Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 16. 4. 2014 12:39

Fotbal před soudem

Soudní proces popisují Miloslav Novák a Radim Trusina

Státní zástupce se ptá, kde a jak dlouho působí nebo působil Svoboda ve fotbale. Vyjmenoval kluby Čáslav a Táborsko. Po skončení v Táborsku už nikde nepůsobil.

"A čím jste se živil?," zeptal se státní zástupce.

"Žil jsem z úspor," odpověděl Svoboda. "Myslel jsem, že brzy zase do nějakého klubu nastoupím."
Jak může rozhodčí ovlivnit zápas?

"Pro sudí je to slušný živobytí. Nesetkal jsem se s tím, když pominu aféru z roku 2004. Pravda, sporné momenty se rozebírají v médiích," řekl Svoboda.
Svobodova výpověď pokračuje odpovědí na otázku, zda měl zájem na zápase Jablonec - Plzeň? "Vůbec."
"S Viktorií Plzeň nejsem v žádném vztahu, nemám s ní nic společného. Jen generální manažer Adolf Šádek je můj dlouholetý kamarád. V branži je to můj kolega," uvedl Svoboda.
Svoboda odpovídá na otázku, zda se scházel i s jinými rozhodčími: "Ano, to je součást mé práce. Scházel jsem se i s trenéry."
Svoboda podle svých slov v Táborsku vydělával 30 tisíc měsíčně plus prémie. Měl také k dispozici služební auto a mobilní telefon.
"Proč Tomáš Adámek učinil notářský zápis," zeptala se soudkyně?

"Vůbec nevím, měli jsme dobré vztahy. Několikrát pískal můj klub, pro který jsem pracoval. Žádné osobní spory, určitě ne..." odpověděl Svoboda.
"V hotelu u toho setkání byli rozhodčí Býma, Adámek, Marek a Handlíř," pokračoval Svoboda.
Takhle všechno probíhalo podle Svobody: "Z hlediska mého povolání, byl jsem manažerem druholigového Táborska, se běžně stávalo, že jsem se potkával s rozhodčími. Bavili jsme se přátelsky, o fotbale, o různých věcech, ale o úplatku nepadlo ani slovo."
Vyjádření Svobody: "Nesouhlasím, ničeho jsem se nedopustil, žádného uplácení."
"Nechtěl jsem nikomu přivodit trestní stíhání. Myslel jsem, že se to všechno vyřeší na půdě fotbalové asociace," řekl Adámek. Na žádost soudkyně, aby popsal, jak se to stalo, odpověděl: "Dál nebudu vypovídat."
Z dnešního přelíčení se omluvili tři svědci - předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta, majitel Sparty Daniel Křetínský a předsedkyně komise rozhodčích Dagmar Damková.
Soudní líčení začalo. Státní zástupce přečetl text obžaloby, která je dostatečně známá.
K soudu dorazili všichni tři obžalovaní - Svoboda, Adámek i Býma. Se svými právními zástupci čekají před soudní síní na zahájení, které bylo naplánováno už na 9:00.
Podle textu obžaloby měl Svoboda nabídnout 200 tisíc korun rozhodčímu Tomáši Adámkovi, pokud Plzeň v Jablonci uspěje.

Adámek to uvedl v notářsky ověřeném dopise na podzim 2012 s tím, že se sešel se Svobodou cestou na zápas do Jablonce v Průhonicích. Jeho verzi následně potvrdil rezervní rozhodčí Pavel Býma, který byl schůzce přítomen. Svoboda setkání přiznal, úplatek však popřel. Obviněni jsou i Adámek za přijetí úplatku a Býma, že korupci nenahlásil.
Aféru odstartoval sparťanský majitel Daniel Křetínský, který předal informace předsedovi fotbalové asociace Miroslavu Peltovi a policii. Žalobce jeho výpověď shrnul: "Z fotbalového prostředí měl jednoznačnou informaci, že pan M. Svoboda v období více měsíců před tzv. podzimní korupční aférou systematicky působil ve prospěch FC Viktorie Plzeň, a to tak, že před zápasem kontaktoval rozhodčí s příslibem úplatku, který pak následně osobně předával." M. Svoboda je Martin Svoboda, fotbalový funkcionář přezdívaný Chřestýš, jeden z obviněných.
Fotbalová aféra, jež vypukla v souvislosti s dva roky starým zápasem mezi Jabloncem a Plzní (0:2), se po dlouhé době dostala před soud. V kauze jsou obžalovaní bývalý funkcionář Martin Svoboda a bývalí rozhodčí Tomáš Adámek a Pavel Býma.