Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po příletu hráči zjistili, že naděje ožila

2 2001
Praha - Letadlo s pokořenou fotbalovou reprezentací ještě popojíždělo na ruzyňské ranveji, když první z cestujících zapnuli mobilní telefony a překvapeně zírali na textové zprávy s výsledky dalších kvalifikačních zápasů. Zatímco byl tým čtyři hodiny ve vzduchu, odehrály se zbývající zápasy 3. skupiny, po kterých nečekaně ožila česká naděje na konečné první místo. "Když se ta šance objevila, tak se o ní budeme prát," poznamenal kapitán týmu Nedvěd a obrátil se na Rosického: "Teď záleží hlavně na tobě, já už moc nepomůžu." Nedvěd totiž v nejbližším utkání kvůli žlutým kartám nenastoupí.

Pořádně se ta zpráva rozkřikla až v hale při čekání na zavazadla. Z letadla ještě vystupoval zdecimovaný tým, jemuž jeho pád právě připomněla ztráta dřívější výsady. Letuška tentokrát nežádala další cestující leteckého speciálu, novináře, sponzory a movité fanoušky, aby nejprve nechali vystoupit fotbalisty, jako to jindy bývalo obvyklé. Hráči usazení v zadní části letadla museli čekat v dlouhé frontě.

V hale se mezitím šuškaly večerní výsledky: Dánové jen remizovali se Severním Irskem, skupinu vedou Bulhaři, kteří vyhráli na Maltě. Co to znamená? Na mnoha místech se začalo kalkulovat. Asi šest hráčů obklopilo asistenta trenéra Patra Radu, který držel v ruce noviny s tabulkou a počítal. Možný vývoj ve skupině mu napovídali Nedvěd s Poborským, přidávali se i další.

"Rozhoduje celkové skóre? Tak to musíme Maltě dát deset gólů!"

"S dnešním výkonem budeme rádi, když vyhrajeme."

Přicházela jedna hláška za druhou.

Petr Rada počítal body a do toho si dobíral autory pesimistických odhadů: "Ty si nevěříš? Tak já nastoupím místo tebe."

"To by bylo fajn, dneska nám tvé dlouhé autové hody chyběly," vzpomněl někdo další na někdejší specialitu dnešního asistenta.

Kalkulace vycházejí z toho, že český tým zbývající domácí zápasy vyhraje a že oba soupeři nemohou stoprocentně bodovat. Ve středu, kdy český tým nastoupí v Teplicích proti Maltě, totiž hrají konkurenti proti sobě, Dánové cestují do Bulharska. Druhým stěžejním zápasem bude 6. října na Letné utkání české reprezentace s Bulharskem.

Pro české vítězství ve skupině je nutné, aby Dánové přišli aspoň o dva body, manko na Bulhary pak může Chovancův tým nahnat ve vzájemném souboji.

Při bodové rovnosti rozhoduje větší rozdíl skóre, dále vyšší počet nastřílených branek a teprve poté vzájemná bilance. K vylepšení zatím nijak dobrého brankového poměru může národnímu mužstvu pomoci souboj se slabou Maltou, je však potřeba rychle zapomenout na islandský výbuch a dobře se připravit.

Variant, kdy český tým může skončit druhý a hrát baráž o MS 2002, je více. Stačit mu může za jisté konstelace 16 bodů (Dánové oba zápasy prohrají a český tým aspoň jeden vyhraje), ale také až 20 bodů (Bulhaři porazí Dány, ti vyhrají jen nad Islandem a české mužstvo zvítězí v obou utkáních).

Tabulka 3. skupiny

1.

Bulharsko

8

5

2

1

14:7

17

2.

Dánsko

8

4

4

0

14:6

16

3.

Česko

8

4

2

2

11:6

14

4.

Island

8

4

1

3

14:11

13

5.

Severní Irsko

8

1

2

5

7:12

5

6.

Malta

8

0

1

7

2:20

1

Zbývající zápasy
5. září:
Česko - Malta, Bulharsko - Dánsko, Sev. Irsko - Island. 6. října: Dánsko - Island, Česko - Bulharsko.Najdete na iDNES.czmobilní verze