FORTUNA:LIGA 2023/2024

Teplice: Vlastimil Stožický - Teplický Vlastimil Stožický se raduje z gólu v síti Českých Budějovic. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Skvělý úvod přinesl první vítězství: Teplice - Budějovice 3:0

• 6
Tepličtí fotbalisté poprvé v novém ročníku Gambrinus ligy vyhráli. V 3. kole proti Českým Budějovicím jim vyšel začátek, když po chybě soupeřovy obrany dali dva góly během dvaadvaceti minut. Třetí branku přidali v závěru.

on-line

utkání jsme sledovali minutu po minutě

Podobný scénář měl vzájemný souboj i před rokem, Tepličtí vyhráli poločas 3:0 a celý zápas nakonec 4:0.

Tenkrát se hattrickem blýskl Jun, který už v klubu od zimy není. Zastoupili ho Stožický, Mahmutovič a Vidlička.

"Teplice vyhrály naprosto zaslouženě, hrály výborně, hlavně v prvním poločase předváděly vynikající fotbal. Předčily nás v agresivitě, důrazu, vidět to bylo hlavně na krajích," řekl budějovický trenér Pavel Tobiáš.

Už po patnácti vteřinách Leština sklepl teplický centr k brankářovi tak rozpačitě, že Kučera sotva stihl skluzem zablokoval pokus dotírajícího Vondráška, po následném rohu pak míč jen vyboxoval a vzápětí se musel položit do Stožického halfvoleje.

Tři Kučerovy zákroky během 50 vteřin dokonale předznamenaly průběh zápasu. Teplice totiž na soupeře vlétly, držely míč na jeho polovině a ve čtvrté minutě se dočkaly první odměny. Vachoušek filigránsky přenesl hru na pravou stranu a následný Vidličkův centr propadl na malém vápně až ke Stožickému, který placírkou uklidil míč do Kučerova protipohybu.

Ani po gólu se ale obraz hry příliš nezměnil. Severočeši kontrolovali hru, soupeře nepouštěli doslova k ničemu a sami předváděli široký repertoár kombinačních akcí, od pohledných narážeček až po přímočaré kolmice.

To vše se spojilo při jejich druhém gólu. Budějovice ztratily míč při ojedinělém výpadu před teplickou šestnáctku, po rychlém ťukesu Vachoušek parádní šajtlí vyslal na hranici ofsajdu rozběhnutého Mahmutoviče a ten na závěr svého brejku prostřelil Kučeru.

Vzápětí mohl ještě zvýšit levý bek Rosa, který prošel až do šestnáctky, nasadil jesličky Hunalovi, ale pak křížnou střelou těsně minul. Podobně se vedlo i těsně před pauzou Marešovi, který po centru zleva hlavou z malého vápna také minul.

Na hru Budějovic byl v prvním poločase hodně tristní pohled. Svěřencům trenéra Tobiáše scházel pohyb, nápad i potřebné sebevědomí. Když v 54. minutě Tobiáš stáhl naprosto nevýrazného a špatně bránícího záložníka Hudsona, Brazilec navzdory nepříznivému výsledku odešel velmi vláčným krokem a se svěšenou hlavou. Nebylo divu, jeho tým se do té doby zmohl jen na jednu nepřesnou střelu.

Budějovická hra se poté přece jen zlepšila a krom viditelného zlepšení defenzivy přišly i šance. Dolejš v 67. minutě ale sám na malém vápně hlavičkoval nad, pak se neujala ani táhlá rána Šímy, která prolétla těsně vedle levé tyče. Přesto byli stále výrazně lepší domácí a vedení ještě pojistili.

Vachoušek v 79. minutě prostrčil po pravé straně na nabíhajícího Verbíře, ten zpětným pasem našel Vidličku a jeho tečovaná rána z deseti metrů zapadla do sítě.

"První poločas jsme odehráli velmi dobře. A i když jsme ve druhém poločase nehráli v tak vysokém tempu, ale kontrolovali jsme to a dokázali jsme to pojistit," řekl teplický kouč Jiří Plíšek.