Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ruka v šestnáctce? Penalt za ni by podle výkladu UEFA mělo ubývat

V akci jeden z nejlepších českých rozhodčích Pavel Královec | foto: ČTK

18 2009
Zatímco teoretickou část předsezónního semináře prvoligoví a druholigoví rozhodčí v pražském hotelu Panorama absolvovali, kondiční testy na stadionu SK Nusle na Děkance musely být kvůli nepříznivému počasí odloženy.

"Lidé z nuselského klubu se během pondělí snažili tartanovou dráhu připravit, ale v noci na úterý přišel další nával sněhu, navíc pod ním byly zmrazky, tak jsem pár dní před ligou nechtěli riskovat, že se nějaký rozhodčí zraní. Proto jsme kondiční testy odložili na čtvrtek 5. března," poznamenává Luděk Macela, předseda svazové komise rozhodčích a delegátů.

Nenastává nějaký problém v tom, že do prvních dvou kol půjdou rozhodčí fyzicky neprověření?
To opravdu není. Přes zimní přestávku na sobě všichni pracovali, protože dobře vědí, že se bez kondice neobejdou. Navíc se na ty testy připravovali, nemohli přece vědět, že se odloží. Kdepak, žádného nenadálého tlouštíka jsme mezi nimi nezaregistrovali.

A jak obstáli v teorii, tedy v tradičních pravidlových testech?
Těmi jsme v pondělí seminář zahajovali, aby v dalším průběhu celé akce nebyli zbytečně nervózní. Až na dva rozhodčí zvládli pravidla všichni. Ty dva jmenovat nebudu, protože neprošli jen o vlásek. Až se se to doučí, mohou se přihlásit a naše komise je přezkouší. Ale je jasné, že do té doby k zápasům nasazováni nebudou.

Co bylo dalším obsahem prvního dne semináře?
Velice zajímavé přednášky pánů Jozefa Marka ze Slovenska a Davida Elleraye z Anglie. Oba jsou členy komise rozhodčích UEFA, které doplnil šéf rakouských sudích Gerhard Kapl.

Můžete jejich vystoupení přiblížit?
Pochopitelně mluvili o práci rozhodčího. Například o jejich spolupráci při zápase, jak si počínat při různých hraničních situacích, jak posuzovat sporné situace a tak podobně. Pan Marko například svou přednášku doplnil promítáním kazety od UEFA, podobně jako pan Elleray.

Co na kazetách bylo?
Mimo jiné třeba verdikty sudích při těch sporných situacích. Elleray promítl výrok rozhodčího a vyzval naše sudí, aby vstali ti, kteří s rozhodnutím souhlasí. Poté situace doprovodil výkladem v duchu zásad UEFA.

A další zajímavost?
Právě Elleray kladl důraz na to, že rozhodčí musí nejen mistrně ovládat pravidla a mít cit pro hru, ale musí být také v každém okamžiku odvážný. Myslel to tak, že sudí se nesmí být vyloučit hráče třeba v 5. minutě, a stejně tak musí mít odvahu nařídit minutu před koncem penaltu proti domácím.

Objevují se v praxi rozhodčích nějaké novinky?
Jde jen o drobnosti, ale za zmínku například stojí, že se mění povinnost rozhodčího nastavovat čas podle počtu střídání. Dosud obecně platilo, že každé střídání je půlminuta, ale nyní už je nastavený čas čistě v kompetenci sudího, bez ohledu na střídání. Většinou totiž v takových případech nejde o půl minuty, ale o podstatně kratší čas. A když je to ta půlminuta a víc, téměř pokaždé jde o taktické zdržování.

Mluvilo se také o posuzování hraní rukou v pokutovém území?
Samozřejmě. Tendence UEFA je, pískat v takových situacích penaltu opravdu jen tehdy, pokud o ní není pochyb. Divili byste se, jaká všechna hraní rukou se v budoucnu mají pouštět. Ale tady je nejdůležitější, aby si rozhodčí počínali jednotně, aby nejen hráčům ale všem kolem fotbalu bylo jasné, co penalta není, a co je.

Jak si tyto tendence vysvětlujete?ˇ
Těžko soudit. Ale můžu říct, že z těch videí vyplynulo, že i samotná UEFA není v posuzování hraní rukou v šestnáctce jednotná. Na mě osobně to dělá dojem, samozřejmě to říkám s velkou nadsázkou, že zanedlouho se rukou ve vápně bude moci hrát beztrestně. Přitom za mých časů se míč ruky sotva dotkl a už rozhodčí ukazoval na puntík.

Promítali jste si také momenty z podzimní české ligy?
To jsme přece vynechat nemohli. Naše podzimní ligové zápasy, to byla náplň pondělního večera. Soustředili jsme se na udělování žlutých a červených karet, na ofsajdy, na to, jak správně trestat surovou hru. A i tady jsme rozebírali situace, v nichž si rozhodčí počínali správně a naopak. A místo kondičních testů jsme v úterý probírali z pohledu rozhodčího ty nejzajímavější okamžiky z loňského mistrovství Evropy.Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 4 4 0 0 8:1 12
2. SK Sigma Olomouc 4 3 0 1 7:3 9
3. SK Slavia Praha 4 2 2 0 3:0 8
4. AC Sparta Praha 4 2 2 0 4:2 8
5. FC Slovan Liberec 4 2 1 1 6:3 7
6. Bohemians Praha 1905 4 1 3 0 3:2 6
7. Fastav Zlín 4 2 0 2 3:3 6
8. 1. FC Slovácko 4 1 2 1 6:4 5
9. FK Teplice 4 1 2 1 7:6 5
10. FC Baník Ostrava 4 1 2 1 8:9 5
11. MFK Karviná 4 1 1 2 4:4 4
12. Dukla Praha 4 1 1 2 4:9 4
13. FK Jablonec 4 0 3 1 4:5 3
14. FK Mladá Boleslav 4 0 1 3 2:7 1
15. FC Vysočina Jihlava 4 0 1 3 1:6 1
16. Zbrojovka Brno 4 0 1 3 2:8 1

Známky

1,38

Uroš Radakovič

Olomouc

1,5

Šimon Falta

Olomouc

1,63

Jan Laštůvka

Slavia

Góly

3

David Lafata

Sparta

3

David Vaněček

Teplice

2

Ondřej Mihálik

Jablonec

Najdete na iDNES.czmobilní verze