Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Slavia poslala do Jihlavy kvůli fanouškům dopis, chce zásah vysvětlit

Bitka fanoušků v Jihlavě. (1.9. 2013) | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

3 2013
Nedělní fotbalový zápas mezi pražskou Slavií a FC Vysočina Jihlava má dohru i mimo trávník. Pražský klub poslal do Jihlavy dopis, ve kterém žádá o vysvětlení zásahu pořadatelské služby na jihlavském stadionu vůči jejich fanouškům.

Slávističtí fanoušci si "na truc" bezpečnostním opatřením zakoupili ve velkém množství vstupenky na domácí tribunu, kterou ještě před začátkem nedělního utkání obsadili. Jihlavský klub přitom dopředu avizoval, že na domácí tribuny nevpustí fanoušky se symboly hostujícího klubu.

"Od řady slávistických fanoušků jsme po skončení zápasu i během dnešního dne (2. září, pozn. redakce) obdrželi informace, že v sektoru A2, kam si zakoupili vstupenky, docházelo od začátku k provokacím a k diskriminačním praktikám ze strany pořadatelské služby a najaté bezpečnostní agentury," píše za pražskou Slavii mluvčí klubu Soňa Nouzáková.

Fotogalerie

Podle reakcí, které klubu zaslali příznivci Slavie z oficiálních fanouškovských organizací celá situace vyeskalovala zhruba ve 35. minutě utkání, kdy členové bezpečnostní agentury obklíčili z obou stran příznivce Slavie a neumožňovali jim prostor opustit, aby si například došli na WC.

Podle mluvčího FC Vysočina Jihlava Miroslava Fukse byli fanoušci na toalety i pro občerstvení odkazování do sektoru pro hosty.

To však fanoušci "sešívaných" s platnou vstupenkou na domácí tribunu odmítali. A zásah bezpečnostní agentury popisují jako naprosto neadekvátní.

"Ozbrojená bezpečnostní agentura k zásahu mimo jiné použila slzný plyn, respektive pepřový sprej, štíty a obušky včetně teleskopických, navíc zcela nepřiměřeným způsobem," uvádí v dopise Nouzáková.

"Velké množství slávistů bylo rozeseto i na nové tribuně pro domácí za brankou, kde se mohli naprosto svobodně pohybovat, problém se týkal jen skupiny, která stála v sektoru A2 a omezovala tak výhled fanouškům, kteří měli v tomto sektoru zakoupené permanentky," reagoval pracovník marketingu FC Vysočina Jihlava David Zeman.

Slavia před přísnými opatřeními předem varovala

"Podotýkáme, že jsme předem upozorňovali jak klub FC Vysočina Jihlava, tak i Oddělení profesionálního fotbalu FAČR, že opatření realizovaná pořádajícím klubem jsou neadekvátní a mohou být naopak kontraproduktivní," připomíná v dopise Nouzáková.

"Fanoušci s výraznými symboly hostujícího klubu, kteří budou mít zakoupeny vstupenky na běžné tribuny, nebudou z bezpečnostních důvodů vpuštěni do domácích sektorů stadionu FC Vysočina," stálo na webu jihlavského klubu před utkáním.

"S tímto neadekvátním přístupem jsme nesouhlasili, neboť zájmem každého klubu by mělo být přilákat fotbalové diváky do hledišť, nikoli je předem odrazovat. Odmítáme jakoukoliv paušalizaci, kdy by měl být pouhý dres klubu důvodem k nevpuštění například na hlavní tribunu, nebo dokonce jakýmsi spouštěcím mechanismem k zásahu bezpečnostní agentury," dodala mluvčí Slavie.

Na tah fanoušků jsme reagovali pružně a dobře, hájí se Jihlava

"Myslím, že z naší strany jsme udělali maximální opatření pro to, aby všichni diváci na stadionu měli z utkání zážitek. Lidé, kteří se měli postarat o pořádek zareagovali na tah fanoušků Slavie velice pružně a velice dobře, díky čemuž jsme mohli utkání bez přerušení dohrát a nebyl s ním žádný problém," uvedl v úterý ředitel jihlavského klubu FC Vysočina Zdeněk Tulis. "Dopis jsem četl. Připravujeme na něj oficiální odpověď," dodal.

Před podobným selektováním fanoušků přitom varoval jihlavský klub už před zápasem i ředitel profesionálního fotbalu Ivo Lubas, dopisem odeslaným ve čtvrtek 29. srpna (Redakce iDNES.cz má dopis k dispozici). Více se nyní k tomu vyjadřovat nechce, neboť je na dovolené.

V dopise se mimo jiné uvádí, že paušalizace všech diváků může být Českou obchodní inspekcí považována za diskriminaci spotřebitele. "Podání v této věci ale žádné nepřišlo," reagoval mluvčí inspekce Denis Gaidoš.Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Slezský FC Opava 5 3 2 0 14:6 11
2. Dynamo České Budějovice 5 3 2 0 10:4 11
3. FC Hradec Králové 5 3 1 1 11:8 10
4. Graffin Vlašim 5 3 1 1 10:7 10
5. FK Pardubice 5 3 0 2 6:4 9
6. Fotbal Třinec 5 3 0 2 5:4 9
7. 1. FK Příbram 5 2 1 2 8:6 7
8. FK Ústí nad Labem 5 2 1 2 9:9 7
9. FK Viktoria Žižkov 5 1 3 1 9:7 6
10. FK Olympia Praha 5 1 3 1 6:6 6
11. Baník Sokolov 5 1 2 2 6:7 5
12. Frýdek - Místek 5 1 2 2 4:5 5
13. 1.SC Znojmo 5 1 2 2 4:9 5
14. FC MAS Táborsko 5 0 3 2 7:10 3
15. FC Vítkovice 5 0 2 3 3:13 2
16. FK Varnsdorf 5 0 1 4 4:11 1

Najdete na iDNES.czmobilní verze