Tomáš Rosický a Sol Campbell z Arsenalu se radují z gólu.

Tomáš Rosický a Sol Campbell z Arsenalu se radují z gólu. | foto: AP

Rosický opět zařídil gól, jenže Arsenal srazily kiksy brankáře

• 124
Český fotbalista Tomáš Rosický opět připravil jediný gól Arsenalu, ale tentokrát to na vítězství jako před týdnem v Premier League nad Liverpoolem nestačilo. V úvodním utkání osmifinále Ligy mistrů anglický tým v Portu prohrál 1:2. Ve druhém středečním duelu Bayern stejným poměrem zdolal Fiorentinu.

Arsenal potopily dva kiksy brankáře Fabianskiho, který nahradil zraněnou jedničku Almuniu. V úvodu zápasu si polský gólman srazil střílený centr Varely a po přestávce do ruky chytil míč po malé domů Campbella. A vzápětí nestačil zareagovat na rychlou rozehrávku a střelu.

I tak Arsenal vybojoval slušný výsledek. V odvetě za tři týdny v Londýně mu k postupu do čtvrtfinále stačí vítězství 1:0.

Naděje anglického klubu výrazně vylepšil gól na hřišti soupeře. V 18. minutě ho dal stoper Campbell, který vyrovnával na 1:1. Jestliže domácí trefy byly kuriózní, gól hostů byl parádní. Padl po třech hlavičkách, aniž by se míč dotkl země.

Fabregasův centr z rohu prodloužil u přední tyče Vermaelen, od zadní ho vrátil na malé vápno Rosický a anglický veterán zblízka skóroval.

Fotbalisté Porta se radují, střelec Varela (vlevo) přijímá gratulace.Dva nešťastníci: Lukasz Fabianski a Sol Campbell z Arsenalu zpytují svědomí.

Pětatřicetiletý obránce nahradil zraněného Galase, Ligu mistrů hrál naposled před necelými čtyřmi lety. Tenkrát v květnu 2006 ve finále proti Barceloně dokonce poslal Arsenal do vedení, ale nakonec smutnil po porážce 1:2. Pak londýnský klub opustil, působil v Portsmouthu a Notts County, ale před pár týdny se vrátil.

Byl i u druhé inkasované branky, když před dotírajícím útočníkem přiťukl míč brankáři, který ho nepochopitelně chytil do ruky. Campbell i Fabianski se chytili za hlavu, domácí za souhlasu sudího Hanssona na nic nečekali, bleskově rozehráli a Falcao zblízka střílel na nepřipraveného gólmana.

To naštvalo hostující kouče Wengera, který dlouho u sudího Hanssona protestoval. Švédský sudí se neslavně projevil loni v listopadu, když v baráži o postup na MS 2010 uznal gól Francie proti Irsku poté, co si Henry míč zpracoval rukou. a pak přihrál střelci Gallasovi.

Chvíli před druhým gólem Porta se na druhé straně probil do pokutového území Rosický, po souboji s obráncem padl k zemi a pak marně žádal penaltu. Český záložník patřil k nejaktivnějším a nejlepším hráčům hostů, rozdával přihrávky i nebezpečně střílel. V 68. minutě ho střídal Walcott.

Hrál se útočný fotbal z obou stran, domácí měli výborný začátek, během tří minut si vytvořili dvě velké šance, ale radovali se až v 11. minutě po centru Varely. Arsenal se postupně zlepšoval, držel míč, vyrovnal a byl také nebezpečný. Po druhé inkasované brance se tlačil dopředu, na což málem doplatil - domácí podnikali jedovaté brejky, ale další gól už nedali.

Arjen Robben z Bayernu Mnichov slaví gól.Arjen Robben z Bayernu Mnichov (vpravo) proměňuje penaltu v osmifinále Ligy mistrů proti Fiorentině.

Velkou smůlu prožila Fiorentina na Bayernu. Gól, který rozhodl o její porážce, inkasovala minutu před koncem. Navíc padl z ofsajdu, střelec Klose byl za posledním obráncem snad dva metry. První branku dostala z penalty, navíc ji byl vyloučen Gobi. A to až po upozornění pomezního, který poté přehlédl ofsajd před rozhodující brankou.

Bayern tak vyhrál třináctý zápas za sebou, přesto jásat nemůže. Sice mu v odvetě ve Florencii stačí remíza, ale z kola ven ho posílá už porážka 0:1.

FC Porto - Arsenal 2:1

Branky: 11. Varela, 51. Falcao - 18. Campbell. Rozhodčí: Hansson (Švédsko). ŽK: Bruno Alves, Fucile, Pereira, Fernando - Diaby.

Porto: Helton - Fucile, Rolando, Bruno Alves, Alvaro Pereira - Ruben Micael (85. Belluschi), Fernando, Raúl Meireles (68. Tomás Costa) - Varela, Falcao, Hulk (81. Gonzales).
Arsenal: Fabianski - Sagna, Campbell, Vermaelen, Clichy - Rosický (68. Walcott), Diaby, Denilson, Fabregas, Nasri (88. Eboue) - Bendtner (83. Vela).

Bayern - Fiorentina 2:1

Branky: 45.+3 Roben z penalty, 89. Klose - 50. Kroldrup. Rozhodčí: Övrebo (Norsko). ŽK: Van Buyten, Klose - Marcchioni, Di Silvestri, Vargas. ČK: 73. Gobi (Fiorentina).

Bayern: Butt - Lahm, Van Buyten (46. Contento), Demichelis, Badstuber - Robben, Van Bommel, Schweinsteiger, Ribery - Gomez (66. Olič), Müller (66. Klose).
Fiorentina: Frey - De Silvestri, Kroldrup, Natali (85. Pasqual), Gobbi - Marchionni, Montolivo (84. Donadel), Bolatti, Vargas - Jovětič (75. Felipe) Gilardino