Plážoví fotbalisté slaví historickou výhru

San Benedetto - Čeští plážoví fotbalisté dosáhli historického úspěchu v seriálu mistrovství Evropy v italském San Benedettu. Při premiérové účasti mezi evropskou elitou hned ve svém druhém utkání zvítězili nad Polskem těsně 6:5. Češi vedli už 6:1, ale soupeř dokázal nepříznivé skóre snížit a málem vyrovnal.

Český tým čekalo na prvním ze čtyř turnajů Evropské plážové ligy po páteční prohře 2:4 s domácím výběrem utkání s Poláky, kteří nestačili na Portugalce.

Svěřenci trenéra Oldřicha Prohla vstoupili do dnešního utkání mnohem lépe než proti Italům a postupně si vybudovali až tříbrankový náskok. Poláci sice z penalty snížili, jenže čeští hráči skvěle zvládli druhou část druhé dvanáctiminutovky.

Mikan, Sláma a Čižnár postupně navýšili skóre až na 6:1 a zdálo se, že si reprezentanti v klidu dokráčejí pro hladkou výhru. Jenže Poláci v posledním dějství zabojovali, proměnili další penaltu a minutu před koncem dokonce snížili na rozdíl jediné branky.

Na další úpravu stavu jim ovšem už nezbyl čas, a tak mohli Češi slavit svůj premiérový triumf v seriálu evropského šampionátu. "Soustředili jsem se na první třetinu, protože jsme se chtěli vyvarovat toho, abychom stejně jako s Itálií prohrávali.

Bylo důležité, že jsme se dostali do vedení a Polákům to trochu znechutili," řekl ČTK trenér Prohl, kterého potěšila především druhá třetina. "Dostali jsme se až do vedení 6:1, což jsme sami nečekali. V poslední části jsme začali bránit a dostali hloupé góly. Naštěstí jsme to udrželi," pochvaloval si.

Jeho svěřenci si historický úspěch pochvalovali. "Je to pěkné. Ani jsme sem nejeli udělat nějaký velký výsledek, spíš získat zkušenosti a pokusit se třeba něco uhrát," prohlásil brankář Bronislav Šerák. "Vrátili jsme se k defenzivnější stylu 2-1-1, byli jsem víc zatažení a přineslo to ovoce," liboval si.

Ztrátu jasného vedení připisoval Šerák menším zkušenostem. "Trošku jsme znervózněli. Ty chyby pramenily z nevyhranosti a nevyzrálosti," konstatoval. "Poláci rozhodně byli favoriti. Jsou účastníkem mistrovství světa, takže jsme je trochu zaskočili," dodal Šerák.

Prohlův tým díky němu postoupil do nedělního duelu o 5. místo s Francií, s níž se utká od 15:45. Ve finále nastoupí Rusko a Portugalsko.

O 5.-8. místo:
ČR - Polsko 6:5 (2:0, 4:1, 0:4)
Branky ČR: Sláma 2, Cibula, Mikan, Čižnár, Kovařík.  Sestava ČR: Kýček, Šerák - Cibula, Veleman, Čižnár, Kovařík - Bezdička, Dlouhý, Mikan, Sláma.
Francie - Španělsko 7:6 po prodl.