Španělé pokračují ve famózní sérii: vyhráli už 21 zápasů za sebou

Španělsko se raduje - v kvalifikaci o MS porazilo Turky. | foto: Reuters

1 2009
Už jedenadvacet zápasů za sebou vyhráli fotbalisté Španělska. Famózní sérii prodloužili i v kvalifikačním utkání o postup na mistrovství světa v Turecku, ač v utkání prohrávali. Dařilo se i dalším favoritům, jen Itálie doma neporazila Irsko a Belgie prohrála s Bosnou a Hercegovinou.

Mistři Evropy ze Španělska si navíc znovu přiblížili jistotu postupu, když jasně vévodí páté kvalifikační skupině s náskokem devíti bodů.

Všechny středeční zápasy začaly minutou ticha za oběti nedělního neštěstí v Abidžanu. V metropoli Pobřeží slonoviny bylo před fotbalovým zápasem po zřícení zdi v panice ušlapáno 19 lidí včetně dvou dětí.

1. skupina

Kodaň: Dánsko - Albánie 3:0 (2:0)
31. Andreasen, 37. Larsen, 80. Poulsen. Rozhodčí: Skomina(Slovin.).

Budapešť: Maďarsko - Malta 3:0 (1:0)
6. Hajnal, 80. Gera, 90. Juhasz. Rozhodčí: Suchina (Rus.).

Heraklion: Řecko - Izrael 2:1 (1:0)
32. Salpigidis, 67. Samaras z pen. - 59. Barda. Rozhodčí: Benquerenca (Řec.).

Riga: Lotyšsko - Lucembursko 2:0 (1:0)
44. Žigajevs, 75. Verpakovskis. Rozhodčí: Aydinus (Tur.).

Ženeva: Švýcarsko - Moldavsko 2:0 (1:0)
20. N'Kufo, 53. Frei. Rozhodčí: Rocchi (It.).

3. skupina

Polsko si značně vylepšilo skóre kanonádou do sítě San Marina a po vítězství 10:0, na kterém se čtyřmi góly podílel Ebi Smolarek, se dostalo ve třetí skupině kvalifikace mistrovství světa na třetí místo před Česko.

V čele tabulky je nadále Severní Irsko, které doma zdolalo Slovince 1:0 a má jednobodový náskok před Slovenskem. To však má dva zápasy k dobru.

PRAHA: Česko - Slovensko 1:2 (1:1)
30. Jankulovski - 22. Šesták, 83. Jendrišek. Rozhodčí: Undiano Mallenco. Podrobnosti

Belfast: Severní Irsko - Slovinsko 1:0 (0:0)
Branky: 73. Fenney. Rozhodčí: Yefet (Izr.). Podrobnosti

Kielce: Polsko - San Marino 10:0 (4:0)
18., 60., 71. a 81. Smolarek, 1. a 27. Boguski, 43. R. Lewandowski, 51. Jeleň, 62. M. Lewandowski, 88. Saganowski. Rozhodčí: Kulbakov (Běl.). Podrobnosti

Cardiff: Wales - Německo 0:2 (0:1)
11. Ballack, 48. vlastní Williams. Rozhodčí: Hauge (Nor.).

Vaduz: Lichtenštejnsko - Rusko 0:1 (0:1)

5. skupina

Turci se v odvetě za sobotní utkání, které ve Španělsku prohráli 0:1, ujali vedení v 26. minutě, kdy se prosadil kanonýr Semih Sentürk. Domácí pak náskok dlouho drželi i díky tomu, že Španělé postrádali svého nejlepšího střelce Davida Villu.

Jenže v polovině druhé půle hosté získali výhodu pokutového kopu a záložník Liverpoolu Xabi Alonso vyrovnal. V nastavení se navíc prosadil jeho klubový spoluhráč Riera, jenž tak zajistil Španělsku 21. vítězství v řadě a již 31. zápas bez prohry.

Bosně zajistil vítězství 2:1 nad Belgií dvěma góly bývalý teplický útočník Edin Džeko. Současný kanonýr Wolfsburgu se tak rázem vyhoupl do čela tabulky střelců celé evropské části kvalifikace.

Istanbul: Turecko - Španělsko 1:2 (1:0)
26. Semih - 63. Xabi Alonso z pen., 90.+2 Riera. Rozhodčí: Riley (Angl.).

Zenica: Bosna a Hercegovina - Belgie 2:1 (2:0)
12. a 15. Džeko - 88. Swerts. Rozhodčí: Hriňák (SR). ČK: 61. Witsel (Belg.).

Londnýn: Anglie - Ukrajina 2:1 (1:0)
29. Crouch, 85. Terry - 74. Ševčenko. Rozhodčí: Bo Larsen (Dán.).

Almaty: Kazachstán - Bělorusko 1:5 (1:0)
10. Abdulin - 53. a 63. Kalačev, 48. Hleb, 57. Stasevič, 88. Rodionov. Rozhodčí: Jech (ČR).

Andorra La Vella: Andorra - Chorvatsko 0:2 (0:2)
15. Klasnič, 35. Eduardo. Rozhodčí: Trattou (Kypr).

7. skupina

Překvapením skončil zápas v Rakousku, kde domácí výběr poprvé pod vedením trenéra Dietmara Constantiniho, který nahradil českého kouče Karla Brücknera, porazil Rumunsko 2:1. O obě branky vítězů se postaral útočník Erwin Hoffer. Alespoň teoreticky se tak Rakušané vrátili do boje o postup ze sedmé skupiny.

V téže skupině je na tom ještě lépe Francie, která stejně jako v sobotu porazila Litvu 1:0 a znovu zásluhou záložníka Francka Ribéryho. Hvězda Bayernu Mnichov se tentokrát prosadila čtvrt hodiny před koncem a Francie tak z druhého místa ztrácí na lídra skupiny Srbsko jen dva body.

St. Denis: Francie - Litva 1:0 (0:0)
Branka:
75. Ribéry. Rozhodčí: Webb (Angl.).

Klagenfurt: Rakousko - Rumunsko 2:1 (2:1)
26. a 44. Hoffer - 26. Tanase. Rozhodčí: Thomson (Skot.)

8. skupina

Šanci na trhák nevyužila Itálie. Ta sice odehrála téměř celé utkání s Irskem bez vyloučeného útočníka Giampaola Pazziniho, který dostal už v 5. minutě červenou kartu za úder loktem v hlavičkovém souboji, přesto sahala po vítězství. Jenže minutu před koncem srovnal na konečných 1:1 kapitán hostů Robbie Keane a Itálie tak má před druhým Irskem nadále pouze dvoubodový náskok.

Bari: Itálie - Irsko 1:1 (1:0)
10. Iaquinta - 89. Keane. Rozhodčí: Stark (Něm.). ČK: 5. Pazzini (It.).

Sofia: Bulharsko - Kypr 2:0 (1:0)
8. Popov, 90.+4 Makriev. Rozhodčí: Ingvarsson (Švéd.).

9. skupina

Blízko postupu na světový šampionát jsou Nizozemci. Ti podle očekávání porazili Makedonii 4:0 a před druhým Skotskem mají už osmibodový náskok. Přitom oba celky budou hrát již jen o devět bodů.

Amsterdam: Nizozemsko - Makedonie 4:0 (3:0)
15. a 41. Kuijt, 25. Huntelaar, 87. Van der Vaart. Rozhodčí: Rasmussen (Dán.).

Glasgow: Skotsko - Island 2:1 (1:0)