Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Péče o malé fotbalisty ovoce přináší, pochvaluje si jihočeský kouč Neužil

Marek Neužil (vlevo) s trenérským kolegou Davidem Štojdlem na letošním Erima Cupu

16 2009
Není k zahození hrát za fotbal za žáky v Trhových Svinech. O kluky se v místním Spartaku pečlivě starají a snaží se jim nabídnout to nejlepší, na co by fotbalová drobotina mohla pomyslet.

Ve Svinech totiž mají jednoho důležitého muže na svém místě: je jím šéftrenér mládeže Marek Neužil. A že své práci opravdu rozumí, o tom svědčí fakt, že za minulý soutěžní ročník byl tamním okresním fotbalovým svazem vyhlášen Trenérem roku mládeže.

"Jako hráč jsem prošel všemi mládežnickými kategoriemi mládeže v českobudějovické Škodovce. Hrál jsem žákovskou ligu i divizi dorostu. Bohužel mě vyřadilo zranění, zrovna když když jsem končil v dorostu," říká Neužil dvaatřicetiletý Neužil.

Pár let u fotbalu nebyl, jenže potom mu začal chybět. Odstěhoval se z Českých Budějovic do Trhových Svinů a když se o fotbal začal zajímat i jeho syn Marek, bylo rozhodnuto. "A tak jsem se před čtyřmi lety k fotbalu vrátil."

Ve Svinech se ujal dětí kolem šesti let, věnuje se jim i dnes a jde s nimi dál. Je to starší přípravka ročníků narození 1999/2000. V klubu se ale stará i o ostatní.

"Pozice šéftrenéra je hodně zavazující. Trávím plno času na hřišti," přibližuje. A téměř stovka kluků má o zábavu postaráno.

"Docela mě těší, když jedu za synem do školy a vidím, jak támhle postává pět kluků z jednoho našeho týmu a kousek vedle zase další z jiného."

Ve svinenském Spartaku mají pět týmů mládeže. Dvě přípravky, dvoje žáky a dorost. "Moc o krajský přebor pro přípravku usilujeme. Je to výborná soutěž a myslím si, že tam patříme."

V minulém soutěžním ročníku byl Spartak druhý za Hlubokou a ta potom vyhrála baráž.

Obě družstva žáků i dorost hrají v krajské I. A třídě. Mladší žáci ji dokonce v minulé sezoně vyhráli.
Už to byl odraz změn po předchozím nástupu kouče Neužila. Do klubového vedení se poté dostali mladší lidé kolem třiceti, čtyřiceti let. A vsadili na výchovu školáků.

"Chceme mládeži vytvářet co nejlepší podmínky," sděluje Neužil, co je hlavním cílem v práci s mladými. "Snažíme se motivovat co nejširší okruh dětí už předškolního věku i jejich rodiče k zájmu o fotbal u nás v regionu. Jde nám o to, aby kluci od nás hráli co nejvýš a aby měli možnost prosadit se ve fotbalu dospělých na všech úrovních."

Když třeba přijdou funkcionáři z budějovického Dynama a mají zájem o talentovaného mladíka, ve Svinech takového hráče nikdo nedrží.

"Pokud to takovému klukovi prospěje a kluby se dohodnou, proč bychom ho tady drželi. Hlavní je, že se prosadí. A my jsme rádi, že jsme někoho vychovali pro fotbal vyšší úrovně," říká Neužil.

Trhové Sviny jsou čtyřtisícovým městečkem, ale v kraji platí, že pokud jde o fotbal, kdekdo dobře ví, kde leží.

"Letos v květnu se tam hrál druhý ročník turnaje Erima Cupu mládeže a mezi účastníky byly Dukla Praha, Mladá Boleslav, Příbram, Plzeň, SK České Budějovice a další jihočeská mužstva. A jak dopadli domácí? Spartak skončil druhý za Příbramí. A loni první ročník turnaje Svinenští dokonce vyhráli.

Na konec listopadu jsou dvě svinenské přípravky přihlášeny na halový turnaj do Prahy, žáci a starší přípravka absolvují další podobný turnaj v lednu v Říčanech

A co říci na to, když se malí fotbalisté z Trhových Svinů představí v obřím žákovském turnaji McDonalds Cup a skončí v krajském kole na nečekaném čtvrtém místě? Navíc mezi sportovními třídami z klubů, které mají daleko vyšší rozpočty i ambice.

Péče o nejmladší talenty zkrátka ovoce v Trhových Svinech přináší.Tabulka ligy

Mužstvo Z V R P S B
1. Fotbal Třinec 4 3 0 1 5:3 9
2. Slezský FC Opava 4 2 2 0 12:5 8
3. Dynamo České Budějovice 3 2 1 0 6:3 7
FC Hradec Králové 3 2 1 0 6:3 7
5. FK Pardubice 4 2 0 2 5:4 6
6. Graffin Vlašim 3 2 0 1 5:5 6
7. FK Olympia Praha 4 1 2 1 6:6 5
8. 1.SC Znojmo 4 1 2 1 4:5 5
9. 1. FK Příbram 4 1 1 2 5:5 4
10. Frýdek - Místek 4 1 1 2 3:4 4
11. FK Ústí nad Labem 4 1 1 2 5:9 4
12. FK Viktoria Žižkov 3 0 3 0 3:3 3
13. FC MAS Táborsko 4 0 3 1 6:8 3
14. Baník Sokolov 4 0 2 2 5:7 2
15. FC Vítkovice 3 0 2 1 3:7 2
16. FK Varnsdorf 3 0 1 2 2:4 1

Najdete na iDNES.czmobilní verze