomu ji přiměla především dvě rozhodnutí sudího Matějka: neodpískaný zákrok na letenského záložníka Krejčího a naopak nařízená penalta ve prospěch domácího týmu, již Horváth sebevědomě proměnil.
"Nebyl to od nás žádný zkrat nebo hysterie, naše úvahy zapadaly do vážnosti situace. Chtěli jsme poukázat na tendenční vedení zápasu," uvedl Kasík. "Probíhala reálná debata, že opravdu nenastoupíme."
Sparťané se zlobili oprávněně, obránce Limberský pád přihrál. Ještě než došlo k jakémukoli souboji či kontaktu, odrazil se z pravé nohy a až při následném pádu škobrtl o Hušbauerovu nohu. "Zda podáme protest nebo jaké budou naše další kroky, to se rozhodneme v nejbližších hodinách či dnech," řekl mluvčí.
Na penaltový zákrok se můžete podívat v prvním videu. Druhý záznam ukazuje situaci, po které chtěl penaltu sparťan Hušbauer
To hlavní rozhodnutí však už padlo - přece o poločasové přestávce. Hrát se bude, utkání dokončíme, usnesli se šéfové klubu. "Byly dva hlavní důvody. Věřili jsme, že mužstvo může ve druhém poločase zápas otočit nebo alespoň dovést k remíze. A navíc by nás čekaly tvrdé sankce," dodal Kasík.
Když sparťanští hráči přicházeli po přestávce na trávník, jejich soupeř už několik minut na hřišti čekal. Ale tohle zpoždění s úvahami šéfů nesouviselo. "Vůbec jsme o tom nevěděli," říkal bek Ondřej Švejdík. "Tohle šlo mimo nás," přidal Josef Hušbauer.
Podívejte se na sestřih utkání Plzeň - Sparta
A přestože Sparta tedy nakonec zápas dohrála, český fotbal už podobné situace zažil. Pamatuje demonstrativní odchod ze hřiště nebo také situaci, kdy mužstvo k utkání vůbec nenastoupilo.
Před šesti lety tak slávisté protestovali proti rozhodčímu Járovi, který jim v utkání na Strahově proti Liberci vyloučil dva hráče. Pokyn k předčasnému odchodu do kabin tehdy přišel z čestné lóže, kde se rozhodli šéfové klubu Leška a Rosen. Po dvaceti minutách se hráči vrátili a zápas se dohrál, Slavia platila dva miliony.
Pokutu ve výši šest milionů pak disciplinární komise udělila střížkovskému klubu, který před dvěma lety odmítl nastoupit k utkání proti rivalovi Bohemians 1905. Navíc týmu odebrala dvacet bodů, později se trest "zmírnil" na minus patnáct.