Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hrál za Most, teď útočí na titul ve Vietnamu. Nguyen: Natrénováno mám

Michal Nguyen | foto: Archiv Michala Nguyena

31 2015
Z české 2. ligy mezi vietnamskou fotbalovou smetánku. Skok, který prožil Michal Nguyen. A své exotické angažmá v zemi, kde má příbuzné, si nemůže vynachválit.

Vietnamci se houfně vydávají za prací do Česka, ale český fotbalista Michal Nguyen se sólo vydal za prací do Vietnamu. A v domovině svého otce prožívá Pohádku tisíce a jednoho zápasu. Exmostecký obránce válí za klub Binh Duong FC, s ním si zakopal i asijskou Ligu mistrů, navrch ho znovu pozvali do vietnamské reprezentace.

„Kluk z Litvínova díky fotbalu poznává svět,“ září 25letý smíšek; Vietnam prvně navštívil v roce 2013 právě díky pozvánce do nároďáku. Osudový okamžik mu změnil život.

Jak se vám daří?
Dobře! Nastupuji jako střední obránce, i když radši hraji na kraji. Ale na pozici stopera mi to nedělá problém. Zrovna nám začala druhá část soutěže. Vietnamská liga má svoji kvalitu, v každém týmu ji zpestřují tři cizinci, hlavně z Afriky nebo Jižní Ameriky. Soutěž je technická a rychlá. Máma je Češka, táta z Vietnamu, díky němu mám vietnamský pas. A teď jsem se vrátil do národního mužstva, reprezentovat vlast mého otce je pro mě nejvíc. V květnu jsme hráli kvalifikaci na mistrovství světa s Thajskem v Bangkoku, a i když jsme prohráli 1:0, byl to nepopsatelný pocit.

Jsou jiné tréninky než v Česku?
Ano, to byl pro mě asi největší nezvyk. Většinou se trénuje dvakrát denně od pondělí do středy a pak před zápasem už jen jednou. Začínáme ráno v devět, to je atletická příprava, a odpoledne ve čtyři na hřišti s míčem. Občas si z toho dělám i srandu, když si telefonuji s kamarády přes Skype do Čech. Myslím, že mám natrénováno na tři roky dopředu (smích).

Jaké jsou klimatické podmínky?
Průměrná teplota 33-35 stupňů Celsia, velké vedro i vlhko, sauna. Po pěti minutách rozcvičky jsem zpocený, jako kdybych skočil do bazénu. Teď zrovna je období dešťů.

Stadion máte pro 18 tisíc diváků. Kolik jich chodí?
Zrovna nedávno jsme měli doma vyprodáno, krása! V nejvyšší soutěži jsme na 1. místě a snad na něm vydržíme až do konce; hraje se od ledna do září, což je pro mě trošku zvláštní. Fanoušci tady fotbal milují, je pro ně sportem číslo 1. Nejvíc jsem zažil 65 tisíc diváků právě v Thajsku s reprezentací. A když jsem vešel na stadion, první, co jsem řekl, bylo panebože! Nikdy na to nezapomenu, už při rozcvičce jsem měl husinu. Ale kolena se mi z toho neklepou, naopak mi to dodá takovou energii, že si pak nemůžete dovolit nic vypustit.

Hráli jste i obdobu evropské Ligy mistrů. Jaká je?
Jmenuje se AFC Champions League a díky téhle soutěži jsem se podíval do Japonska, Číny a Jižní Koreje. Nastoupil jsem v pěti ze šesti zápasů. Všichni soupeři mají stadiony pro 30 tisíc lidí a fotbal tam dělají úžasně. Nejvíc jsem si to užil v Číně, kde jsem hrál proti Brazilci Diegu Tardellim, který teď byl na mistrovství Jižní Ameriky. Bránit ho byl opravdu velký oříšek (úsměv). Bohužel jsme ze skupiny nepostoupili, i tak to beru pozitivně.

V týmu je Slovák Robert Dang Van. Jak spolu vycházíte?
Robert má podobný příběh jako já, tedy že do Vietnamu se poprvé podíval až v dospělosti. A je můj nejlepší parťák, kamarád. Vzal si mě pod svá křídla. Pořád se mě ptá: Synku, co potřebuješ? Pomáhá mi s překlady a dalšími věcmi. Je ostřílený mazák, hraje zde už šest let, dokonce si tu založil i rodinu. Má krásnou manželku a krásné dva syny. Pořád do něj rejpu, že nechápu, jak to dokázal. Mně se vietnamské holky nelíbí, nejhezčí jsou pro mě Češky, už se na ně těším domů!

Děláte spolu srandičky?
Před zápasem v Číně v Lize mistrů jsme oba nastoupili v obraně a on při rozcvičce říká: Míšo, to je, viď? Dva kluci z Česka a Slovenska, hrajeme někde v Číně a my jsme tady dokonce nejhezčí, nemůžu si pomoct (úsměv). Podíval jsem se na něj a musel jsem se začít tak smát, že mě musel i trenér napomenout, abych se vrátil k rozcvičce. Na tuhle jeho větu opravdu nezapomenu, to mě dostal.

