Sparta, Libor Došek

Sparta, Libor Došek | foto: MF DNES

Sparta vítězí, Hanáci porazili West Ham

• 206
Praha - Neporazitelnost sparťanských fotbalistů v přípravě pokračuje i po úterním utkání s klubem Den Haag. Nad posledním týmem loňské nizozemské soutěže sparťané vyhráli v rakouském Schieflingu 1:0. Ostrava prohrála v Chotěbuzi, ale překvapili fotbalisté Olomouce, kteří porazili v Rakousku anglický West Ham United.

Sparta - Den Haag 1:0
Sparťany dovedla k vítězství branka Miroslava Slepičky z 87. minuty, která završila celozápasový sparťanský nápor. Celé utkání odehrál i Igor Žofčák, který za týmem dorazil teprve dnes v noci.

Už v prvním poločase sparťané měli řadu šancí, ale proměnit je nedokázali. Nejlépe se ukazoval právě Žofčák, na kterém nebyly příliš patrné známky únavy z dlouhé noční cesty, často se dokázal uvolnit a spoluhráčům připravoval slibné pozice.

Stejně jako v minulých zápasech ani řada střídání neutlumila nápor českého mistra, který korunoval brankou útočník Slepička. Pro něj to byla první trefa po roční odmlce způsobené opakovaným zraněním chodidla. "Šancí bylo opravdu hodně, v takovém zápase bychom měli vyhrát vyšším rozdílem. Každopádně však zápas splnil svůj účel," pochvaloval si trenér Michal Bílek.

Radost mu udělal především autor gólu. "Míra Slepička odehrál velice dobrý poločas a naznačil, že by se brzy mohl dostat zpět do vrcholné formy. Také ostatní zranění útočníci se dávají do pořádku a brzy se snad opět naplno zapojí do přípravy," doufal kouč, kterému se líbil i slovenský nováček.

"Žofčák naznačil, že by mohl být velkou posilou. Je to technický hráč, silný v kombinaci i v soubojích jeden na jednoho, s velkým tahem na branku. Pokud přidá na důrazu, má velkou budoucnost," mínil Bílek.

V posledním utkání na alpském soustředění budou hrát sparťané ve čtvrtek od 18:00 s Kolínem nad Rýnem, v sobotu při zpáteční cestě je čeká od 19:30 ve Vídni duel proti Fenerbahce Istanbul.

Sparta - Den Haag 1:0 (0:0)
Branka:
87. Slepička. Diváci: 500.
Sestava Sparty: Grigar - Pospěch, Řepka (46. Zabavník), Mareš (64. Kladrubský), Kadlec - Horváth (64. Kisel), Abraham (46. Sylvestre), Hušek, Žofčák - Rezek (46. Slepička), Holenda (73. Limberský).

Chotěbuz - Ostrava 3:2
Fotbalisté Baníku Ostrava ani ve svém druhém utkání na herním soustředění v Německu neuspěli. V městečku Wilsdruff dnes v odvetě podlehli Energii Chotěbuz, která i v silně kombinované sestavě s řadou hráčů třetiligového béčka vybojovala vítězství 3:2.

Baníku se v úmorném vedru vyvedl jen začátek. Po bleskové trefě proti Zlínu se v něm znovu vyznamenal útočník Svěrkoš, kterému tentokrát ke gólovému zápisu po ideálním Magerově pasu stačily necelé dvě minuty. Magera pak zaváhal v dalších dvou možnostech, ale v 18. minutě složil svou střeleckou premiéru v ostravském dresu Tesařík.

Dvougólový náskok Baník uspal, Edinho po průniku středem hřiště snížil a ve druhé půli se svěřencům trenéra Karla Večeři vymstily zahozené příležitosti a taktické chyby v obraně. Soupeř dvěma góly dokonal zvrat.

"Třicet minut jsme hráli dobře, ale pak jsme se nechali rozhodit několika spornými výroky sudích i ostřejší hrou domácího celku, což by se nám nemělo stávat. Šance jsme sice měli, ale neproměnili je. Mladí hráči pochopili, že se ještě musejí hodně učit," uvedl Večeřa na klubovém webu.

Kemp v Německu Ostravané zakončí v pátek duelem proti Hanse Rostock.

Chotěbuz - Ostrava 3:2 (1:2)
33. Edinho, 62. Arifi, 77. Thielemann - 2. Svěrkoš, 18. Tesařík.
Sestava Ostravy: Buček - Metelka, Ricka, Cigánek (62. Pavlík), Čoupek - Rajtoral (46. Mucha), Bystroň, Lukeš (46. Mišinský), Tesařík (69. Zapalač) - Magera (55. Böhm), Svěrkoš (46. Zeher).

