Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rosický se ptal sám sebe: Stojí náš tým vůbec za něco? Stojí, řekl po Skotsku

VELKÁ RADOST. Úspěšnému střelci Romanu Hubníkovi gratuluje kapitán Tomáš Rosický. | foto: ČTK

9 2010
Možná měl pochybnosti, nebo si jen spoluhráči nebyl jistý. Než Tomáš Rosický jako kapitán přivedl české fotbalisty do kvalifikační bitvy proti Skotsku, pro sebe si říkal, že zápas ukáže, jestli současné národní mužstvo za něco stojí. "A musím říct, že stojí," zdůraznil po vítězství 1:0.

Vede ho k tomu nejen výhra a tři body do tabulky skupiny I, ale především způsob, jakým toho bylo dosaženo.

Češi totiž před měsícem pokazili vstup do bojů o Euro 2012, když v Olomouci podlehli Litvě. "A kdybychom neporazili ani Skotsko, tak by si každý lehce spočítal, že by s námi byl asi konec."

Ale díky hlavičce Hubníka ze 70. minuty žijete.
Ten gól, to byla úleva. Byli jsme pod obrovským tlakem, ale ustáli jsme to. Musím spoluhráče moc pochválit, jak jsme všichni za vítězstvím šli. Bylo to snad vidět, ne?

Bylo. Od začátku až do konce.
Přesně. Říkal jsem si, že tenhle zápas ukáže, jestli můžeme něco dokázat. Jestli tenhle tým za něco stojí. A musím říct, že opravdu stojí.

To vás jedno vítězství tak naplnilo optimismem?
Ukázalo nám, kudy vede cesta. Všichni kluci to viděli a v tom musíme pokračovat.

VIDEO: PODÍVEJTE SE NA SESTŘIH ZÁPASU

Utkání Česko versus Skotsko ve videoreportáži

V čem?
Podívejte se, jen záloha je zkušená. Já, Jarda Plašil, Honza Polák a Tomáš Hübschman musíme mužstvo táhnout a ostatní se k nám musí přidat. Jak dneska všichni makali, to je prostě na pochvalu.

Do další fáze kvalifikace jdete tedy s nadějí?
Stoprocentně. V každé kvalifikaci si můžete dovolit klopýtnout jen jednou a to jsme v uvozovkách dokázali hned na začátku. Teď už jsme si to dovolit nemohli a jsme zpátky ve hře. Vidím, že mužstvo prostě chce něco dokázat, je živé.

Dlouho jste se nemohli prosadit. Věřil jste, že gól nakonec vstřelíte a vyhrajete?
V poločase jsme si říkali, že musíme hrát až do konce. A hlavně neznervóznět, nepanikařit.

To se vám stalo právě v září proti Litvě.
Ale teď ne, v tom byl ten rozdíl. Tenkrát po ztrátě míče jsme špatně napadali, proti Skotům jsme naopak předvedli živelný presink a všechno sbírali. Stopeři i oba střední záložníci vystupovali proti soupeři fakt skvěle. Je povzbuzující, že jsme se zrovna Skotům vyrovnali v důrazu a v bojovnosti. To je právě ta cesta, jak uspět.

Skotové předvedli nevídanou taktiku, nastoupili v rozestavení bez útočníků. Co jste tomu říkal?
Ani mě to moc nepřekvapilo. Jestli viděli náš zápas právě s Litvou, tak bylo jasné, že zkusí podobný způsob hry. Věděli, že když budou hodně bránit a hrát na brejky, tak nás tím můžou zlobit. A zase jsme u toho, že musím ocenit, jak jsme zachovali chladnou hlavu a byli trpěliví.

Nakonec jste dali gól z rohu. Není to zvláštní?
Je a navíc proti Skotům, kteří mají vysoké hráče. Proti takovému soupeři dáte gól ze standardky, jen když máte perfektní náběh. A to Roman Bednář i Romam Hubník v rozhodující chvíli měli.

Proti Litvě jste zahrávali patnáct rohů a gól nedali žádný. Zaměřili jste se na tuto standardní situaci?
Nijak zvlášť. Ale víme, že máme dobré hlavičkáře. Můžete se na to spolehnout, ale abychom se na to soustředili vyloženě, tak to ne.

Na gól jste odcentroval vy, přitom celý zápas zahrával rohy z levé strany Plašil. Byl to záměr, že jste se vyměnili?
To ne, to byla náhoda. Zrovna jsem šel po křídle, ale centr mi srazili, i když rukou, a byl roh. Tak už jsem tam zůstal. Ale je pravda, že zleva měl rohy kopat Jarda a já zprava. Hlavně, že to vyšlo. Oddechli jsme si.

Klid jste mohl přinést mužstvu vy už v prvním poločase, ale šanci jste zahodil...
Protože jsem zvolil to nejhorší možné řešení. Chtěl jsem brankáře šajtlí obstřelit, ale rozhodl jsem se fakt špatně.

Jak se vám hrálo, když v hledišti měl většinu soupeř, ač to bylo v Praze?
Když se hraje doma, tak si člověk myslí, že tam budou hlavně naši fanoušci. No, trochu mě to zaskočilo. Ale Skotové zase vytvořili perfektní atmosféru, takže se nám hrálo dobře.

Už v úterý nastoupíte v Lichtenštejnsku a na jaře je vaším nejbližším soubojem v kvalifikaci favorizované Španělsko...
To je daleko, o Španělech se teď ani neodvažuju mluvit. Myslíme jen na úterý. Nechci používat fráze, ale ani v Lichtenštejnsku to nebude nic lehkého. Vždyť Skotové je porazili až gólem v devadesáté sedmé minutě.BMW X3 xDrive20d 2011 ·...
BMW X3 xDrive20d 2011 ·...

r.v. 2011, naj. 65 931 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze