Gólová radost hráčů Ostravy, ilustrační fotografie

Gólová radost hráčů Ostravy, ilustrační fotografie | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Baník dal po 381 minutách gól. Pak dal ještě tři a zvládl přestřelku

• 3
Souboj nejhorších prvoligových fotbalových mužstev jara, Baníku Ostrava a Českých Budějovic, skončil pořádnou přestřelkou. Pro Baník výhra 4:3 znamená definitivní záchranu, pro hosty jistý sestup.

Už v páté minutě Šašinka přistrčil míč Sivričovi a ten se trefil k levé tyči. Baník dal gól po 381 minutách. Jenže místo, aby to mužstvo nakoplo, hráči kupili chyby a nepřesnosti.

Českobudějovičtí během tří minut stav otočili. Nejprve domácí nechali za sebou úplně volného Kaloda a pak po Kalodově průniku kolem zadní čáry zcela sám střílel k pravé tyči Janotka.

„Byli jsme nepozorní,“ komentoval obrat ostravský trenér Petr Frňka. „Nejprve při standardce nikdo soupeři nezakryl balon, takže rychle rozehráli, a nikdo se ani nenabalil na Kaloda, o němž jsme věděli, že je nebezpečný. Potom s ním prohrál souboj Kouřil a po sérii našich chyb hosté vedli. A bylo z toho drama.“

381 minut čekali fotbalisté Baníku Ostrava na gól, než se v neděli trefil Matej Sivrič.

Zhruba 20 minut trvalo, než se Ostravští z těžké rány oklepali. V závěru poločasu kopali šest rohů v krátké době za sebou. Po posledním z nich, ve 44. minutě, si na Mišákův centr naběhl Šašinka a hlavou svou premiérovou trefou v první lize vyrovnal. Přestřelku zakončil minutu před koncem technickou střelou k levé tyči Kukec – 4:3. A Baník také v této sezoně definitivně udržel první ligu, leč před chabou návštěvou 1 402 diváků, nejslabší za minulých 19 let!

„Ulevilo se nám, že jsme konečně doma vyhráli, poprvé na jaře,“ řekl stoper Michal Frydrych, který vyrovnával na 3:3. Byl v pozici záložníka, jelikož místo něj dostal příležitost Kaša. Frydrych střídal.

V zákulisí se spekuluje, že zůstal mezi náhradníky, protože se se šéfy klubu zatím nedohodl na nové smlouvě. „Nikdo mi nic neřekl, těžko říct,“ komentoval to Michal Frydrych. „V sestavě jsem nebyl, ale byl jsme připravený naskočit, a jsem rád, že jsem dal gól.“

Trenér Frňka nejasnosti kolem stoperovy smlouvy označil za čiré spekulace. „Kaša proseděl celé jaro na lavici, až na jedno utkání, takže jsme se rozhodli, že příležitost dostane znovu,“ řekl kouč. „Jinak další změny jsme udělali proto, že jsme potřebovali hru trochu oživit, hlavně tu útočnou.“

Českobudějovičtí se domů vraceli už coby druholigový tým. „Neprohráli jsme si to tady, ale jindy a jinde,“ řekl hostující trenér František Cipro. „Přijeli jsme sem ale vyhrát. V dalším kole hostíme Spartu, ale stát se mohlo všechno.“

1. AC Sparta PrahaSparta 31 25 4 2 74:28 79
2. SK Slavia PrahaSlavia 31 23 6 2 67:23 75
3. FC Viktoria PlzeňPlzeň 31 20 5 6 70:33 65
4. FC Baník OstravaOstrava 31 13 6 12 48:44 45
5. FK Mladá BoleslavMl. Boleslav 31 12 8 11 50:49 44
6. 1. FC SlováckoSlovácko 31 11 8 12 41:44 41