Liberec - Jablonec 0:1, podještědské derby rozhodl po pauze Doležal

Jabloneckého Ruslana Mingazova (vpravo) stíhá Jiří Pimpara z Liberce. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

2 2014
Podještědské derby, které uzavřelo 13. kolo fotbalové ligy, ovládl Jablonec. V Liberci vyhrál 1:0 a posunul se o jediný bod za druhou Spartu. Zápas zkraje druhého poločasu rozhodl Martin Doležal.

Jablonecký trenér Jaroslav Šilhavý prožil mimořádně úspěšný návrat na stadion U Nisy, kde ještě na jaře působil.

„Mám trochu smíšené pocity. Ještě nedávno jsem tady působil a zažil spoustu dobrého. Ale dneska jsem byl trošku za vyvrhela. Někteří diváci pokřikovali hanlivé výrazy, mrzelo mě to,“ uvedl Šilhavý.

A pokračoval: „Ale myslím, že většina lidí ocenila práci, kterou jsme tady udělali. Nechci se už vracet k mému odchodu, ale bylo mi trošku smutno. Nicméně jsme rádi, že jsme tady vyhráli.“

V úvodu to přitom na výhru jeho týmu vůbec nevypadalo, protože Liberec vstoupil do 41. ligového podještědského derby náporem.

Už ve druhé minutě se dostal na zadní tyči k zakončení nejlepší střelec týmu Šural, ale v těžké pozici míč mezi tyče neumístil. V šesté minutě rozehrál přímý kop Pavelka a jeho přízemní střela šla těsně vedle.

Liberec si v dalším průběhu první půle udržoval převahu a vůbec nebylo patrné, že byl v tabulce před tímto kolem devět míst za svým rivalem. Domácí stejně jako v předešlém průběhu sezony předváděli dobrý fotbal, ale zahazovali i ty největší šance.

Během pěti minut hostům dvakrát pomohla tyč. Nejprve ji po centru ze strany orazítkoval Pavelka a pak do stejného místa zamířil po úniku také Delarge.

Až v polovině úvodního dějství zahrozil také Jablonec, který v předešlých šesti kolech neprohrál. Doležal se ocitl za obranou, ale pálil zbrkle a přestřelil.

Hra se v druhé části první půle vyrovnala, ovšem nebezpečnější byl nadále přímočařejší Liberec. Frýdek ve skluzu na hranici malého vápna přestřelil a vzápětí ani nadvakrát neuspěl Pavelka.

„Vzhledem k našemu prvnímu poločasu samozřejmě prohra hodně mrzí. Z těch tří šancí, které jsme měli, jsme měli dát určitě jeden gól,“ litoval liberecký kouč Samuel Slovák. „Zápasu by podle mě více slušela remíza.“

Po přestávce Jablonec přidal a domácího gólmana Koláře postrašil Kopic, který trefil ze strany vnější tyč.

V 58. minutě přišly Liberec zahozené šance draho. Hosté pokračovali v tlaku, po rohovém kopu prodloužil míč Pernica hlavou na zadní tyč, kde nehlídaný Doležal uklidil míč do sítě. Jablonec dal v lize podještědskému rivalovi gól po 344 minutách.

Jablonec vstřelená branka nakopla a domácí jen se štěstím přežili několik dalších závarů.

Zato Libercem inkasovaný gól výrazně otřásl a už se mu nedařilo navázat na výkon z prvního poločasu. V závěru si ani nevytvořil pořádnou šanci na vyrovnání.

1. FC Viktoria Plzeň 21 15 4 2 32:12 49
2. SK Slavia Praha 21 14 6 1 44:15 48
3. AC Sparta Praha 21 11 6 4 33:17 39
4. Fastav Zlín 21 9 8 4 28:20 35
5. FK Mladá Boleslav 21 9 7 5 32:22 34
6. FK Teplice 21 8 6 7 25:19 30
7. MFK Karviná 21 8 5 8 30:32 29
8. FK Jablonec 21 7 7 7 33:28 28