Real dal bez Ronalda čtyři góly, uspěly i Barcelona a vedoucí Atlético

HRDINA. Raúl García euforicky slaví gól, který vstřelil Villarrealu, díky čemuž Atlético Madrid ovládlo zápas těsně 1:0. | foto: AP

8 2014
Šest kol před koncem sezony se lídr španělské ligy nemění. Atlético Madrid doma díky gólu Raúla Garcíi ze 14. minuty porazilo Villarreal 1:0 a vede dál o bod před Barcelonou, která zdolala poslední Betis Sevilla 3:1. Třetí Real Madrid i bez Cristiana Ronalda vyhrál na půdě San Sebastianu 4:0 a na městského rivala ztrácí tři body.

Atlético má navíc definitivně jisté nejhůř třetí místo, což znamená, že si zajistilo pátou účast v Lize mistrů.

Nejlepší střelci

28 gólů - Cristiano Ronaldo (Real Madrid)

25 - Diego Costa (Atlético Madrid), Lionel Messi (Barcelona)

17 - Alexis Sánchez (Barcelona), Karim Benzema (Real Madrid)

Svěřenci kouče Diega Simeoneho uhájili domácí neporazitelnost v lize i v 17. zápase na stadionu Vicenteho Calderóna. Poradili si i bez zraněného kanonýra Diega Costy a tvůrce hry Ardy Turana.

Barcelona šla v utkání s Betisem do vedení po čtvrthodině hry, kdy pokutový kop proměnil Lionel Messi. K druhému úspěchu pomohl katalánskému klubu vlastní gól Jordiho Figuerase, který tečoval centrovaný míč mimo dosah gólmana. Hosté ale dokázali hned z protiútoku zásluhou Rubéna Castra snížit.

Klid dal Barceloně až čtyři minuty před koncem znovu Messi. Antonio Amaya zahrál ve vápně rukou, argentinskému kanonýrovi sice gólman Antonio Adán penaltu chytil, na dorážku už byl ale krátký. Útočník Barcelony se s 25 brankami dotáhl v tabulce střelců na druhého Diega Costu z Atlética.

Carlo Ancelotti, trenér Realu Madrid, nechal před odvetou čtvrtfinále Ligy mistrů v Dortmundu odpočívat nejlepšího ligového střelce Ronalda, toho ale proti San Sebastianu zastoupili jiní.

O první branku se v poslední minutě prvního poločasu postaral dorážkou z malého vápna Asier Illarramendi. V 66. minutě rozehrál gólman domácích Claudio Bravo přímo na kopačky Garetha Bala, ten vrátil míč do sítě a zaznamenal třetí branku ve dvou zápasech.

V závěru pak přidali další trefy Portugalec Pepe a stejně jako v minulém kole střídající Álvaro Morata.

Sevilla zdolala Espaňol Barcelona 4:1 a pojistila si pátou příčku v tabulce. Na čtvrté Bilbao, které má k dobru pondělní duel s Levante, ztrácí tři body. Do vedení se dostala v 18. minutě po brance Stéphanea Mbii, který se prosadil po rohovém kopu. Druhý gól dal těsně před pauzou Kévin Gameiro.

Barcelonský tým v úvodu druhé půle snížil zásluhou kapitána Sergia Garcíi, ale definitivně rozhodl šest minut před koncem Gameiro a v předposlední minutě výsledek zvýraznil Ivan Rakitič.

Čtvrtfinalista Evropské ligy Sevilla se přiblížil tomu, aby si účast v této soutěži v příští sezoně zopakoval. Zůstává ale i ve hře o postup do Ligy mistrů, jejíž předkolo slibuje čtvrtá pozice.

Málaga porazila Granadu rovněž jasně 4:1 i díky dvěma trefám záložníka Ignacia Camacha. První domácí vítězství z posledních pěti utkání pomohlo svěřencům kouče Bernda Schustera na 11. místo, čtyři body před jejich dnešního soupeře a osm bodů nad sestupové pásmo.

Elche se vzdálilo sestupovým příčkám díky pozdní brance Richmonda Boakyeho. V klíčovém duelu s Getafe rozhodl ghanský útočník jediným gólem ve třetí minutě nastavení. Elche se posunulo na 14. místo a madridskému soupeři, který je na nejvyšší sestupové příčce, uniklo na čtyři body.

Dosud osmnáctý Valladollid uhrál cennou bezbrankovou remízu s Valencií a o skóre za sebe poslal Getafe. Čtvrtfinalista Evropské ligy z Valencie ztratil body v šestém z posledních sedmi ligových utkání a v příští pohárové sezoně bude pravděpodobně chybět.

Výsledky 32. kola: Atlético Madrid - Villarreal 1:0 (14. Raúl García), Almería - Pamplona 1:2 (73. Soriano - 19. Oriol Riera, 32. Arribas), FC Barcelona - Betis Sevilla 3:1 (15. z pen. a 86. Messi, 67. Figueras - 69. Castro), San Sebastian - Real Madrid 0:4 (45. Illarramendi, 67. Bale, 85. Pepe, 88. Morata), Vallecano - Vigo 3:0 (49. a 60. Bueno, 26. Rochina),   Málaga - Granada 4:1 (14. a 36. Camacho, 50. z pen. Amrabat, 74. Juanmi - 77. El Arábí), Elche - Getafe 1:0 (90.+3 Boakye), FC Sevilla - Espaňol Barcelona 4:1 (44. a 84. Gameiro, 18. Mbia, 89. Rakitič - 47. Sergio García z pen.), Valladolid - Valencie 0:0, Levante - Bilbao 1:2 (66. vlastní San José - 15. a 45. Aduriz)..