Jablonec - Zlín: domácí Milan Vukovič a David Lafata se radují z gólu

Jablonec - Zlín: domácí Milan Vukovič a David Lafata se radují z gólu | foto: Ota BartovskýMF DNES

Po debaklu následuje pád do druhé ligy: Jablonec - Zlín 6:1

• 4
Nejvyšší porážkou sezony se Zlín loučí z první ligou. V Jablonci potřeboval vyhrát, ale jeho snaha se změnila v beznaděj. Prohrával už po dvou minutách, v poločase to bylo 1:5.

on-line

utkání jsme sledovali minutu po minutě

"Zápas se mi těžko hodnotí. Porážka je to ostudná. Příčinu sestupu ale vidím jinde, než v Jablonci. Rozhodovalo se o tom už dříve," řekl zlínský kouč Ladislav Minář.

Zlín měl za sebou sérii šesti zápasů bez prohry, z toho pětkrát zvítězil, a tak šel do duelu se sebevědomím a vírou, že vybojuje tři body, které by mu daly šanci na udržení. Mělo mu pomoci i to, že Jablonec postrádal stopera Kučeru a aktivního záložníka Haurdiče, který plnil povinnosti u bosenské reprezentace.

Jenže naděje Zlína začínaly pohasínat už po dvou minutách, kdy domácí Michálek po Lafatově přihrávce nadvakrát otevřel skóre. Záhy navíc musel zraněného Baču nahradit Žůrek, což narušilo taktiku Zlína. Hostům bylo ještě hůře v 15. minutě, kdy rychlou akci Lafaty, Loučky a Hlouška zakončil střelou do prázdné brány Vukovič.

Zlín však ještě zabojoval a brzy snížil, poté co Vyskočil ranou z rohu vápna vymetl růžek branky. Vzápětí však přišlo definitivní rozuzlení, protože Michálek po centru Hamouze předskočil Trubilu a dal svůj druhý gól v zápase.

"Chtěli jsme tu vyhrát, ale dostali jsme rychlý gól. Pak se nám to povedlo zdramatizovat, ale vzápětí jsme znovu inkasovali. To bylo klíčové," řekl Minář, který špatný vstup svých svěřenců do zápasu nechápal. "V posledních kolech, kdy jsme vyhrávali, se nám přitom vždy podařilo začátky zápasu zvládnout. A zrovna dnes ne," dodal.

Trenér Zlína Minář se pokusil něco změnit nasazením Elšíka místo Zúbka, ale na hře se to neprojevilo. Severočeši ještě do poločasu dvakrát udeřili. Nejprve po standardní situaci Zlína předvedli rychlý brejk, který po Lafatově přihrávce zakončil Hloušek, a těsně před pauzou se ranou po zemi prosadil Loučka.

Zkoprnělý Zlín se už nezmohl na odpor a v druhé půli se už smířil s pádem do druhé ligy. Přispěl k tomu i aktivní jablonecký útočník Lafata, který krátce po změně stran přidal šestý gól, a oslavil tak nominaci do české reprezentace. Šlo o jeho jubilejní desátý zásah v sezoně.

Jablonci nakonec ani vysoká výhra nestačila k posunu na čtvrtou příčku zajišťující start v Evropské lize, jelikož Olomouc zvládla svůj zápas s Bohemians Praha. Severočechům tak patří konečná pátá příčka.

"Podle mě si sestup za jarní výkony Zlín nezaslouží," řekl jablonecký trenér František Komňacký, kterého potěšil výkon mužstva. "Tým prokázal sebevědomí a morálku. Jsem rád hlavně za to, že hráči zvládli koncovku."