Arsenal uspěl v penaltách, jeho soupeřem ve finále poháru se stal Hull

Matt Fryatt (vlevo) z Hullu slaví branku proti Sheffieldu United v semifinále FA Cupu. | foto: Reuters

13 2014
Porážku odvrátili osm minut před koncem, pak fotbalisté Arsenalu v semifinále Anglického poháru vyřadili druholigový Wigan v penaltovém rozstřelu. Jejich soupeřem bude 17. května Hull City, který porazil třetiligový Sheffield United 5:3.

Arsenal, v jehož nominaci na utkání nebyl český záložník Tomáš Rosický, tak má šanci ukončit devítileté čekání na zisk trofeje. Právě Anglický pohár je poslední soutěží, kterou dokázali svěřenci trenéra Arséna Wengera na jaře 2005 vyhrát.

Arsenal musel v zápase dohánět manko. Po hodině hry fauloval v pokutovém území Per Mertesacker a jeho prohřešek potrestal z penalty Jordi Gómez. Německý obránce ale svoje zaváhání odčinil, když si osm minut před koncem normální hrací doby naběhl na centr na zadní tyč střídajícího Kierana Gibbse a uklidil míč do branky.

Během půlhodiny prodloužení branka nepadla a v penaltovém rozstřelu byli úspěšnější favorité, kteří se ani jednou nemýlili. Postupně proměnili pokutové kopy Mikel Arteta, Kim Källström, Olivier Giroud a Santi Cazorla. Na straně Wiganu se netrefili Gary Caldwell a Jack Collison.

Hull si zahraje finále FA Cupu poprvé v historii. Dosavadním největším pohárovým úspěchem tohoto týmu byl postup do semifinále v roce 1930; tehdy Hull narazil rovněž na Arsenal.

Sheffield přitom začal utkání lépe a vedl od 19. minuty zásluhou branky Joseho Baxtera. Ve 42. minutě sice vyrovnal Yannick Sagbo, o dvě minuty později se však tým, kterému v tabulce třetí anglické ligy patří až 11. místo, znovu dostal do vedení po gólu Stevena Scougalla.

V druhé půli ale Hull dokázal utkání otočit ve svůj prospěch. Nejprve se prosadil střídající Matty Fryatt, následovali jej Tom Huddlestone a Stephen Quinn, jemuž ke vstřelení branky stačily pouhé tři minuty na hřišti.

V 90. minutě snížil Jamie Murphy, o tři minuty později ale na konečných 5:3 upravil David Meyler. Teprve počtvrté v historii Anglického fotbalového poháru padlo v semifinále osm nebo více branek.

Wigan (2. liga) - Arsenal 1:1 po prodl. (0:0, 1:1), 2:4 na penalty
Branky: 63. Gómez z pen. - 82. Mertesacker.

Hull City - Sheffield United (3. liga) 5:3 (1:2)
Branky: 42. Sagbo, 49. Fryatt, 54. Huddlestone, 67. Quinn, 90.+3 Meyler - 19. Baxter, 44. Scougall, 90. Murphy.

1. Chelsea FC 14 11 1 2 32:11 34
2. Arsenal FC 14 9 4 1 33:14 31
3. Liverpool FC 14 9 3 2 35:18 30
4. Manchester City 14 9 3 2 30:15 30
5. Tottenham Hotspur 14 7 6 1 24:10 27
6. Manchester United 14 5 6 3 19:16 21
7. West Bromwich Albion 14 5 5 4 20:17 20
8. Everton FC 14 5 5 4 17:16 20