Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Reportáž skončila 16. 4. 2014 12:39

Fotbal před soudem

Soudní proces popisují Miloslav Novák a Radim Trusina

Předstoupila svědkyně Jarošová, notářka.
Marek popisuje: "Kolegové mě nabrali v Brně. Pak jsme zastavili na kávu, na toaletu. Vůbec si nepamatuju, že bych se setkal s panem Svobodou."

Vylučujete to, že byste se potkal s panem Svobodou? "Nepamatuju si to. Ani nevím, že by to bylo v Průhonicích."

"Setkal jste si s nabídkou úplatku pro rozhodčí?" zeptala se soudkyně. "Ne."
Soudní líčení pokračuje. Předvolán je svěděk Emanuel Marek, tehdejší pomezní rozhodčí, dnes hlavní.
Svědek Handlíř požádal o proplacení cestovného z Ostravy do Prahy. Soudkyně Jitka Drábková mu přiznala 4 200 korun jako náhradu.
Jednání je na deset minut přerušeno.
Padlo něco o tom, že by bylo lepší, aby vyhrála Plzeň, nebo Jablonec?

Handlíř odpověděl: "Ne, to tam nepadlo."

Slyšel jste, nebo jste mohl slyšet, jestli tam padlo něco, že by někdo nabídl finanční obnost, aby vyhrál jeden z týmů? "Určitě ne. V mé přítomnosti to mohu vyloučit."
Stalo se někdy předtím, že jste se potkali s panem Svobodou předtím?

"Ano jistě. Dá se říct, že jsme byli fotbaloví přátelé. Já ho bral jako experta, měl přehled o hráčích, funkcionářích. Měl informace z kuloárů. Neviděl jsem v té schůzce výjimečnost. Občas jsme se potkali i s jinými funkcionáři. Pochopitelně ne z těch klubů, které jsme pískali," prohlásil Handlíř.
Co bylo účelem schůzky? "Zcela náhodná nebyla. Mám za to, že někdo z kolegů... Dali jsme si kávu, vykládali jsme obecně o fotbale, o reprezentaci, o lize. Nic neobvyklého."

Jak dlouho to trvalo? "Seděli jsme všichni, trvalo to asi půl hodiny. Pan Svoboda zmínil nějaké trable s řidičákem. Hlavní téma bylo naše utkání, šlágr kola."

Odešel někdo dřív? "Nejsem schopný to říct stoprocentně, ale myslím si, že jsme seděli společně."

Jak proběhlo utkání? "Naprosto dobře, korektně. Plzeň vyhrála zaslouženě, byla lepší. Pan Adámek podal velice dobrý výkon."
Jako svědek vystupuje Drahoslav Handlíř, pomezní sudí v zápase Jablonec - Plzeň. Soudkyně se ptá: "Můžete se vyjádřit ke schůzce v Průhonicích?"

"Schůzka byla v přátelském duchu. Jel jsem s Býmou v autě. Po cestě jsme přibrali kolegu Adámka. Pana Marka jsme nabrali v Brně. Pokračovali jsme na Prahu. Udělali jsme zastávku v Průhonicích, v hotelu. Dali jsme si kávu. Tam jsme se potkali i s panem Svobodou."
Obžalovaný sudí Adámek: "Chtěl bych říct, že v souvislosti s touto kauzou mě nikdo ze Sparty ani z Plzně nekontaktoval."
Šerák se ptá Goldy: "Co vám řekl Křetínský, když nedodal důkazy?"

"Říkal, že lidi ve fotbale se bojí o svou bezpečnost. Tak hledá cestu, jak by mohli vypovídat a ostatní se to nedozvěděli. A druhý typ důkazů byl záznam něčeho. Ten nedodal," poznamenal Golda.
Cítil jste tlak nepotrestat pana Křetínského?

"Ano, bylo to i tak. Je to přece pan Křetínský, toho nemůžeme potrestat," uvedl Golda.
"Říkal jsem, že buď pan Křetínský dodá důkazy a potrestáme viníky, nebo potrestáme jeho a Spartu, když důkazy nedodá. To způsobilo poprask. Pak došlo ke změně disciplinárního řádu," pokračoval Golda.
Golda uvedl, že mu předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta neřekl, co bylo v "Křetínského kabele": "Z jednání na policii jsme pochopil, že důkazy v tašce nejsou, že tam byly obecné informace o fotbale."
Svobodův zástupce Šerák se ptá Goldy: "Spouštěcím mechanismem byl zápas Plzeň - Sparta?"

"Ano."
Soudkyně se ptá Goldy: "Máte názor, proč mezi zápasem a notářským zápisem uběhlo šest měsíců?"

A Golda odpovídá: "To by byla jedna z prvních otázek, kterou bych položil. Ale pan Adámek se sice na jednání disciplinárky dostavil, ale odmítl vypovídat. Zasadil jsem si to do kontextu se zápasem Plzeň - Sparta, který Plzeň vyhrála z penalty, která být neměla. To byla pro pana Křetínského asi poslední kapka."
Jaký má Golda pocit z rozhodčích? "Když si vzpomenu na ten poslední zápas Příbram - Liberec, tak mám pocit, že pan Křetínský tenkrát jmenoval i rozhodčího Ardeleánua."
Měl Golda nějaké jiné indicie kromě informací od Křetínského? Viděl dokumenty ze známé "Křetínského kabely"?

"Mluvil o dvou typech důkazů. Že je schopen sehnat výpovědi rozhodčích, ale že prý mají strach mluvit o poměrech v českém fotbale. A pak, že disponuje záznamem něčeho," uvedl Golda.
Jak disciplinárka rozhodla? "Nějakým způsobem to vyšumělo. Ze dne na den se změnil disciplinářní řád, že disciplinírka nemůže vyšetřovat něco, co je předmětem trestního řízení. Tím to pro mě skončilo," poznamenal Golda.
Golda pokračuje na otázky soudkyně: "Tehdy byla situace taková, že to bylo vyostřené mezi Spartou a Plzní. Já se snažil být opatrný, abychom nikoho nepoškodili a nerozhodli něco bez důkazů. Informace něco naznačují, ale bez důkazů nemůžeme nikoho potrestat."