Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Reprezentanti se bořili v bahně a sněhu

22 2001
P r a h a - V teplákových soupravách, s igelitovou taškou v ruce, se čeští fotbalisté trousili z autobusu na dopolední trénink. Hřiště v Kunicích, Velkých Popovicích či Kostelci u Křížků, kde národní tým měl trénovat před kvalifikačním zápasem v Severním Irsku, byla nezpůsobilá, a tak hráči cestovali ze Štiřína, kde jsou ubytovaní, na Strahov. Ovšem plocha vedlejšího stadionu připomínala rozorané pole. "Je to dobrý, jdeme na to," hlásil asistent trenéra Ivo Viktor, který se vydal na průzkum. "Na tohle je pustíte," zněla otázka. "Co můžeme dělat," odpověděl.
Prohlédněte si video z tréninku

Když terén uviděl doktor Petr Krejčí, pronesl: "Bude potřeba víc sádry." Bez obav však zůstal kouč reprezentace Jozef Chovanec: "Hráči jsou k sobě ohleduplní, zranění se nebojím."

Když vyšli z kabiny hráči, nestačili se divit. "Vynikající hřiště," pravil s úsměvem Radek Slončík. Jiří Němec našel někde uprostřed velký kus zmrzlého sněhu a hodil jím směrem k brankáři Maierovi. "Láďo chytej." Pavel Nedvěd to komentoval slovy: "To je vyloženě terén pro mě."

Než začal trénink, někteří hráli bago, jiní si jen tak přihrávali. Do baga se zapojili i všichni trenéři Chovanec, Hašek a Rada. Karel Poborský s asistentem Ivanem Haškem se nemohli dohodnout, kdo zkazil přihrávku a půjde doprostřed. Tak si střihli. Aby zachytil míč, obrovitý útočník Jan Koller zkusil skluz, ale hned byl celý mokrý. Rosický, Votava a Týce si přihrávali s Jiřím Němcem. Na závěr sklidili posměch spoluhráčů Bejbl s Kollerem, kteří zachytili míč až po sedmačtyřiceti přihrávkách.

Začal trénink. Hráči vyklusávali přes šířku hřiště, rozcvičku vedl Petr Rada. Na druhé straně si vzal do parády oba gólmany Ivo Viktor. Potom si brankáři stoupli do brány a čelili střelám, či centrům. "Nejhorší bylo poprvé spadnou na zem, potom už to byla radost. Skákal jsem do měkkého," říkal s úsměvem Pavel Srníček. Po jednom centru Pavel Nedvěd povedenně skóroval hlavou. To bylo pak slávy.

Za necelou hodinu a půl trénink skončil. Hráči pospíchali do šatny. "Po deseti minutách jsem měl úplně zmzlé nohy, nešlo nic dělat," stýskal si Tomáš Ujfaluši. "Ještě jsem na tomhle terénu ani netrénoval, spíš na vždycky poslali na škváru."

Tomáš Rosický měl jinou zkušenost: "Když v Dortmundu napadl sníh, běhali jsme v lese."

Hráči nezapírali, že je počasí zaskočilo. "Ale že by nám chyběl trénink, si nemyslím. Je sezona, každý jsme v plné zátěži," povídal Radek Bejbl. Poprvé se setkal s míči Gilbert, s nimiž se v sobotu bude v Belfastu hrát. "Musíme se přispůsobit soupeři, rozdíly mezi míči jsou, ale ne velké."

Na terén naříkal Karel Poborský: "Vadí mi to, nedá se trénovat. Posledních pět let jsem se všem zimám vyhnul." Na dotaz, zda mu může pořádný trénink před kvalifikačním zápasem chybět, hráč Lazia odpověděl: "Trénuju pětadvacet let, takže určitě ne."

Odpoledne od 17 hodin hráči vyběhnou na hřiště ve Velkých Popovicích, kde roztálo dvacet centimetrů sněhu, napadaných přes noc. "Terén je určitě lepší než na Strahově," hlásil z místa Jaroslav Dudl, vedoucí mužstva.

I když Chovanec původně uvažoval, že by odpolední trénink zrušil a věnoval se taktické poradě s hráči, nakonec si vyloženě přál trénovat.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze