Mason má po utkání s Chelsea prasklou lebku, musel na operaci

Ryan Mason z Hullu padl v duelu Chelsea na trávník, má prasklou lebku. | foto: AP

23 2017
Ryanu Masonovi z Hullu praskla lebka po střetu s Garym Cahillem z Chelsea v duelu anglické fotbalové ligy. Pětadvacetiletý záložník se podrobil operaci. Klub oznámil, že Mason je po zákroku ve stabilizovaném stavu a v nemocnici zůstane několik dní.

Mason utrpěl zranění ve 12. minutě zápasu na Stamford Bridge, když do něj Cahill vrazil hlavou ve vzdušném souboji. Přímo na hřišti ho lékaři obou týmů ošetřovali zhruba deset minut, než byl s kyslíkovou maskou na obličeji převezen do nemocnice.

„Všichni v klubu chceme vyjádřit vřelé díky za skvělou a pohotovou péči, které se Ryanovi dostalo od záchranky i na neurochirurgickém oddělení nemocnice St. Mary,“ uvedlo vedení Hullu, kam Mason přišel před půl rokem z Tottenhamu za 13 milionů liber jako nejdražší posila v historii klubu.

Masona navštívili kapitán Hullu Michael Dawson s klubovým lékařem. „Ryan už normálně komunikuje a bavil se s nimi o incidentu. On i jeho rodina jsou mimořádně potěšeni podporou, která se mu přes sociální média dostává,“ uvedl Hull v prohlášení.

Ryan Mason se zřejmě vyhnul vážnějším následkům i díky skvělé péči lékařských týmů obou klubů, což ocenila i asociace Headway zabývající se poraněními mozku. „Náhodou jsem na utkání byl a byl jsem svědkem příkladné reakce lékařských týmů. Naše organizace bývá kritická k tomu, jak se ve fotbale přistupuje k poraněním hlavy, ale zde bylo vidět, že se poučili,“ chválil ředitel organizace Peter McCabe.

Ošetřován byl po srážce i Cahill, který však v zápase mohl pokračovat a v 81. minutě zpečetil gólem hlavou vítězství Chelsea 2:0. Hned v neděli večer po zápase Cahill vyrazil za Masonem do nemocnice, aby se osobně informoval o jeho stavu a setkal se s jeho rodinou. Na návštěvu ho doprovodili kapitán Chelsea John Terry a asistent trenéra Steve Holland.

„Bylo to opravdu ošklivé a musím říct, že po prvním poločase na tom ani Gary nebyl moc dobře. Rozhodl se ale hrát dál,“ komentoval srážku z úvodu zápasu trenér Chelsea Antonio Conte.

Podobné zranění utrpěl v anglické lize v říjnu 2006 brankář Petr Čech (přečtěte si jeho vzpomínku). Tehdejšího gólmana Chelsea trefil kolenem do hlavy Stephen Hunt z Readingu a zlomil mu spánkovou kost. Čech se vrátil na trávník po čtvrt roce, od té doby chytá v helmě.

1. Chelsea FC 38 30 3 5 85:33 93
2. Tottenham Hotspur 38 26 8 4 86:26 86
3. Manchester City 38 23 9 6 80:39 78
4. Liverpool FC 38 22 10 6 78:42 76
5. Arsenal FC 38 23 6 9 77:44 75
6. Manchester United 38 18 15 5 54:29 69
7. Everton FC 38 17 10 11 62:44 61
8. Southampton FC 38 12 10 16 41:48 46