Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kandidát na místopředsedu asociace Šeterle: Berbrův muž určitě nejsem

Generální ředitel FK Mladá Boleslav Jaromír Šeterle na snímku z července 2007 | foto: Josef VostárekMF DNES

31 2013
Vylepšit poslední dobou značně pošramocený obraz nejvyšší domácí fotbalové soutěže, uklidnit vztahy mezi kluby a funkcionáři, zdokonalit legislativu a zajistit fotbalu víc peněz. To jsou některé z programových cílů zkušeného činovníka Jaromíra Šeterleho, který kandiduje na funkci místopředsedy České fotbalové asociace za první a druhou ligu.

Jeho protikandidátem je současný místopředseda za ligu Dušan Svoboda, zároveň místopředseda představenstva Sparty. Vedle jiných se o tomto postu rozhodne v sobotu 8. června na volební valné hromadě fotbalové asociace.
 
Šeterle v současné době v žádném klubu nepůsobí, když loni v červnu na vlastní žádost opustil funkci generálního ředitele v FK Mladá Boleslav.
 
"Po deseti letech práce v Boleslavi jsem si potřeboval odpočinout, věnovat se privátním věcem, dětem. Potřeboval jsem získat do další práce chuť, nechal jsem tomu volný průběh. Ale o práci ve fotbalové asociaci jsem rozhodně nepřemýšlel," říká jedenapadesátiletý Šeterle.

Prezident FK Mladá Boleslav Josef Dufek a generální ředitel Jaromír Šeterle

Jaromír Šeterle (vpravo) v době, kdy byl generálním ředitelem v Mladé Boleslavi.

Jak se tedy vaše rozhodnutí kandidovat na místopředsedu asociace zrodilo?
Na tuto myšlenku mě přivedl jako první můj dobrý známý a úspěšný byznysmen Jiří Šimáně. Chodíme spolu na golf a samozřejmě se nejvíc bavíme o fotbale. Oboustranně si říkáme své názory na náš fotbal, co by mu asi tak prospělo, co by vylepšilo jeho image a tak dále. Jeho názory mají jiný úhel pohledu než jen fotbalový a jsou pro mě velmi cenné a často i inspirující. A tenhle velký fanda fotbalu mi jednoho dne řekl, ať kandiduji do výkonného výboru asociace, a pak že budu moci své myšlenky prosazovat. Takže právě on mi dal impulz k tomu, že dnes kandiduju.

S jakým programem do voleb jdete?
Mám v hlavě pět základních bodů. Zaprvé eliminovat nesmyslné nápady v našem fotbale. Například evergreen už skoro posledních dvanácti let o takzvané samostatné lize a nově i například záměr hrát všechny zápasy první ligy v jeden čas. Zadruhé bych chtěl uklidnit vztahovou hladinu mezi kluby i funkcionáři a vrátit se k nedávné kolegialitě a solidaritě. Zatřetí bych se chtěl podílet na dotvoření některých legislativních norem. Za čtvrté pomoci klubům při jednáních s městy, která by se měla více zapojovat do financování sportu, tedy i fotbalu. Zkrátka vytvořit pro kluby v tomto směru jakýsi servis s využitím zákona o sportu, který tady už delší dobu máme. A v neposlední řadě hodlám pracovat na tom, aby do fotbalu přicházelo víc peněz než dosud.

Můžete rozvést váš názor na samostatnost ligy?
Liga je nejen podle mého názoru naprosto samostatná už teď. Z asociace ji řídí oddělení profesionálního fotbalu, kluby první a druhé ligy si o všem podstatném rozhodují samy na ligovém shromáždění, televizní a reklamní práva má na starosti marketingová společnost STES, v níž mají kluby zástupce ve statutárních orgánech. Ligové shromáždění má možnost navrhovat své zástupce vlastně do všech komisí, takže vidíte, že veškeré pravomoce jsou v rukách ligy. Ale liga nikdy nemůže ovládnout komisi rozhodčích, disciplinární komisi a odvolací a revizní komisi. Tyto orgány vždycky musí být podle regulí UEFA součástí asociace. A opakuji, že i do nich může liga navrhovat a také navrhuje své zástupce. Takže letité volání po samostatnosti ligy vidím spíš jako něčí snahu soustředit do svých rukou větší  moc.

Jaromír Šeterle

Absolvent pražské Fakulty tělesné výchovy a sportu UK, majitel trenérské licence UEFA; v letech 1985-1993 pracoval v RH CHeb, později Unionu Cheb, začínal tam jako šéftrenér mládeže, končil coby klubový ředitel; 1993-1995 sportovní ředitel ve Viktorii Plzeň; 1995-1999 sportovní ředitel ve Slavii; 1999-2001 generální ředitel ve Viktorii Plzeň; 2002-2012 generální ředitel v Mladé Boleslavi; v roce 1996 se podílel na titulu Slavie, v roce 2004 pod jeho ředitelováním postoupila Mladá Boleslav do první ligy a poté hrála třikrát evropské poháry.

