Sparta to zvládla takticky, míní Nehoda

• 20
Praha - Kvalitní výkon a zasloužený bod - tak viděl internacionál Zdeněk Nehoda vystoupení sparťanských fotbalistů v zápase s Laziem Řím v Lize mistrů. Sparta na Olympijském stadionu v Římě uhrála nečekanou remízu 2:2, avšak v poločase 2:0 vedla. Devadesátinásobný reprezentant Nehoda se ke středečnímu utkání vrací v rubrice "Očima experta", která vychází na internetových stránkách fotbal.idnes.cz.

"Myslím, že sparťani s remízou mohou být spokojeni. I když kdekdo říká, že zrovna v tomhle zápase měli na vítězství, nerozhodný výsledek podle mého názoru celkovému průběhu zápasu odpovídá. V prvním poločase byla lepší Sparta, po přestávce zase Lazio.

Stejně jako většina fotbalových expertů i fanoušků jsem byl i já překvapen kvalitním taktickým výkonem Sparty, hlavně pak v prvním poločase.

Řekl bych, že Lazio ze začátku Spartu přece jen podcenilo, ale to sparťanský výkon nijak nesnižuje. Kotrbovo mužstvo předvedlo soustředěnou zabezpečenou obranu, přičemž z defenzivy nepřecházelo dopředu nakopávanými míči jako v domácí lize, ale sparťani zakládali útoky velice účinnou konstruktivní rozehrávkou.

Právě systémem rychlých přízemních přihrávek se pak dostávali k soupeřově brance a vytvářeli si šance. Sparťani měli výhodu v tom, že proti favoritovi nemuseli v útočné fázi hry nic moc vymýšlet, vždyť jim šlo především o získání bodu. Takže důraz byl hlavně na důkladné obraně. A nejspíš právě proto jim v první půli vycházela i ofenziva. Na polovině Lazia neměli co ztratit, takže nebyli nervózní, věřili si a hráli obdivuhodně uvolněně.

Trenér Kotrba mužstvo dobře složil. Tah s Perglem místo zraněného Němce mu vyšel, stejně jako zařazení Poborského na levou stranu. Pergl defenzivní úkoly splnil a Poborský i na pro něj neobvyklém místě patřil k nejlepším hráčům zápasu.

Rozhodující vliv na konečnou remízu měl ten rychlý gól Lazia po přestávce. V nesoustředěnosti sparťanů bych to neviděl a ani bych jim ten gól moc nevyčítal. Po centru Stama prostě Hübschman prohrál hlavičkový souboj, Inzaghi pak přelstil Johanu a se štěstím to trefil Blažkovi mezi nohy. To se prostě ve fotbale stává.

Mnohem větší škoda než samotný gól bylo, že padl tak rychle. Kdyby Sparta to dvoubrankové vedení ještě tak deset patnáct minut po přestávce udržela, troufám si říct, že by vyhrála.

Jenže Lazio po tom gólu ožilo a za chvíli přišla penalta. A úplně zbytečně se můžeme dohadovat, jestli byla, nebo nebyla. Faul to byl, protože Johana v souboji tělo na tělo Inzaghiho za dres stáhl. A jestli to někdo píská a druhý ne, to je zbytečné řešit. Rozhodčí prostě penaltu nařídil a bylo to dva dva.

Ale i v tom druhém poločase, ve kterém bylo Lazio lepší, bych sparťany pochválil za to, že se nesesypali. I když už převážně jen bránili, zase to většinou byla defenziva. která měla hlavu a patu. A dopředu se taky odvážili, i když už jen sporadicky. Jenže, kdyby v měl v posledních vteřinách Gluščevič k míči jen o centimetry blíž...

Po dvou zápasech tak pro Spartu není nic ztracené. Ale trvám na tom, co jsem říkal po losu: v téhle skupině může Sparta uhrát čtyři až pět bodů. A pět bodů na postup stačit nebude, zatímco na třetí místo by stačit mohly. A kdyby šli sparťani z třetího místa do Poháru UEFA, objektivně by to muselo být považováno za úspěch."

1. AC Sparta PrahaSparta 31 25 4 2 74:28 79
2. SK Slavia PrahaSlavia 31 23 6 2 67:23 75
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 31 20 5 6 70:33 65
4. FC Baník OstravaOstrava 31 13 6 12 48:44 45
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 31 12 8 11 50:49 44
6. 1. FC SlováckoSlovácko 31 11 8 12 41:44 41