Německo - Polsko: Klose, Neuville, Ballack

Německo - Polsko: Klose, Neuville, Ballack - Hráči německého týmu oslavují gól v síti Polska, který padl v nastaveném čase. Hráči zleva: Klose, Neuville, Ballack. | foto: Peter Andrews , Reuters

Oslabení Poláci padli až v nastavení

• 220
Dortmund - Až akce náhradníků v nastaveném čase přinesla německým fotbalistům vítězství 1:0 v utkání s Polskem. Zápasem hostitelské země začaly na mistrovství světa duely druhého kola základních skupin. Němci vyhráli i podruhé, naopak Poláci, kteří hráli od 75. minuty v oslabení, nemají ani bod a jsou skoro jistě vyřazeni.

Vývoj zápasu
minutu po minutě

Do německé sestavy se po zranění vrátil kapitán Michael Ballack a vedl svůj tým od první chvíle do útoku. Největší nebezpečí pro soupeřovu branku v úvodu představovali především oba polští rodáci v německé sestavě útočníci Klose a Podolski.

První velkou šanci měl ve 21. minutě Klose, ale Lahmův přesný centr poslal hlavou mimo polské tyče. V závěru poločasu měl dvě možnosti ke skórování Podolski, ale nejprve napoprvé jen hlavičkoval do brankáře a v nastaveném čase minul branku.

Byla nejhezčí akce úvodní části. Schweinsteiger patičkou poslal po křídle vpřed Lahma, ten nahrál Podolskému, jenž však v dobré pozici křížnou střelou minul vzdálenější tyč.

Poláci bojovali o zachování postupových nadějí, snažili se hrát aktivně, ale německá obrana jim toho moc nedovolila. V 75. minutě navíc ztratili Sobolewského, a pak už se soustředili jen na bránění bezbrankové remízy.

Ke hře v oslabení je odsoudil faul na Kloseho, kterým Sobolewski zastavil rodící se německý brejk. Rozhodčí jej potrestal druhou žlutou kartou.

Němci vsadili vše na vítězství, trenér Klinsmann výrazně posílil útok, ale gól stále nepřicházel. Poláky držel nad vodou skvělým zákroky brankář Boruc, který se nejvíce vyznamenal v 80. minutě, kdy v rozmezí dvaceti vteřin vyrazil Lahmovi s Neuvillem dvě gólové střely.

V devadesáté minutě nejprve stálo při hrdinovi v brance štěstí, když Klose s Ballackem dvakrát během jediné akce nastřelili břevno!

Osudový okamžik zařídili dva náhradníci v první minutě nastaveného času. Z přihrávky Odonkora skluzem dopravil míč do sítě Neuville.

Trenér Jürgen Klinsmann si po výhře zhluboka oddychl, první krok již téměř splnil a převedl domácí tým přes základní skupinu. "Bylo to extrémně těžké utkání, ale vítězství jsme si zasloužili," uvedl kouč Němců. Bývalý skvělý útočník přiznal, že na něj stejně jako na jeho svěřence dolehla atmosféra zaplněného Vestfálského stadionu. "Nálada je tu prostě skvělá. Jsme doma a chceme na šampionátu vydržet až do konce. A teď můžeme být ještě optimističtější," dodal kouč.

Jeho hráči nastřelili těsně před koncem dvakrát břevno a když už se zdálo, že duel skončí bezbrankovou remízou, zaúřadoval střídající Neuville. "Díky bohu že se mi podařilo ten gól dát. Asi deset minut předtím jsem měl jinou velkou šanci a promarnil jsem ji. Tohle vítězství ale bylo hodně důležité a zasloužené," zopakoval jediný střelec zápasu slova svého trenéra.

Naopak Poláci jsou po druhé porážce na pokraji vyřazení a pokud ve čtvrtek Ekvádor porazí Kostariku, ztratí i poslední teoretické naděje na postup.

"Ta trefa těsně před koncem nás připravila téměř o všechny šance. Cítím se hrozně," řekl Pawel Janas, trenér Polska, jež dosud na šampionátu nevstřelilo gól a je bez bodu. "V poslední minutě jsme udělali množství chyb, nebyli důslední v záloze a obránci byli bez šance," uvedl Janas.

ZÁKLADNÍ ČÁST, SKUPINA A
NĚMECKO - POLSKO 1:0 (0:0) podrobnosti
Góly: 90. O. Neuville
Góly:
Sestavy: J. Lehmann - A. Friedrich (64. D. Odonkor), C. Metzelder, P. Mertesacker, P. Lahm - B. Schneider, T. Frings, M. Ballack, B. Schweinsteiger (77. T. Borowski) - L. Podolski (71. O. Neuville), M. Klose
Sestavy: A. Boruc - J. Bak, B. Bosacki, M. Zewlakov (84. D. Dudka), M. Baszczynski - J. Krzynówek (77. M. Lewandowski), I. Jeleň (90. P. Brožek), A. Radomski, R. Sobolewski - E. Smolarek, M. Žuravski
Náhradníci: T. Hildebrand, O. Kahn, M. Jansen, R. Huth, J. Nowotny, T. Hitzlsperger, S. Kehl, G. Asamoah
Náhradníci: T. Kuszczak, L. Fabianski, M. Jop, S. Gancarczyk, K. Kosowski, M. Szymkowiak, S. Mila, P. Giza, G. Rasiak
Žluté karty: 58. M. Ballack, 68. D. Odonkor, 70. C. Metzelder
Žluté karty: 3. J. Krzynówek, 28. R. Sobolewski, 89. A. Boruc
Červené karty:
Červené karty: 75. R. Sobolewski
Rozhodčí: Medina Cantalejo (Španělsko) - Giraldez Carrasco (Španělsko), Medina Hernandez (Španělsko)
Stadion: Dortmund - Vestfálský stadion