Pardubičtí fotbalisté prohloubili „řeckou krizi“ předposlední Čáslavi

Momentka z druholigového utkání mezi Pardubicemi a Čáslaví. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

29 2013
V obraně Efthymiadis, Vasilakos a Achemaistos, v záloze Melissopoulos a Pollalis, na lavičce Mylonas, Hippias a Stathoulopoulous. Jeden by si myslel, že na stadion Pod Vinicí dorazil tým OFI Kréta. Ve skutečnosti však pardubičtí fotbalisté na hřišti zápolili s předposledním celkem druhé ligy - Čáslaví. Tu vlastní konsorcium řeckých podnikatelů, což se citelným způsobem promítlo i do její sestavy.

Cizinci (kromě zmíněných mezi nimi byl ještě Senegalec Diuf) hosty v Pardubicích nespasili. Mužstvo koučované trenérem Martinem Svědíkem v roli favorita obstálo, a třebaže na první gól čekalo až do 58. minuty, podařilo se mu dojít k vítězství v poměru 2:0. První branku zařídil střelou po zemi Petrus, pojistku přidal v nastavení dorážkou odraženého balonu Jeřábek.

"Jsem rád, že jsme to utkání zvládli a myslím, že jsme vyhráli zaslouženě," uvedl trenér Svědík po zápase. Své svěřence vybízel k aktivnímu pojetí hry hned od první minuty. "Věděli jsme, že má soupeř v poslední době náročný program. Šlo o to, abychom soupeře unavili a vznikly skulinky v jeho obraně. To se dařilo," pokračoval kouč Pardubic.

I když měl jeho tým opticky jednoznačně víc ze hry a pohrdl několika velice nadějnými možnostmi (několikrát se v nich ocitl Vencl a Něměček tečoval hlavou volný kop Norka do tyče), kýžený gól nepřicházel. I proto Svědík o přestávce stáhl nejmladšího borce základní sestavy Fuska a nahradil ho Hundákem; později přišel ofenzivě na pomoc ještě Rešetár.

"I to byla naše strategie, poslat tam hráče, kteří jsou na tom rychlostně dobře a hodí se do brejkových situací a hrají dobře jeden na jednoho," vysvětlil Svědík, kterého jinak výkon mladíka Fuska na kraji zálohy potěšil. "Bylo to jeho první druholigové utkání a v té premiéře obstál celkem slušně," konstatoval Svědík.

Nicméně byl to právě náhradník Hundák, který založil akci, jež skončila prvním Petrusovým gólem, a stejný hráč později ještě nebezpečně hlavičkoval. Stav však zůstával 1:0 pro domácí a Čáslav mohla vyrovnat. To by ovšem Diuf musel v sólu přelstít dobře vyběhnuvšího gólmana Pardubic Frydrycha.

"Musíme mu poděkovat, že tu šanci zneškodnil. Jinak se to utkání mohlo vyvíjet remízově," připustil trenér Svědík. A dodal: "Pak už byla jenom otázka, zda přidáme další branku z brejkových situací. To se nám, bohužel, podařilo až v závěru." Díky tříbodové výhře pardubičtí fotbalisté přeskočili v tabulce pražský Žižkov, jenž se s domácím Zlínem rozešel smírně 1:1. Na HFK Olomouc i Zlín ztrácejí dva body.

Záložník Vencl: Vyplatila se nám trpělivost

Ještě mu nebylo dvacet, ale pod trenérem Svědíkem rychle získává druholigové ostruhy. Záložník Pardubic Ondřej Vencl spálil v první půli sobotního střetnutí tři slibné příležitosti ke skórování, nakonec ho to však mrzet nemuselo.

V 58. minutě připravil přesnou přihrávkou úvodní gól Petrusovi, a pomohl tak porazit předposlední Čáslav s pěticí Řeků v základní sestavě 2:0. "Trenér nám o přestávce říkal, že soupeř poleví. Vyplatilo se nám být trpěliví," řekl Vencl po zápase.

Co scházelo k tomu, abyste ty svoje šance využil?
Větší klid a lepší první dotek s balonem. Vždycky jsem si to blbě připravil a pak to měl na dlouhou nohu.

Na rozhodující gól jste přihrál v době, kdy se nad hřištěm spustil největší liják. Zdálo se, jako by vám průtrž mračen paradoxně pomohla...
Pomohla. Oni na takové počasí z toho Řecka asi nejsou zvyklí (úsměv). Vzadu jsme potom udělali pár chyb, ale můžeme poděkovat jenom (gólmanu) Luďovi Frydrychovi, že nás podržel.

1. Slezský FC Opava 5 3 2 0 14:6 11
2. Dynamo České Budějovice 4 3 1 0 10:4 10
3. Graffin Vlašim 4 3 0 1 9:6 9
4. Fotbal Třinec 4 3 0 1 5:3 9
5. FC Hradec Králové 4 2 1 1 7:7 7
6. FK Viktoria Žižkov 4 1 3 0 8:3 6
7. FK Pardubice 4 2 0 2 5:4 6
8. FK Olympia Praha 4 1 2 1 6:6 5