Jak funguje fotbalová kabina ve Vietnamu?
Určitě jinak než v Mostě, kde jsme byli s klukama jako rodina. Tady si každý odtrénuje svoje a jde si po svém. Nebo aspoň mně to tak přijde, určitě je to proti Česku rozdíl.

Zajímají se o vás už i jiné kluby?
Měl jsem nabídku teď v létě do jiného zdejšího týmu, přestup byl na spadnutí. Jenže k nám přišel nový trenér, který mě zná, a řekl mi, že si mě chce nechat. S tím minulým jsem si totiž moc nesedl. Jsem rád, že to takhle nakonec dopadlo.

Na jak dlouho máte smlouvu?
Podepsal jsem ji na rok, protože jsem nevěděl, do čeho jdu. Přece jen je to moje první zahraniční angažmá. V září mi kontrakt končí. Co bude pak, je ve hvězdách. Od října jsem nebyl doma, protože v ligové přestávce mě povolali zpátky do reprezentace. Po pravdě, domů se už těším, na rodinu, na kamarády, na Most a Litvínov, mám to tam rád.

I Vietnam jste si oblíbil?
Je to jiný život. Už jen to, že na každý venkovní zápas létáme, je pro mě novinka. Super je, že při třídenním volnu sednu na letadlo a za hodinku jsem na mém oblíbeném místě Nha Trang a válím se u moře na pláži, objednám si svoje milované kokosové pití a mám se fajn. Dokonce jsem si tam splnil velký sen a plaval jsem s delfínem.

Co vaše vietnamština?
Je na bodu mrazu. Díky tomu, že je v týmu Robert, mluvím pořád česky. Neumím skoro nic, jen Ahoj, poděkovat, zaplatit a pár frází.

Chutná vám vietnamská kuchyně?
Má svoje kouzlo. Je nesrovnatelné s vietnamskými a čínskými fastfoody v Česku. Hodně lehká. Nejradši jím polévku PHO, miluju mořské plody a z nich nejvíc krevety. Ale taky už se těším, až mi mamka doma uvaří knedlíčkovou polévku a normální české jídlo, knedlo zelo vepřo.

Jaké máte kulturní vyžití?
Z Binh Duong to mám hodinku taxíkem do Ho Či Minova Města. Je bláznivé. Má přes deset milionů lidí, jezdí tam sedm milionů motorek, hukot! V Ho Či Minově Městě je všechno od velkých obchodních center po světové restaurace, divadla, muzea. Všude pro vás udělají první poslední. Já žiju v kempu, kde mám svůj pokoj se vším, co potřebuji. Na stejném místě bydlí všichni hráči z našeho klubu.

Jaké památky jste navštívil?
Válečné muzeum s mojí sestrou a jejím manželem, byli tady v zimě na dovolené, což bylo fajn. Nejhezčí to bylo v zátoce Ha Long, která patří mezi památky UNESCO, tisíc vápencových skal vystupuje z moře, opravdu zajímavé. Hlavní město Hanoj se mi nejvíc líbilo večer, všechno mají krásně nasvícené. Díky fotbalu jsem procestoval vlastně celý Vietnam.

Zaskočil vás některý ze zvyků?
Je to úplně jiná kultura oproti té evropské. Všichni vstávají brzo, někteří už dokonce v pět ráno, a snídají to, co já bych si dal k obědu. Je normální, že si ráno dají teplou polévku nebo dokonce i hovězí plátek masa s bagetou. Ale kvůli brzkému budíčku všichni chodí po obědě aspoň na hodinku spát.

A zaskočil jste vy Vietnamce?
Spoluhráče. Když se pěkně obléknu, říkají mi, ať jim to z Česka přivezu taky. A s klukama v mostecké kabině jsem byl zvyklý dělat srandičky, tady je zatím ode mě nepochopili, snad se to změní (úsměv).

Troufl byste si řídit auto?
Ve Vietnamu nešoféruju a dělám dobře, protože provoz je tady šílený. Je jedno, jestli svítí zelená nebo červená, všichni jedou, všude motorky. Nechápu, jak takhle můžou řídit. Taxík je pro mě ideální.

Co Vietnamci vědí o Česku?
Že máme nejlepšího gólmana Petra Čecha, potom taky Rosického, a že jsou Čechy daleko.

Navštívil jste své příbuzné z otcovy strany? Jezdí na vaše zápasy?
Na zápasy nejezdí, protože nemají čas, musí každý den pracovat. Návštěva u nich byla fajn, i když trochu vtipná. Jak neumím vietnamsky, nevěděl jsem, co si s nimi mám povídat. Tak mi teta uvařila dobré jídlo a bylo to v pohodě. Jak už jsem říkal, v lednu za mnou přiletěla sestra s manželem, v březnu taťka a já byl šťastnej, že je mám u sebe.

