Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Praha se bojí polských fandů. Perou se, ale taky skvěle fandí

FANDOVÉ LECHU POZNAŇ. Hromotluci z Poznaně mají v Evropě mezi fotbalovými fanoušky špatnou pověst. | foto: Profimedia.cz

27 2010
Sparťanští radikální fanoušci z nich mají takový strach, že už dopředu odmítli hromadnou bitku. Po Evropě mají pověst obávaných rváčů: fandové polského Lechu Poznaň.

"Jeden za druhým stojí, ničeho se nebojí," zpívají poznaňští hooligans ve své bojové písni, čímž naznačují, že je nic nezastaví. Nezaleknou se početnější skupinky soupeře ani policistů.

Do bitek se s nadšením vrhají kdekoliv a proti komukoliv.

Právě s polským mistrem se večer utká fotbalová Sparta ve třetím předkole Ligy mistrů.

Do Prahy tak přijedou tisíce uřvaných hromotluků, kteří s sebou do rvaček berou nože a sekery. Na letenský stadion se všichni nemají šanci dostat, protože do sektoru hostů se vejde jen 2 300 fandů. Spousta polských rváčů tak zůstane rozzlobena před branami stadionu.

Zadržení fanoušci Bělehradu na MůstkuNájezdy fandů Praha zažila už před rokem

Je to skoro rok, kdy Praha zažila jiné obávané fanoušky. Se Slavií tehdy hrála Crvena Zvezda.

Policie chce proto předejít tomu, aby Poláci skupovali lístky na ostatní tribuny. Po domluvě se Spartou tedy rozhodla, že na pokladnách už nepůjde vstupenky koupit. Jediným způsobem, jak se lidé ještě na utkání mohou dostat, je nejdříve si lístek rezervovat na internetu a potom si ho na pokladně vyzvednout.

"Polští rowdies mají na rozdíl od českých několik specifik. Pohybují se v mnohem větších skupinách a používají zbraně nejrůznějšího druhu. Jsou velmi agresivní a vyvolávají ostré střety často se závažnými následky," popsala pro MF DNES mluvčí policie Eva Miklíková (viz předchozí článek).

Přesto se najdou lidé, kteří fanoušky Lechu brání. "Tady v Poznani na stadionu ani mimo něj jsme problémy s fanoušky neměli už řadu let," řekl ČTK mluvčí poznaňské policie Andrzej Borowiak. "Navíc si myslím, že fandové bez lístku zůstanou doma, protože vědí, že se na stadion nedostanou."

V roce 2008 přijel Lech Poznaň do Rotterdamu, kde polští fanoušci víc než fotbal zajímalo ničení stadionu. Podívejte se na krátký záznam. Může se něco podobného stát i dnes na Spartě?

Ať večer nájezd polských fanoušků dopadne jakkoliv, nelze jim upřít, že na stadionu dokážou vytvořit parádní atmosféru.

Chorály, skvělé choreo i zakázaná pyrotechnika. Vždy vyprodaný domácí stadion. Podpora pro hráče Lechu a nenávistné pokřiky proti soupeři.

Pokud si polští chuligáni odpustí řádění v centru města a rvačky se sparťanskými fanoušky, mohou v Praze vytvořit nezapomenutelnou atmosféru.

Podívejte se, jakou atmosféru umějí fanoušci Lechu Poznaň na stadionu vytvořit.

Autor:


Cuketovo čokoládový chlebíček
Cuketovo čokoládový chlebíček

Potěšte rodinu rychlou dobrotou.

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze