Penalta! A brána se otevřela

11 2003
Praha - Žlutá, červená - oranžový ven! Smrtelná kombinace barev karet, kterou do 14. minuty viděl od rozhodčího Edgar Davids, odstartovala pohromu Nizozemska. Srazila pýchu mužů v „oranžovém balení“ a... vystřelila český fotbal na evropský šampionát do Portugalska!

Připomeňme si příběh Davidse a následné penalty, kterou se český tým dostal do vedení.

Davidsova tragédie začala už ve 4. minutě, deset minut předtím, než záložník strčil v pokutovém území do Poborského, byl vyloučen a Koller dal ránou pod břevno první gól domácích.

Ve 4. minutě totiž Davids složil Rosického. Diváci nespokojeně bouřili, že mu faul prošel bez potrestání.

Avšak portugalský rozhodčí Batista se k Davidsovi přiřítil se slovy varování.

To se naplnilo v 9. minutě, kdy si Pitbul, jak se Davidsovi ve fotbalovém světě říká, vyšlápl na Nedvěda, spoluhráče z Juventusu.

A pak to přišlo: Rosický geniálně uvolnil Poborského a v souboji s ním si Davids pomohl rukama.

Sudí hned ukázal: penalta! Batistu vzápětí vztekle obklopili Davidsovi parťáci z týmu, sám vyloučený zoufale lomil rukama. Brankář Van der Sar zuřivě proťal nohou vzduch, ani to mu však proti Kollerově bombě nepomohlo - 1:0.

Na tribuně radostně plápolal transparent: „Koller a spol. do toho! Ať je Euro hotovo!“ A brána na šampionát se otevřela!