A co máte proti jednotnému začátku všech prvoligových zápasů?
Podle mě je blbost snažit se kopírovat modely některých fotbalových zemí. My prostě musíme vycházet ze specifických českých poměrů, životního stylu, způsobu trávení volného času. Navíc například v Portugalsku, Holandsku a Rakousku se jediné kolo také hraje ve třech čtyřech dnech, někde dokonce od čtvrtka do úterý, některé zápasy v pravé poledne, jiné v deset večer. A z víc než dvacetileté praxe ve špičkovém fotbale jsem přesvědčený, že shodný začátek všech zápasů by lize ubral diváky. Fanoušci chtějí během jednoho kola vidět víc než jeden zápas. A to by nebylo možné. Než by se ze stadionu dostali domů, neviděli by nejen žádný jiný zápas, ale ani shrnující pořady, jako je v současné době třeba televizní Dohráno. I když můj protikandidát Dušan Svoboda má jiný názor, já tvrdím, že jeho návrh by lidi ze stadionů vyháněl. A jednotný začátek není možný i z důvodů účasti českých klubů v evropských pohárech.
 
Jaká je tedy v tomto směru vaše představa?
Je zapotřebí nechat na klubech, jaký den a jaká hodina jim vyhovuje. Dukle vyhovuje páteční podvečer, Spartě sobotní, Slavii, Teplicím a Boleslavi zase podvečer nedělní. A jednotlivé kluby mají nejlíp spočítané, kdy jim přijde nejvíc diváků. Tyto začátky by se měly dodržovat.
 
Jenže se musí brát zřetel na televizní přenosy.
S tím nic nenaděláme. Televizní termíny, to je zkrátka nekonečný příběh. Když se k tomu sejde pět lidí, vzejde z toho šest až sedm návrhů. Za dvacet let se vyzkoušelo všechno možné, ale k ideálu se nedošlo. Ale i u televizních zápasů by určitě šly stabilizovat časy výkopů. Aby fanoušek věděl, že v pátek je fotbal v televizi ve 20:15, v sobotu třeba v 19, v neděli v 18 a v pondělí třeba taky v 18 h. Když je televizní fotbal jednou v pět, podruhé v půl sedmé, najednou ve čtyři a jindy zase v půl šesté, má z toho fanoušek guláš.
 
Říkáte, že jedním z vašich cílů ve funkci místopředsedy asociace by bylo uklidnit vztahy mezi kluby i funkcionáři a vrátit se k někdejší kolegialitě a solidaritě. Pravý opak však v českém fotbale způsobila loňská podzimní aféra s Křetínského taškou. Co o ní vlastně soudíte?
V podstatě o ní vím jen to, co jsem pochytil z médií. Ale mě na té aféře nejvíc udivuje, že když sparťanský šéf Křetínský mluvil o tom, že liga je už delší dobu neregulérní a panují v ní nekalé praktiky, místopředseda asociace za ligu, který je současně ve stejném klubu místopředsedou představenstva, zůstal v pozadí a jeho jméno nepadlo. Proč to pan Svoboda ze svých funkcí místopředsedy asociace a místopředsedy sparťanského představenstva dávno neřešil? Na to si prostě odpovědět nedokážu. Šéf ligy by měl mít k takovým problémům nejblíž, znát skutečný stav a případné problémy řešit dřív, než dojde k podobným dramatickým situacím.   
 
Jakou podporu jste získal u klubů první a druhé ligy, jejichž zástupci místopředsedu za ligu volí?
Během jara jsem mluvil se zástupci drtivé většiny našich profesionálních klubů, buď s jejich majiteli, nebo řediteli. Dokonce bych řekl, že víc času jsem věnoval druhé lize, u níž jsem zjistil, že je asociací trochu  zanedbávaná. A přitom je tahle soutěž jakýmsi podhoubím pro nejvyšší soutěž. Z těch jednání jsem měl dobrý pocit, že jsme se navzájem pochopili. Často jsem byl obohacen o nové postřehy i podněty. Písemnou podporu mi na asociaci poslali z Plzně, Příbrami, z Dukly, Pardubic a z Mostu. Velmi si vážím, že funkcionáři těchto klubů se nebáli  veřejně sdělit svůj názor. Ostatní mi podporu slíbili ústně, takže na valné hromadě jejich hlasy očekávám.
 
Ve fotbalových kuloárech se má za hotovou věc, že za vámi stojí velký zákulisní hráč Roman Berbr. Řekněte tedy jasně, zda Berbrův muž jste, nebo nejste?
Berbrův muž určitě nejsem. Pana Berbra samozřejmě znám a respektuji ho jako současného člena výkonného výboru asociace. Znovu ale připomínám, že místopředsedu za ligu volí zástupci klubů první a druhé ligy. A s panem Berbrem sedí ve výkonném výboru asociace už dva roky Dušan Svoboda.
 
Považujete se za nezávislého kandidáta?
Myslím, že nezávislý jsem. Jediná moje závislost spočívá na podpoře klubů první a druhé ligy. A rád bych ještě dodal, že s panem Svobodou žádný osobní problém nemám. Jenom se rozcházíme v pohledu na problematiku profesionálního fotbalu.Najdete na iDNES.czmobilní verze