Vydra dal první gól za Derby, Vrbova Machačkala remizovala s Petrohradem

Matěj Vydra v dresu reprezentace, ilustrační foto. | foto:  Michal Šula, MAFRA

26 2016
Fotbalový útočník Matěj Vydra se poprvé střelecky prosadil v dresu Derby County. Tým, do nějž český reprezentant přestoupil v létě, ale doma podlehl v devátém kole druhé anglické ligy Blackburnu 1:2. Trenér Pavel Vrba dosáhl na další zajímavý výsledek - s Machačkalou dotáhl dvougólové manko proti Petrohradu a vybojoval bod.

Ve svém čtvrtém zápase po přestupu z Watfordu oslavil Vydra premiérovou trefu, když v 69. minutě zužitkoval pas od Anyi, s nímž se potkal v předchozím působišti. Hosté ale rychle zareagovali.

O minutu později srovnal Emnes, jenž v Blackburnu hostuje z prvoligové Swansea, a o chvíli později dokonal obrat Graham. Derby se po devátém kole nachází na sestupové 22. pozici s pouhými šesti body na kontě.

Brighton je na opačném pólu tabulky. Se 17 body se drží na třetím místě, k čemuž přispěly i dnešní dvě Murrayho branky do sítě Barnsley. Na tu druhou mu přihrával reprezentační záložník Skalák.

Kalas za Fulham ani Pudil za Sheffield Wednesday nehráli.

Anglická druhá liga - 9. kolo: Derby - Blackburn 1:2 (za domácí gól Vydra), Brighton - Barnsley 2:0, Fulham - Bristol 0:4, Leeds - Ipswich 1:0, Norwich - Burton 3:1, QPR - Birmingham 1:1, Reading - Huddersfield 1:0, Rotherham - Cardiff 1:2, Sheffield Wednesday - Nottingham 2:1, Wolverhampton - Brentford 3:1, Preston - Wigan 1:0, Aston Villa - Newcastle 1:1.

Turecká liga

Obránce Osmanlisporu Václav Procházka sledoval jen z lavičky náhradníků remízu 2:2 na hřišti Basaksehiru. Čelůstka hrál za Antalyaspor celý zápas. Dva Češi byli na hřišti při utkání Bursasporu s Kasimpasou - za domácí odehrál celých devadesát minut Tomáš Sivok, za hosty David Pavelka. Tomáš Necid zůstal jen na domácí lavičce.

Porážce na hřišti Fenerbahce nezbabránili v dresu Gaziantesporu bývalí hráči Plzně František Rajtoral a Daniel Kolář. Rajtoral dostal v prvním poločasežlutpou kartu a po hodině byl střídaný, Koláře trenér vystřídal v závěru.

Turecká liga - 5. kolo: Antalyaspor - Akhisar 0:0, Basaksehir - Osmanlispor 2:2, Trabzonspor - Konyaspor 1:0, Besiktas - Galatasaray 2:2, Kayserispor - Rizespor 2:1, Bursaspor - Kasimpasa 1:0, Fenerbahce - Gaziantepspor 2:1, Genclerbirligi - Karabükspor 2:0, Adanaspor - Alanyaspor 3:2.

Belgická liga

Obránce Stefan Simič, jenž se v předchozím kole dokonce gólově prosadil, odehrál celé utkání za Mouscron-Péruwelz.

Belgická liga - 8. kolo: Mouscron-Péruwelz - FC Bruggy 0:3, Waasland-Beveren - Lokeren 1:1, Gent - St. Truiden 2:1, Mechelen - Waregem 2:3, Charleroi - Ostende 2:1, Standard Lutych - Eupen 3:0, Kortrijk - Genk 4:1, Anderlecht - Westerlo 1:2.

Ruská liga

Záložník Ondřej Vaněk z Ufy se v zápase na hřišti Spartaku Moskva nedostal na hřiště, jediný gól však vstřelil v Česku známý Kehinde Fatai, který hrál ve Spartě.

Fotbalisté Anži Machačkala remizovali v domácím zápase s Petrohradem 2:2, i když v prvním poločase prohrávali po gólech Dzjuby rychle 0:2. Týmu, který trénuje Čech Pavel Vrba, patří v tabulce ruské ligy sedmá pozice.

Ruská liga - 8. kolo: CSKA Moskva - FK Krasnodar 1:1, Rostov na Donu - Lokomotiv Moskva 1:0, Orenburg - Jekatěrinburg 0:1, Tula - Groznyj 0:0, Spartak Moskva - Ufa 0:1, Machačkala - Petrohrad 2:2, Perm - Samara 0:0, Kazaň - Tomsk 2:1.

Rakouská liga

Fotbalisté Austrie Vídeň, kteří budou ve čtvrtek hostit Plzeň v Evropské lize, podlehli v rakouské nejvyšší soutěži Admiře Mödling 1:2, již v předkole vyřadil Liberec. Austria je v tabulce pátá s už devítibodovou ztrátou na vedoucí Sturm Štýrský Hradec.

Vídeňský celek sice přestřílel Mödling 23:13, ale co se gólů týče, tahal za kratší konec po celý zápas. Nejprve prohrával od 13. minuty po gólu Saxe, do poločasu ale ještě stihl vyrovnat Tajouri. Na Monscheinovu trefu z 63. minuty už ale nikdo zareagovat nedokázal a Admira tak poprvé po třech porážkách zvítězila.

Austria hrála v sestavě Almer - Larsen, Rotpuller, Filipovič, Salamon - Holzhauser (66. Kayode), Serbest (86. Kvasina) - Venuto, Grünwald, Tajouri (78. Pires) - Friesenbichler.

Rakouská liga - 9. kolo: St. Pölten - Rapid Vídeň 1:1, Austria Vídeň - Mödling 1:2, Mattersburg - Ried 1:1, Sturm Štýrský Hradec - Wolfsberg 3:0, Altach - Salcburk 0:0.

Portugalská liga

Portugalská liga - 6. kolo: FC Porto - Boavista Porto 3:1, Sporting Lisabon - Estoril 4:2, Feirense - Nacional Funchal 0:3, Chaves - Benfica Lisabon 0:2, Marítimo - Tondela 2:0, Pacos Ferreira - Rio Ave 2:1, Moreirense - Guimares 0:1, Belenenses - Arouca 1:1.

Slovenská liga

Slovenská liga - 10. kolo: Trenčín - Slovan Bratislava 2:1 (11. Janga, 60. Paur - 29. De Kamps), Michalovce - Myjava 3:2 (15. Škutka, 22. Podhorin, 90.+1 Žofčák - 33. Ostojic, 84. Sládek), Podbrezová - Ružomberok 3:1 (32. Podio, 48. Kochan, 58. Vajda - 90. Lačný), Prešov - Dunajská Streda 0:3 (44. Štepanovský, 47. Sarr, 68. Szarka), Senica - Trnava 0:1 (36. Bello, za domácí ČK Březina), Zlaté Moravce - Žilina 0:2 (23. Otubanjo, 70. Vavro z pen.).

Nizozemská liga

Ofenzivní záložník Jaroslav Navrátil odehrál za Almelo 74 minut. Dál stoprocentní je v Nizozemsku Feyenoord, který vede před Ajaxem o pět bodů. V neděli porazil Rodu Kerkrade vysoko 5:0.

Nizozemská liga - 7. kolo: Groningen - Almelo 0:0, Haag - Heerenveen 0:3, Ajax Amsterodam - Zwolle 5:1, Excelsior Rotterdam - PSV Eindhoven 1:3, Nijmegen - Tilburg 0:0, Twente Enschede - Arnhem 2:1, Utrecht - Sparta Rotterdam 2:0, Feyenoord Rotterdam - Roda Kerkrade 5:0.

Švýcarská liga

Brankář Tomáš Vaclík i nový reprezentační kapitán Marek Suchý odehráli v dresu Basileje celé utkání. Devadesát minut zvládl také Jan Lecjaks z Young Boys Bern.

Švýcarská liga - 9. kolo: Lucern - Lausanne 1:3, St. Gallen - Basilej 1:3, Grasshopper Curych - Vaduz 2:1, Thun - Lugano 2:2, Sion - Young Boys Bern 0:0.

Dánská liga

Obránce Filip Novák odehrál celý zápas v dresu Midtjyllandu proti Horsens a při vítězství 5:2 asisotval u jednoho gólu.

Dánská fotbalová liga - 11. kolo: FC Kodaň - Aarhus 2:0, Viborg - Lyngby 0:1, Randers - Sönderjyske 0:4, Bröndby Kodaň - Odense 3:0, Midtjylland - Horsens 5:2, Nordsjaelland - Esbjerg 3:0, Silkeborg - Aalborg 5:3.

Rumunká liga

Astra Giurgiu vybojovala v rumunské lize druhé vítězství v řadě. Jeden ze soupeřů Viktorie Plzeň ve skupině Evropské ligy v pondělí zvítězil na domácím stadionu 1:0 nad týmem CSM Politehnica Iasi a v tabulce je jedenáctý. Jediný gól zápasu dal v 78. minutě z pokutového kopu Constantin Budescu.

Tým, který se s Plzní utká poprvé na západě Čech 20. října, poslal trenér Giurgiu Sumudica na hřiště v sestavě: Lung - Sapunaru, Alves, Fabricio, Maranhao - Moise, Seto, Lovin (33. Niculae), Teixeira - Alibec (70. Florea) - Budescu (84. Nicoara).

1. Chelsea FC 14 11 1 2 32:11 34
2. Arsenal FC 14 9 4 1 33:14 31
3. Liverpool FC 14 9 3 2 35:18 30
4. Manchester City 14 9 3 2 30:15 30
5. Tottenham Hotspur 14 7 6 1 24:10 27
6. Manchester United 14 5 6 3 19:16 21
7. West Bromwich Albion 14 5 5 4 20:17 20
8. Everton FC 14 5 5 4 17:16 20