Česko - Německo: česká obrana čelí přímému kopu

Česko - Německo: česká obrana čelí přímému kopu - Česká obrana čelí přímému kopu německých fotbalistů. | foto: Michal Růžička, MF DNES

Pozor na standardky! Češi to ale nezvládli

• 8
Praha - Co si předsevzali, to nedodrželi. Čeští fotbalisté nechtěli v kvalifikačním utkání proti Německu "vyrábět" standardní situace pro soupeře. "Z nich nám hrozí největší nebezpečí," varoval Tomáš Ujfaluši. Marně. Německý tým jich mohl využívat spoustu a také z nich udeřil. Německo na Letné vyhrálo 2:1.

Už neplatí věta, kterou český kouč Karel Brückner často hrdě opakoval: "Góly ze standardních situací nedostáváme."

Jenža fakta jsou jiná. Česko z nich prohrálo boj o finále na ME 2004 v Portugalsku s Řeckem, rozhodující zápas ve skupině na loňském MS s Itálií a v sobotu ho s pomocí standardních situací skolili Němci.

Nedělat zbytečné fauly před pokutovým územím, vyvarovat se rohových kopů. Tak zněl jeden ze základních pokynů pro sobotní kvalifikační zápas o postup na mistrovství Evropy 2008.

Ale posuďte sami. Jen za první poločas měli Němci výhodu šesti rohových kopů. To je na hostující tým velké množství, celkem jich bylo osm. A po rohu číslo čtyři také padl gól.

Frings načechral centr přibližně na penaltu, Rozehnal marně ve výskoku šplhal na robustního Kuranyi, který hlavou trknul do míče. Ten přeplachtil u tyče čekajícího Podolskiho a do té doby vynikající Čech už ho vyrazit nedokázal.

Vzdušné souboje dvou vysokých mužů v obou týmech provázely zápas dál. Při dlouhém nákopu Rozehnal na svého soupeře naskakuje, rukou ho navíc udeří do zátylku a italský sudí píská přímý kop. Po něm přichází vyložená šance Schweinsteigera a skvělý zákrok Čecha.

Němci mohli na standardní situace spoléhat, ve svém středu mají několik hráčů, kteří narostli přes 190 centimetrů. Ballack, Metzelder, Mertesacker, Kuranyi.

Až na výjimky vyhrávali souboje před vlastní brankou, kde úspěšně zvládali obrovitého Kollera. A nebezpeční byli před Čechem. Potvrdili to znovu v 61. minutě, byť druhý gól nepadl ze standardní situace. Lahm poslal heboučký centr, Kuranyi se zavěsil do vzduchu a hlavou skóroval.

"Věděli jsme, že jsou silní ve standardkách, že jsou silní ve vzduchu. Bohužel jsme takhle dostali oba góly," litoval útočník Milan Baroš.

Po přestávce už hosté tolik standardek k dispozici neměli, bylo to dámo vývojem zápasu. Častěji se hrálo na jejich polovině a před Čecha se dostávali především pro brejcích. Na první německý roh se čekalo do 73. minuty.

Ten zůstal nevyužit, ale málem bylo zle o chvíli dřív. Po táhlém centru Schweinstegera z přímého hlavičkoval těsně Podolski.

A české standardní situace? Kdysi Brücknerova chlouba vyprchala. Koller se neprosadil a jediný gól dal Baroš, který tečoval Polákovu střelu.