Olomouc - West Ham United 1:0
Fotbalisté Sigmy Olomouc získali v přípravném utkání v Rakousku skalp anglického týmu West Ham United. O jediný gól utkání hraném v Bad Radkersburgu se postaral ve 34. minutě střelou k tyči Onofrej po přihrávce Hartiga.

Po triumfu nad účastníkem Premier League čeká v pátek Hanáky na rakouském soustředění druhý duel, ve kterém nastoupí proti Hapoelu Tel Aviv.

Olomouc - West Ham United 1:0 (1:0)
Branka:
34. Onofrej.

Mladá Boleslav - Genclerbirligi 2:1
Fotbalisté Mladé Boleslavi v druhém utkání na soustředění v Rakousku porazili 2:1 turecký celek Genclerbirligi, který skončil na šestém místě tamní nejvyšší soutěže. Premiérovou branku v novém dresu vstřelil Voříšek, druhý gól Středočechů přidal Ordoš.

Středočeši začali aktivně, v úvodní dvacetiminutovce se její hráči prosadili střelecky hned dvakrát a pokaždé byl na začátku akce nováček Kalina, o kterého stále usilují také Teplice.

Nejprve v 16. minutě Kalinova přihrávka našla Holuba, jenž připravil střeleckou pozici pro Voříška, a ex-sparťan se poprvé trefil. O chvíli později Kalinova rozehrávka zamířila na Kyselu a jeho přihrávku proměnil Ordoš.

Turci snížili až v 75. minutě, v závěru utkání napálil Voříšek břevno turecké branky a Tomáš Sedláček neproměnil brejk, když sám před brankářem vystřelil vedle. "Především v prvním poločase mužstvo předvedlo kvalitní fotbal, dosud nejlepší v průběhu letní přípravy," komentoval výhru sportovní ředitel Zdeněk Kudela na klubovém webu.

Mladá Boleslav - Genclerbirligi 2:1 (2:0)
16. Voříšek, 18. Ordoš - 75. Eren.
Sestava Mladé Boleslavi: Šeda - Ševinský, Rajnoch, Kopic, Hrdlička - Ordoš (46. T. Sedláček), Matějovský, Voříšek, Kalina (60. Táborský) - Kysela (77. Řezníček), Holub (65. Vaněček).

Brno - Kielce (Pol.) 1:0
Fotbalisté FC Brno porazili v dnešním přípravném utkání v rámci herního soustředění v Rakousku sedmý tým polské ligy Kielce 1:0. Brňané nastoupili v kombinované sestavě a jedinou branku vstřelil už v páté minutě Simr.

Paradoxně měl přitom lepší vstup do zápasu polský tým a hned si získal převahu. Brzy ale Pacandovu střelu z trestného kopu stačil polský brankář jen vyrazit stejně jako následný pokus Pavla Mezlíka a odražený míč se dostal k volnému Simrovi, jenž pohotově skóroval.

Polský soupeř pak nastřelil břevno a další dvě vyložené šance zmařil brankář Bureš. Také Brňané měli dvě slibné příležitosti, které ale Pacanda a Smutný neproměnili.

"V utkání dostali příležitost mladí hráči, kteří by si měli říci o místo v sestavě. S výkonem i výsledkem jsem spokojen, ocenil bych zejména bojovnost našeho týmu," řekl trenér Petr Uličný.

V závěrečném utkání v Rakousku se Brňané utkají ve čtvrtek od 17:00 s Levski Sofia.

Brno - Kielce (Pol.) 1:0 (1:0).
Branka:
5. Simr.
Sestava Brna: Bureš - Hanák, R. Mezlík, Schuster, Belej - P. Mezlík (70. Simr), Partyš (70. Schneider), Schneider (46. Večeřa), Smutný - Pacanda, Simr (46. Vrána).

Trnava - Žižkov 0:2
Fotbalisté Viktorie Žižkov vyhráli v rámci svého herního soustředění na Slovensku také třetí přípravný zápas.

Navzdory tropickému počasí dokázali v Trnavě porazit místní prvoligový Spartak 2:0, když o góly se podělili Stracený s Procházkou.

Trnava - Žižkov 0:2 (0:1).
42. Stracený, 58. Procházka. Diváci: 400.
Sestava Žižkova: Kolář - Novák, Votava, Kropík, Jambor - Tinga, Procházka, Novotný, Moughfire (46. Petržilka) - Stracený (70. Demjan), Bukač.