Plzeň - Liberec 1:0, rozhodla ofsajdová situace v závěru první půle

Plzeňští fotbalisté slaví gól v liberecké síti. | foto: Martin Polívka, MF DNES

11 2017
Fotbalisté Plzně ve 20. kole porazili doma Liberec 1:0 a přiblížili se vedoucí Slavii, na kterou v neúplné tabulce ztrácejí bod. K vítězství jim ale pomohl sporný moment: jediný gól utkání, vlastní branka Kúdely, padl v závěru prvního poločasu v situaci, kterou ovlivňoval v ofsajdu stojící Krmenčík.

Slavia má ještě k dobru nedělní domácí zápas s Teplicemi, Plzeň zase dohrávku na půdě Bohemians 1905. Liberec venku v lize popáté za sebou prohrál a zůstal třináctý s tříbodovým náskokem na sestupové příčky.

Plzeňský trenér Pivarník udělal oproti minulé prohře 0:1 na Slavii tři změny v sestavě. Dvě byly vynucené, neboť kvůli trestu nemohli hrát Řezník s Hořavou, na pravém kraji zálohy pak místo Petržely nastoupil Kopic. Vedle Krmenčíka nasadil domácí kouč do základní sestavy na pozici podhrota druhého útočníka Bakoše, jenž v minulosti působil v Liberci.

Západočeši byli od začátku více na míči, ale přes dobře organizovaný liberecký tým se v první půli těžko dostávali do vyložených šancí. První z nich přišla až ve 26. minutě, kdy Krmenčík zpracoval dlouhý nákop, přiťukl patičkou zpět na Bakoše a ten obstřelem z hranice vápna těsně minul.

Viktoria před pauzou stupňovala tlak a v 44. minutě se dočkala vedení. Kopic poslal z přímého kopu balon do vápna, který si hlavou srazil do vlastní sítě Kúdela. Domácí Krmenčík, který si na centr nabíhal, ale stál v tu chvíli ofsajdu. Plzeň skórovala po 244 minutách.

Liberecký kouč Trpišovský poslal do druhé půle Graiciara. Hosté přidali a v 62. minutě měli první velkou šanci. Baroš se protlačil až do zakončení, ale v době, kdy se chystal ke střele, se mu vrhnul pod nohy domácí kapitán Hubník a brankář Kozáčik míč mířící na vlastní branku chytil. Vzápětí na druhé straně přestřelil Krmenčík.

Slovan začal hrozit a domácí v poslední chvíli zblokovali Součkův pokus. V 73. minutě mohla Plzeň vedení pojistit, po nakrátko rozehraném kopu ale zkazila Kopicovi po pěkné střele radost spojnice břevna a tyče.

Viktoria jako by se začala strachovat o výhru a v 79. minutě měl na hlavě vyrovnání Graiciar. K prvnímu ligovému gólu mu chyběly centimetry. Plzeň nepřidala pojišťující ani v 83. minutě, kdy hostující Dúbravka po rohu udržel míč na čáře a vzápětí Bakoš pokazil brejk špatnou přihrávkou.

Liberec pak v závěru na chvíli dostal Viktorii pod takový tlak, pod kterým doma dlouho nebyla, ale srovnat nedokázal ani dalekonosnou ranou Karafiát.