Jablonský se trefil v Bulharsku a zajistil výhru v derby nad CSKA Sofia

David Jablonský ještě v dresu Teplic (archivní snímek). | foto:  Michal Růžička, MAFRA

5 2017
Český fotbalista David Jablonský zařídil premiérovým gólem v bulharské lize důležitou výhru Levski Sofia 2:1 v městském derby s CSKA. Tým Levski uspěl na jaře poprvé po třech předchozích ztrátách a na druhém místě tabulky si vytvořil šestibodový náskok právě před CSKA.

Pětadvacetiletý bývalý obránce Teplic přišel do Levski v zimě z ruského Tomsku jako volný hráč, poté co mu klub neplatil mzdu. V Bulharsku se Jablonský okamžitě zařadil do základní sestavy, ale v úvodu jara se týmu výsledkově nedařilo. Ze tří zápasů získal jen dva body a vedoucí Ludogorec Razgrad se mu v tabulce vzdálil na dvouciferný počet bodů.

I proti CSKA se fotbalisté Levski dlouho trápili a prohrávali, ale v 71. minutě srovnal slovenský bek Procházka a o osm minut později dokonal obrat Jablonský.

Druhá anglická liga

Obránce Tomáš Kalas odehrál za Fulham celý zápas a radoval se z vítězství 3:1. Útočník Matěj Vydra zvládl v dresu Derby County 84 minut, během nichž přispěl asistencí k výhře 2:1. Jiří Skalák se nevešel na lavičku Brightonu, Daniel Pudil nehrál za Sheffield.

Výsledky - 35. kolo: Birmingham - Leeds 1:3, Blackburn - Wigan 1:0, Bristol - Burton 0:0, Derby - Barnsley 2:1, Fulham - Preston 3:1, Ipswich - Brentford 1:1, Nottingham - Brighton 3:0, QPR - Cardiff 2:1, Reading - Wolverhampton 2:1, Rotherham - Aston Villa 0:2, Sheffield Wednesday - Norwich 5:1, Huddersfield - Newcastle 1:3.

Švýcarská liga

Levý obránce Jan Lecjaks odehrál v dresu Young Boys Bern pouze 29 minut, ještě v prvním poločase střídal. Marek Suchý s Tomášem Vaclíkem odehráli celý zápas za Basilej, ta však pouze remizovala s Vaduzem.

Výsledky - 23. kolo: Lugano - Lausanne 2:1, Young Boys Bern - Thun 3:2, Sion - St. Gallen 1:2, Vaduz - Basilej 1:1, Lucern - Grasshopper Curych 1:1.

Rakouská liga

Výsledky - 24. kolo: Sturm Štýrský Hradec - Altach 3:0, Mattersburg - St. Pölten 1:0, Ried - Austria Vídeň 0:3, Wolfsberg - Mödling 1:1, Rapid Vídeň - Salcburk 0:1.

Turecká liga

Stoper Tomáš Sivok odehrál za Bursaspor celé utkání a v 68. minutě dostal žlutou kartu. František Rajtoral z Gaziantepsporu sledoval stejný duel z lavičky.

Václav Procházka nechyběl v sestavě Osmanlisporu, který prohrál s Fenerbahce. Brankář Zdeněk Zlámal (Alanyaspor) i záložník David Pavelka (Kasimpasa) naopak za svá mužstva nenastoupili.

Výsledky - 23. kolo: Trabzonspor - Karabükspor 1:0, Bursaspor - Gaziantepspor 2:1, Besiktas - Rizespor 1:0, Basaksehir - Alanyaspor 2:1, Adanaspor - Konyaspor 0:1, Fenerbahce - Osmanlispor 1:0, Kayserispor - Kasimpasa 2:2.

Ruská liga

Ondřej Vaněk sledoval výhru Ufy nad Grozným jen z lavičky náhradníků. Vdomácím dresu neproměnil penaltu v Česku dobře známý albánský útočník Bekim Balaj.

Výsledky - 18. kolo: Tomsk - Rostov na Donu 0:6, Orenburg - Tula 3:0, CSKA Moskva - Petrohrad 0:0, Jekatěrinburg - Perm 1:0, Samara - Lokomotiv Moskva 0:3, FK Krasnodar - Spartak Moskva 2:2, Groznyj - Ufa 0:1.