A co váš kamarád, hokejový brankář Kamil Jarina? Chytá v Austrálii, už za vámi byl?
Kamil je jako můj brácha, jsem s ním skoro každý týden v kontaktu přes Skype. V Austrálii se má dobře, daří se mu, už je tam skoro půl roku. Říkal, že až bude mít čas, chtěl by se stavit za mnou. I já za ním. Ale bohužel ani jeden zatím toho času moc nemáme.

Mladí Vietnamci v Česku říkají, že musí hodně poslouchat rodiče. Jak tam funguje rodina?
Co vidím, je, že vietnamské děti jsou vychovávané tvrdou rukou. Kázeň je na prvním místě. A když na to mají podmínky, tak i dobrá škola.

Pocítil jste, že zemi vládne komunistická strana?
Ani moc ne. Všichni si dělají, co chtějí, a když je něco proti pravidlům, hned se o ně postará policie. Ale společnost je tady jiná než u nás. Vietnamci jsou buď bohatí, anebo chudí, chybí střední vrstva.

Řeší se ve Vietnamu témata jako v Evropě - Islámský stát, uprchlíci, válečný konflikt na Ukrajině?
Myslím, že ne, zatím jsem si toho nevšiml. Nemají na to čas, musí chodit do práce. Mimo ni je jejich vášní právě fotbal. Všude na ulici vidím, jak kluci kopou od rána do večera. Ale Vietnamci mají rádi i tenis.

Jak vás vůbec přes půl světa ranil sestup Baníku Most do 3. ligy?
Mrzí mě, co se klukům stalo. Sledoval jsem všechny zápasy na internetu a držel jsem jim palce, aby se zachránili. Bohužel se to nepovedlo. Jsem v kontaktu s Jirkou Procházkou, Martinem Surynkem a Petrem Řehákem a vím, že nesli těžce, že se jim vůbec nedařilo. Je to velká škoda, prostě do Mostu 2. liga patří, má nadstandardní zázemí co se týče stadionu a fanoušků. ČFL je pro Most prostě málo. Já jsem vděčný, že mi Baník dal šanci podívat se do velkého fotbalu, nikdy na něj nezapomínám. Doufám, že špatné chvíle sestupem skončily a bude zase líp.

Autor:


Témata: Ústecký kraj
Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost


Mužstvo Z V R P S B
1. Chelsea FC 28 22 3 3 59:21 69
2. Tottenham Hotspur 28 17 8 3 55:21 59
3. Manchester City 28 17 6 5 54:30 57
4. Liverpool FC 29 16 8 5 61:36 56
5. Manchester United 27 14 10 3 42:23 52
6. Arsenal FC 27 15 5 7 56:34 50
7. Everton FC 29 14 8 7 51:30 50
8. West Bromwich Albion 29 12 7 10 39:38 43
9. Stoke City 29 9 9 11 33:42 36
10. Southampton FC 27 9 6 12 33:36 33
11. Bournemouth 29 9 6 14 42:54 33
12. West Ham United 29 9 6 14 40:52 33
13. Burnley 29 9 5 15 31:42 32
14. Watford 28 8 7 13 33:48 31
15. Leicester City 28 8 6 14 33:47 30
16. Crystal Palace 28 8 4 16 36:46 28
17. Swansea 29 8 3 18 36:63 27
18. Hull City 29 6 6 17 26:58 24
19. Middlesbrough 28 4 10 14 20:33 22
20. Sunderland 28 5 5 18 24:50 20
Mužstvo Z V R P S B
1. Bayern Mnichov 25 19 5 1 61:13 62
2. RB Lipsko 25 15 4 6 43:28 49
3. Borussia Dortmund 25 13 7 5 54:27 46
4. Hoffenheim 25 11 12 2 46:25 45
5. Hertha Berlín 25 12 4 9 34:30 40
6. 1. FC Köln 25 9 10 6 37:29 37
7. Eintracht Frankfurt 25 10 6 9 26:27 36
8. SC Freiburg 25 10 5 10 32:42 35
9. FC Schalke 04 25 9 6 10 32:27 33
10. Borussia Mönchengladbach 25 9 5 11 30:34 32
11. Bayer Leverkusen 25 9 4 12 37:40 31
12. FSV Mohuč 05 25 8 5 12 33:41 29
13. Werder Brémy 25 8 5 12 34:44 29
14. FC Augsburg 25 7 8 10 24:34 29
15. VfL Wolfsburg 25 8 5 12 23:34 29
16. Hamburk SV 25 7 6 12 24:46 27
17. Ingolstadt 25 5 4 16 23:42 19
18. Darmstadt 98 25 4 3 18 17:47 15

Najdete na iDNES.czmobilní verze