Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hradecký Jukl čelí kritice: Na dobré se zapomíná, špatné se vidí hned

Richard Jukl | foto: Jan Strouhal, MAFRA

13 2013
Kdyby měl Richard Jukl dát na volání fanoušků, kteří po nedělním zápase s Táborskem požadovali jeho odchod z funkce generálního ředitele hradeckého fotbalového klubu, měl by už nejspíš sbaleno. Volání "Jukl ven!" se z tribun Všesportovního stadionu neslo po prohře s Táborskem opravdu výrazně. "Nikdy se to neposlouchá dobře," přiznává fanoušky vyhazovaný ředitel.

Co si z tohoto postoje fanoušků vyvozujete?
Že odpovídá situaci, do které jsme se s prvním mužstvem dostali. A také to, že na dobré se poměrně rychle zapomíná a špatné se vidí hned.

To špatné vám nyní dávají za vinu, přiznáváte ji?
Odpovědnost určitě cítím, máme jeden bod, mužstvu se nedaří a já jsem ředitelem klubu.

Poslechnete jejich názor?
Když se nedaří, je třeba bojovat a já se jen tak nevzdám. Už třeba kvůli stadionu. Dokud ho nepostavíme, takovou radost některým lidem neudělám.

Teď ale jde hlavně o výsledky týmu, který sestoupil z nejvyšší soutěže a na začátku nové sezony v té druhé se mu vůbec nedaří.
Vnímám to, ale nechci takhle brzy dělat populistická gesta. Jsme ve sportu a asi nemůžem stále žít v euforii. Jsou chvíle, kdy se nedaří. Máme jediný bod, což jsme si představovali určitě jinak.

Fanoušci ale jsou netrpěliví, chtějí zlepšení pokud možno ihned. Dávají to hlasitě najevo a některá vaše rozhodnutí kritizují.
Vnímám to. Trochu mi však vadí, že řadu z nich brali v první chvíli jako super, ale jakmile se chvíli nedaří, je hned všechno špatně. Po bitvě je každý tak trochu generál.

Zásadní rozhodnutí v klubu ale jsou vaší odpovědností.
Jak už jsem řekl, já se jí přece nezříkám. Ale pro mě je nyní prvořadé zabezpečit chod klubu a to se nám povedlo. Rozjíždíme sezonu, kterou máme s maximálními možnými podmínkami pro hráče zabezpečenou. Na žádost trenéra jsme přivedli i některé nové. V této chvíli nevím co víc. Červen a červenec mě stály strašně sil. Po sestupu nebylo jednoduché zajistit podmínky pro hráče a teď podobný výkon čekám od nich.

Předpokládám, že nejste s jejich výkony spokojen.
Když si třeba promítnu poslední dva zápasy, je to jak přes kopírák. Přestože základ týmu zůstal stejný jako v první lize, děláme hrozný chyby v taktice a v organizaci hry. Dělají je jednotlivci, jak mladí, tak zkušení a pak to ovlivňuje výkon celého kolektivu.

Neznepokojuje vás, že vás výsledky směrují trochu někam jinam, než jste si před sezonou plánovali?
Ale my jsme přece věděli, že to nebude jednoduché, a také jsme to před sezonou deklarovali. Procházíme nějakým vývojem, změn v kádru nebylo málo.

Zároveň jste ale říkali, že se pokusíte o co nejrychlejší návrat do nejvyšší soutěže.
To ano, ale i přesto se snad ani nedalo čekat, že budeme mít po třech kolech plný počet devíti bodů. Spíš jsme chtěli být v tabulce pravdy na nule, což by reálně dávalo nějakých šest bodů. My jsme ale na minus pěti a to je varující.

Budete současnou situaci jako vedení klubu řešit?
Pokud se bavíme o výkonech prvního týmu, tak už před sezonou jsme vybrali model a deklarovali, že zodpovědnost má sportovní úsek, který ji řídí. Zatím si nemyslím, že by to dělal špatně, jsem o tom informován, ale zatím se to nepromítá na hřišti. A jsme zpátky u hráčů. Buďto přijmou, co po nich trenéři chtějí, nebo ne a asi tady nebudou moci být. Ale věřím, že si to hráči uvědomí, hrají také o svoji budoucnost, o svoje peníze.

Start do sezony se mužstvu nepodařil, jednou z možností jsou změny v kádru, přestupní termín je ještě otevřený. Přemýšlíte o něčem takovém?
Možné je cokoliv, já se v tuto chvíli snažím plnit jen přání sportovního úseku. Čas stále je, podstatné zůstává, aby šlo o hráče, který by nám případně pomohl.Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Dynamo České Budějovice 4 3 1 0 10:4 10
2. Graffin Vlašim 4 3 0 1 9:6 9
3. Fotbal Třinec 4 3 0 1 5:3 9
4. Slezský FC Opava 4 2 2 0 12:5 8
5. FC Hradec Králové 4 2 1 1 7:7 7
6. FK Viktoria Žižkov 4 1 3 0 8:3 6
7. FK Pardubice 4 2 0 2 5:4 6
8. FK Olympia Praha 4 1 2 1 6:6 5
9. 1.SC Znojmo 4 1 2 1 4:5 5
10. 1. FK Příbram 4 1 1 2 5:5 4
11. Frýdek - Místek 4 1 1 2 3:4 4
12. FK Ústí nad Labem 4 1 1 2 5:9 4
13. FC MAS Táborsko 4 0 3 1 6:8 3
14. Baník Sokolov 4 0 2 2 5:7 2
15. FC Vítkovice 4 0 2 2 3:12 2
16. FK Varnsdorf 4 0 1 3 3:8 1

Najdete na iDNES.czmobilní verze