Kane z Tottenhamu nastřílel hattrick, manchesterské derby nenadchlo

25 2015
Hlavní tahák 10. kola anglické fotbalové ligy zklamal. Místo očekávané gólové přestřelky si týmy z Manchesteru rozdělily po bodu za bezbrankovou remízu. Góly nabídlo odpolední derby Sunderlandu s Newcastlem, v němž domácí poprvé v sezoně zvítězili. Na hřišti nováčka hladce vyhrál Tottenham, hattrickem se blýskl probuzený Harry Kane. Liverpool potřetí v řadě pod Jürgenem Kloppem remizoval.

V předchozích deseti zápasech mezi Manchesterem United a Manchesterem City padlo 41 gólů, první derby letošní sezony ale tuto statistiku nepotvrzovalo. V prvním poločase na Old Trafford viděli fanoušci jen čtyři nepřesné pokusy hostí, domácí nevystřelili - poprvé od sezony 2003/04 - vůbec.

Ani po přestávce to v souboji o čelo tabulky nebyla žádná přestřelka. Vždyť první přímou ránu mezi tyče zaregistrovali diváci až deset minut před koncem, Navasův pokus ale De Geu neohrozil. Výrazně nebezpečnější byli v závěru domácí United. Střídající Lingaard nejprve zblízka trefil břevno, střelu stopera Smallinga k přední tyči následně svým jediným zákrokem v utkání vytáhl brankář Hart.

Hostující Manchester City zůstává i přes remízu v čele tabulky. Před Arsenalem už vede ale pouze o skóre. United klesli na čtvrté místo za West Ham.

Na vítězství dál čeká nový manažer Liverpoolu Klopp. V prvním ligovém domácím vystoupení jeho tým chvíli před koncem vedl. Na gól Bentekeho ale tři minuty před koncem odpověděl hostující Mané. Ten ještě v nastaveném čase stihl dakrát faulovat za žlutou kartu a do šatny byl rozhodčím odeslán o pár vteřin dřív než jeho spoluhráči.

Pro Kloppa to byla třetí remíza na lavičce Liverpoolu. Před týdnem začal bývalý trenér Dortmundu bezgólovým zápasem na Tottenhamu a ve čtvrtek jeho tým remizoval 1:1 v Evropské lize s ruskou Kazaní.

Už hodinu po poledni začalo první nedělní derby v Sunderlandu. Hostující Newcastle přicestoval na Stadium of Light povzbuzen vysokou výhrou z minulého kola. V domácím prostředí před týdnem svěřenci trenéra McClarena porazili Norwich 6:2 a náporem začali i na hřišti Sunderlandu.

Jenže dominantní poločas pro ně skončil nejhorším možným způsobem. V nastaveném čase srazil hostující Coloccini v pokutovém území Fletchera a rozhodčí Madley nařídil přísnou penaltu, kapitána Newcastlu navíc vyloučil. Z jedenácti metrů překonal brankáře Elliota domácí Johnson a Sunderland v poločase vedl.

Také po přestávce byli hosté střelecky aktivnější, ale góly dával Sunderland. Nejprve zvýšil v 65. minutě po rohovém kopu na rozdíl dvou branek Jones, který z malého vápna doklepl do sítě prudkou střelu Defoea. V úplném závěru vstřelil třetí gól ze třetí střely Sunderlandu na bránu útočník Fletcher.

Domácí se díky premiérové výhře v sezoně a šestému vítězství v derby v řadě odlepili z posledního místa, kam se naopak po deseti kolech propadla Aston Villa. Ta v neděli odvolala po šesti porážkách v řadě trenéra Sherwooda, jenž měl u týmu pouze 26 % ligových zápasů, které v Birminghamu odkoučoval.

Nejvíce gólů viděli v neděli diváci v Bournemouthu. Na hřiště nováčka přicestoval londýnský Tottenham, tým s nejlepší defenzivou v lize, což domácí v úvodu evidentně netrápilo. Už po 49 vteřinách totiž otevřel skóre domácí záložník Ritchie.

Gólová odpověď Tottenhamu na sebe nenechala dlouho čekat. Nařízenou penaltu proměnil v deváté minutě druhou trefou v sezoně Kane. Na nejlepšího střelce loňského ročníku Premier League navázali dalšími góly Dembélé a Lamela a hosté vedli o přestávce o dvě branky.

Harry Kane navázal na loňskou střeleckou formu i po pauze. Dvěma góly završil hattrick a uzavřel skóre na konečných 5:1. Stejným výsledkem prohrál nováček z Bournemouthu už podruhé v řadě.

Tottenham pokračuje v sérii bez prohry. Tu natáhli svěřenci trenéra Pochettina už na devět utkání a na místa zaručující účast v příštím ročníku Ligy mistrů nyní ztrácejí tři body.

Nedělní výsledky 10. kola: Sunderland - Newcastle 3:0 (45.+3 Johnson z pen., 65. Jones, 86. Fletcher), Bournemouth - Tottenham 1:5 (1. Ritchie - 9. z pen., 56. a 63. Kane, 17. Dembélé, 29. Lamela), Manchester United - Manchester City 0:0, Liverpool - Southampton 1:1 (77. Benteke - 86. Mané).