Z pohárových týmů na úvod ligy nevyhrála jen Sparta, Došek dal hattrick

GRATULACE OPOŘE. Libor Došek v úvodním kole ligy zářil a hattrickem zařídil vítězství Slovácka nad Duklou 4:3. Tři zásahy ho vynesly do čela tabulky střelců. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

26 2015
Fotbalová liga začala. Úvodní kolo přineslo devětadvacet gólů, zaváhání Sparty, vítězství mistrovské Plzně i dalších dvou pohárových zástupců Liberce a Jablonce. Doškův hattrick i úspěchy nováčků Olomouce a Zlína. Čtyři pražské týmy získaly společně jediný bod díky Spartě.

Pro Plzeň, Spartu, Liberec a Jablonec bylo úvodní kolo generálkou na vstup do evropských pohárů. Nevyšla jen Spartě, která nedokázala skórovat v Jihlavě a získala jen bod. Bylo to jediný zápas prvního dějství, v němž branka nepadla.

Sparťané vstoupili do sezony nevábně, v Jihlavě měli méně střel na bránu než domácí, nedokázali se dostat do šancí. Bezbranková remíza byla logickým vyústěním nepovedeného vystoupení.

„Na hráčích byla patrná nervozita, byla zbytečná a pro mě nelogická. Z mého pohledu jsme to i podcenili. Hráči si mysleli, že to půjde samo. Chyběl pohyb, přímočarost, trpělivost,“ láteřil sparťanský kouč Zdeněk Ščasný.

Obhájce titulu z Plzně proti Slavii dobře začal, dal brzy gól, ale po přestávce z role trochu vypadl. Slávisté však své možnosti neproměnili a tak je deset minut před koncem ztrestal Mahmutovič - 2:0. V samém závěru Škoda už jen snížil.

„S výsledkem jsme samozřejmě spokojení. Ale vítězství jsme museli - hlavně ve druhé půli - vydřít. Utkání jsme ve druhém poločase neměli pod kontrolou,“ přiznal plzeňský kouč Miroslav Koubek.

Jablonec se přidal k Plzni, třetí z favoritů na mistrovský titul zvládl těžký zápas v Příbrami (3:2), na hřišti pátého týmu minulé sezony od začátku vedl. Domácí dvakrát snížili na rozdíl jedné branky, ale vyrovnat se jim nepodařilo.

„Jsem rád za výhru, začátek je důležitý. Pro klid a atmosféru v týmu před Kodaní je to dobře,“ řekl jablonecký trenér Jaroslav Šilhavý s vyhlídkou na středeční duel kvalifikace Evropské ligy.

Zatímco v pátek v Jihlavě se hráči gólu ani příliš nepřiblížili, ve čtyřech sobotních duelech se střelci činili - padlo devatenáct branek. A další přestřelka se odehrála v neděli v Liberci.

Domácí přivítali zklamanou Mladou Boleslav, která v týdnu vypadla ve 2. předkole Evropské ligy na hřišti Strömsgodsetu. Hosté vedli, Liberečtí skóre otočili, Skalák vyrovnal. Kdo půjde dál do vedení? Byli to Liberečtí, kteří pak utekli o dvě branky a zápas dovedli k vítězství. Úspěšnou ligovou premiéru tak zažil jejich nový kouč Jindřich Trpišovský.  Před týdnem Liberec podlehl v Superpoháru v Plzni.

„Hráli jsme na začátku sezony proti Plzni a Boleslavi, dvěma top mužstvům ligy, a ukazuje se, že tým má potenciál. Určitě nám výhra před čtvrtečním zápasem Evropské ligy hodně pomůže. Musíme se ale zlepšit v defenzivě,“ podotkl Trpišovský.

Divoký a atraktivní průběh měl duel na Slovácku. Domácí s Duklou prohrávali, do půle vyrovnali a pak díky hattricku kanonýra Doška postupně vedli 3:1 a 4:2. Dukla se nevzdávala, dvakrát snížila na rozdíl gólu, naposled minut před koncem, ale víc už nedokázala.

Sedmatřicetiletý Došek dal Dukle tři góly už loni (5:1), v historické tabulce ligových střelců dosáhl na metu 120.

Bláznivý večer prožili fanoušci i v Teplicích. Domácí mířili k pohodlné výhře, když náskok 2:0 jim zajistily góly Filla ze závěru první půle a Potočného z úvodu druhého poločasu. Když zápas dospěl k nastavení, olomoucký nováček po dvou podobných akcích z levé strany během 51 vteřin vyrovnal.

Ukázal se i druhý nováček, Zlín v neděli vyhrál na Bohemians 1:0 gólem Pazdery. Zlín se do ligy vrátil po šesti letech.

Baník Ostrava, považovaný odbornou i laickou veřejností na jednoho z kandidátů na sestup, domácí Brno překvapil gólem Kukece přímo z rohu. V závěru půle však Michal Škoda, bratr slávisty Milana, vyrovnal a v samém závěru Zavadil otočil skóre z penalty.