Sparta se ve 3. předkole Ligy mistrů střetne se švédským Malmö

Jak si povede střelec David Lafata proti švédskému Mälmo? | foto:  Michal Růžička, MAFRA

23 2014
Fotbalisté Sparty vyzvou ve 3. předkole Ligy mistrů Malmö. Švédský mistr v odvetě vyhrál na hřišti lotyšského Ventspilsu 1:0 (první duel 0:0). Začne se na Spartě v úterý 29. července.

Odvetě přímo na stadionu přihlížel kouč českého mistra Vítězslav Lavička s asistentem Zdeňkem Svobodou, kteří do Lotyšska letěli z Tallinu po úterní odvetě s tamní Levadií (1:1).

Do zápasu naskočili aktivněji domácí fotbalisté, v 19. minutě však inkasovali poté, co Kroon do pokutového území nacentroval na volného Isaaca Thelina. Ten se z bezprostřední blízkosti nemýlil a značně zvýšil šance hostů na postup do 3. předkola.

Malmö po vstřelené brance ožilo a převzalo otěže zápasu. Ventspils se dlouho nemohl dostat k větší příležitosti, v 80. minutě navíc vyslali dvě povedené střely Forsberg a Kroon, gólman Uvarenko ale obě vykryl. Domácí pak zahrozili po rohovém kopu, Abdultaofik však hlavičkoval vedle a jeho tým za oba zápasy nevyslal jedinou střelu na brankáře Olsena.

Malmö se v evropských pohárech s českým týmem utkalo pouze jednou, v roce 1996 podlehlo 1:2 a 1:3 pražské Slavii v prvním kole Poháru UEFA. Sparta má ale na švédský fotbal neblahé vzpomínky, v loňském předkole Evropské ligy nestačila na Häcken.

Dinamo Tbilisi, které vede kouč Bílek, končí

Dinamo Tbilisi, které vede český kouč Michal Bílek, v odvetě 2. předkola Ligy mistrů podlehlo v Aktobe 0:3. Jelikož na soupeře z Kazachstánu nestačilo ani doma (0:1), v letošním ročníku evropských pohárů končí.

Na stadionu v Aktobe se v první půli nehrál příliš atraktivní fotbal, oba týmy se dostaly do jedné nebezpečné šance. V 19. minutě nejprve ohrozil branku záložník Dinama Merebašvili, jeho střelu si gólman Sidelnikov pohlídal. O chvíli později na druhé straně Korobkin těsně minul.

Až v závěrečné fázi druhého poločasu domácí fotbalisté utli šance Bílkova týmu. V 75. minutě otevřel skóre po pasu Chajrullina ukrajinský útočník Oleksij Antonov, o sedm minut později jej následoval střídající Igor Zenkovič. Na konečných 3:0 upravil v nastavení Abat Ajmbetov. Celý zápas odehrál v dresu Dinama stoper Radek Dosoudil.

Aktobe se ve 3. předkole utká s rumunskou Steauou Bukurešť, jež po výhře na hřišti Strömsgodsetu 1:0 stvrdila doma postup vítězstvím 2:0.

Liga mistrů, 2. předkolo - odvety

Aktobe (Kaz.) - Dinamo Tbilisi 3:0 (0:0)
75. Antonov, 82. Zenkovič, 90.+5 Ajmbetov. První zápas: 1:0, postoupilo Aktobe

Ventspils (Lot.) - Malmö (Švéd.) 0:1 (0:1)
Branka:
19. Thelin. První zápas: 0:0, postoupilo Malmö

HJK Helsinky - Rabotnički Skopje 2:1 (2:0)
Branky: 22. Lod, 26. Moren - 47. Vujčič. První zápas: 0:0, postoupily Helsinky

Steaua Bukurešť - Strömsgodset (Nor.) 2:0 (0:0)
72. Rapa, 84. Stanciu. První zápas: 1:0, postoupila Steaua.

Maribor (Slovin.) - Zrinjski Mostar (Bosna) 2:0 (1:0)
Branky: 45. Vršič, 57. Ibraimi z pen. První zápas: 0:0, postoupil Maribor.

Saint Patrick's Athletic (Ir.) - Legia Varšava 0:5 (0:1)
25. a 82. Radovič, 69. Žyro, 87. Saganowski, 90.+2 vlastní Byrne. První zápas: 1:1, postoupila Legia.