Strömsgodset - Jablonec 1:3, postup přinesly zákroky Špita a protiútoky

Michal Hubník (21) z Jablonce se raduje ze svého gólu proti Strömsgodsetu. | foto: AP

8 2013
Drammen (Od našeho zpravodaje) - Fotbalový Jablonec ještě nikdy nehrál skupinu žádného z pohárů. A byť bude při losu opět nenasazený a nejspíš dostane silného soupeře, aspoň tu šanci mít bude. Je v play-off Evropské ligy, kam postoupil díky dvěma výhrám nad Strömsgodsetem. V odvetě uspěl 3:1.

"Životní úspěch," radoval se po závěrečném hvizdu jablonecký kouč Roman Skuhravý.

"Je to super, navíc s námi postoupil i Liberec," pravil kapitán týmu Karel Piták. Pravda, i Liberec dokázal vyhrát také druhý zápas (2:1) a těší se na závěrečné předkolo.

"Zelená! Bílá!" křičely na sebe hloučky jabloneckých fanoušků, kteří se 1 400 kilometrů do Norska trmáceli autobusem. A často také: "Špit! Špit! Míša Špit!" Zkušený gólman totiž nejméně dvakrát vytáhl bravurní zákroky.

V první půli chytil téměř jasný gól, když vyškrábl Kovácsův skluz, po přestávce zmenšil střelecký úhel Kamarovi. Byl spolehlivý, na mokré umělce pomáhal parťákům i v poli. Až v 71. minutě byl bezmocný: střílenou přihrávku vytáhl jen ke Kamarovi, který už snadno dorážel.

Jablonec byl v druhém poločase pod tlakem, ale spoustu rohů a nebezpečných centrů ustál, byť třeba stoper Beneš vykopával míč z prázdné branky.

Co je však hlavní - celý zápas držel postupový výsledek.

Vedl od 15. minuty: gól přinesla bojovnost, chytrost a klid. Vošahlík zamakal, stihl míč před lajnou, odkud po zemi přihrával před branku. Nabíhající Piták šikovně pustil míč za sebe Hubníkovi, který s jistotou pálil pravačkou do sítě.

Pak domácí vyrovnali, ale akce náhradníků Třešnáka s Vaňkem dala Jablonci klid. Piták pak ještě v závěru po dalším protiútoku parádně přehodil gólmana.

"Zatím jsem byl většinou smutnej," říkal před odletem majitel klubu Miroslav Pelta. Vždyť jeho tým doteď šest z osmi soubojů v pohárech prohrál.

Teď je Pelta spokojený.

Naopak norský klub smutní. Nejen kvůli vyřazení, ale i proto, že skončila jeho velká série na domácím hřišti. Až dosud tam Strömsgodset neprohrál 37 soutěžních zápasů v řadě.