Plzeň jde do čela ligy a utíká Spartě. Zlín klesl na třetí příčku

Plzeňští fotbalisté slaví gól do sítě Hradce, mezi nimi se zapomněl Marek Plašil. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

2 2016
  • Na první místo ligové tabulky se po 9. kole vyšvihli plzeňští fotbalisté, kteří smetli Hradec 4:1
  • Nový lídr využil zaváhání dosud neporaženého Zlína, který remizoval 2:2 s Jabloncem
  • Před Zlín jde i Mladá Boleslav, která vydřela výhru nad Duklou
  • Sparta zase ztratila, remizovala v Brně 3:3

Zlín byl první od 29. srpna, když v 5. kole jasně porazil Karvinou 3:0. O pozici lídra přišel po dvaatřiceti dnech. Doma remizoval s Jabloncem a jeho pronásledovatelé nezaváhali.

Už mezi nimi nebyla Sparta, která v lize nevyhrála počtvrté za sebou. Během série, o kterou nestála, získala jen tři body za remízy ve Zlíně, s Boleslaví a v Brně. Mezitím padla v derby. A padl i trenér Zdeněk Ščasný.

V Brně mužstvo vedl jeho asistent David Holoubek, jenže to nenavázalo na čtvrteční parádní představení v Evropské lize proti Interu Milán (3:1). Sparťané udělali obrovské chyby v obraně, zápas neměli pod kontrolou, ač v poločase vedli 2:1 a těsně před koncem ještě 3:2. Vyrovnávací gól dostali ve druhé minutě nastavení z ofsajdu (více o chybě pomezní Ratajové čtětě zde).

„Hodně to mrzí,“ řekl Holoubek, který čeká na to, jestli bude pokračovat jako hlavní kouč, nebo vedení přivede Jindřicha Trpišovského z Liberce. Ten se v pondělí sejde s libereckým majitelem Ludvíkem Karlem.

To všechno zpovzdálí a potutelným úsměvem mohou sledovat v Plzni i v Mladé Boleslavi. Oba týmy mají stejně bodů i stejný rozdíl skóre. Do čela jde díky většímu počtu vstřelených branek Plzeň, na první příčku se vyšvihla poprvé od třetího kola, čili po téměř dvou měsících.

„Že jsme teď v čele, pro nás neznamená nic zásadního. Staráme se sami o sebe a nepočítáme body. Jsme tam, kam patříme, a budeme se v tom snažit pokračovat,“ prohlásil plzeňský trenér Roman Pivarník.

6. Bohemians Praha 1905 9 4 1 4 10:12 13

Proti Hradci rozhodl mistr v poslední čtvrthodině první půle, kdy odskočil na 3:0. Dva góly padly hlavou, třetí si dali hosté sami. Čtvrtý, který znamená průběžnou první příčku, vstřelil Krmenčík v úvodu druhé půle.

Zlín už sice není první, ale neporazitelnost dál drží jako jediný tým z ligy. V součtu s minulým ročníkem natáhl sérii bez porážky už na deset zápasů.

Tentokrát musí být spokojený i s remízou. Vždyť po Harbově vlastním gólu a Mihálikově trefě prohrával s Jabloncem 0:2 ještě v 84. minutě... Ale ten finiš!

Harba v závěrečných minutách napravil svůj vlastňák z prvního poločasu, když nejdřív tečoval Vukadinovičovu střelu z dálky a krátce nato hlavou vyrovnal.

„Vyrovnávací gól byl pro mě úleva i pro celý tým. Ukázali jsme, že máme sílu,“ oddychl si Harba.

„Prohrávali jsme o dvě branky, proto je tento výsledek pro mě morálním vítězstvím, neboť tým dokázal takový průběh zápasu zvrátit,“ řekl zlínský trenér Bohumil Páník.

Mladá Boleslav, ač se proti Dukle trápila, dokázala v závěru skórovat ze své jediné přímé střely na bránu. Po Marešově centru se hlavou prosadil náhradník Klobása.

„Teď nás čeká přestávka, odpočineme si, trošku potrénujeme a pak nás čekají další zápasy. Do těch musíme vstoupit, jako bychom měli nula bodů a začínala soutěž,“ uvedl boleslavský trenér Leoš Kalvoda.

Třetí vítězství za sebou si připsala Slavia. Ta sice proti Karviné byla celý zápas lepší, ale dlouho se ne a ne prosadit. Tři body zajistil až náhradník Mešanovič. Ten sice pravidelně nastupuje až v průběhu utkání, ale s pěti góly je nejlepším střelcem mužstva.

Mimochodem, Slavie je sice pátá, ale má odložený duel 1. kola v Brně k dobru.

Teprve podruhé vyhrál Liberec, který doma porazil Teplice 2:0. A bodově vylepšil nelichotivé postavení v tabulce, kde je čtvrtý od konce.

„Přiblížili jsme se výkonům, které jsme předváděli loni, a k tomu, jak by Slovan měl hrát. Dobře se na to dívalo. Byl to náš nejlepší výkon v ligové sezoně,“ řekl liberecký kouč Jindřich Trpišovský, jenž už v příštím kole může sedět na lavičce Sparty.

Poslední zůstává Příbram, která tentokrát prohrála 0:1 se Slováckem, ale na Jihlavu dál ztrácí jen bod.

„Opět jsme doma prohráli, zase jsme nedali gól a už je to hodně vážné,“ zlobil se příbramský trenér Petr Rada. „Situace je velmi kritická, chtěli jsme bodovat před reprezentační pauzu, ale nevyšlo to. Hráči pak sedí v kabině, mají hlavy dole, ovšem to je už pozdě.“