Slovenská liga

Výsledky - 22. kolo: Dunajská Streda - Ružomberok 1:1 (9. Šafranko - 42. Peter), Prešov - Trenčín 1:2 (90.+3 Katona - 16. Zubairu, 63. Janga), Zlaté Moravce - Trnava 0:0, Podbrezová - Žilina 2:2 (31. Turňa, 47. Bernardina - 30. Hlohovský, 75. Jánošík), Slovan Bratislava - Michalovce 3:1 (5. Priskin, 20. Soumah, 53. Čavrič - 77. Kušta).

11. Prešov 20 2 7 11 11:38 13

Poznámka: Myjava odstoupila po podzimní části ligy, výsledky byly anulovány.

Dánská liga

Filip Novák odehrál na levém beku celé utkání za Midtjylland, to Jan Kliment z Bröndby Kodaň z lavičky zasáhl do hry až necelou čtvrthodinu před koncem

Výsledky - 24. kolo: Esbjerg - Viborg 1:3, Midtjylland - Lyngby 1:1, Aarhus - Sönderjyske 1:2, Silkeborg - Randers 2:0, FC Kodaň - Horsens 5:0, Bröndby Kodaň - Nordsjaelland 2:3.

Nizozemská liga

Dvacetiletý obránce Zwolle Josef Kvída sledoval výhru nad Arnhemem z lavičky náhradníků, Jan Navrátil z Almela hrál v utkání s Nijmegenem od 77. minuty.

Výsledky - 25. kolo: Heerenveen - Deventer 2:2, Twente Enschede - Tilburg 2:1, PSV Eindhoven - Roda Kerkrade 4:0, Zwolle - Arnhem 3:1, Alkmaar - Excelsior Rotterdam 1:1, Sparta Rotterdam - Feyenoord Rotterdam 1:0, Groningen - Ajax Amsterdam 1:1, Utrecht - Haag 1:1, Nijmegen - Almelo 3:1.

Polská liga

Útočník Zdeněk Ondrášek pomohl Wisle Krakov k vítězství nad Gliwicemi. Osmadvacetiletý hráč nastoupil do utkání v 65. minutě a už o čtyři minuty později se radoval z gólu. Obránce Radek Dejmek dovedl jako kapitán Koronu Kielce k výhře nad Lecznou.

Na český souboj došlo v duelu mezi Lubinem a Legií. V dresu domácích nastoupil Martin Nešpor, za hosty hrál Adam Hloušek. Jeho spoluhráč Tomáš Necid do utkání nezasáhl.

V základní sestavě Gdaňsku hrál Gino van Kessel. Na hřišti vydržel přes hodinu, vedoucí tým tabulky však v Poznani prohrál 0:1 a dohrával bez tří vyloučených hráčů.

Výsledky - 24. kolo: Kielce - Leczna 2:1, Zaglebie Lubin - Legia Varšava 1:3, Cracovia Krakov - Gdyně 1:1, Nieciecza - Chorzów 0:0, Gliwice - Wisla Krakov 1:2 (za hosty gól Ondrášek), Bialystok - Vratislav 4:1, Poznaň - Gdaňsk 1:0.

16. Leczna 23 5 6 12 23:41 21

Poznámka: Chorzów kvůli finančním problémům přišel o čtyři body.

Belgická liga

Střední obránce Jakub Brabec byl u vítězství Genku nad Bruggami, zvládl celé utkání. I další český stoper Stefan Simič se mohl radovat z výhry a za Mouscron-Péruwelz odehrál plných 90 minut. To samé platí o Davidu Rozehnalovi z Ostende.

Výsledky - 29. kolo: Charleroi - Kortrijk 1:1, Genk - FC Bruggy 2:1, Mechelen - Anderlecht 3:2, Mouscron-Péruwelz - Standard Lutych 1:0, Ostende - Lokeren 0:0, St. Truiden - Eupen 2:1, Waasland-Beveren - Gent 2:3, Waregem - Westerlo 2:2.

1. Anderlecht 29 17 7 5 64:30 58
2. FC Bruggy 29 18 4 7 54:22 58
3. Waregem 29 14 9 6 46:37 51
4. Ostende 29 14 7 8 50:35 49
5. Mechelen 29 14 6 9 41:33 48
6. Charleroi 28 13 9 6 33:26 48
7. Gent 29 13 8 8 42:29 47
8. Genk 29 13 6 10 36:35 45