Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Neuznaný gól USA? Hlavní rozhodčí byl bez viny, říká bývalý sudí Puček

CO JE? Americký záložník Donovan se diví rozhodnutí sudího. | foto: Hassan AmmarAP

21 2010
Proč byl uznán gól brazilského Fabiana do sítě Pobřeží slonoviny po jeho dvojím hraní rukou? A proč naopak neplatil regulérní gól Američanů v jejich duelu se Slovinskem?

K těmto i dalším sporným momentům na mistrovství světa v Jižní Africe se vyjadřuje pětinásobný držitel Křišťálové píšťalky, bývalý mezinárodní sudí Lubomír Puček.

"Samozřejmě, že chyby rozhodčích se objevují i na velkých turnajích. Přesto jsem ale přesvědčený, že výkony rozhodčích patří na tomto šampionátu mezi příjemná překvapení," říká Puček.

"A smekám hlavně před asistenty, kteří se do posuzování ofsajdových situací trefují z pětadevadesáti procent tak přesně, jako kdyby to byli roboti."

Puček u rozhodčích vyzdvihuje také velmi dobrou spolupráci hlavního s asistenty.

"Dokladem toho je například penaltový moment ze zápasu Německa se Srbskem," připomíná Puček duel, v němž Němci překvapivě podlehli 0:1.

"V 60. minutě odpískal španělský rozhodčí Undiano penaltu proti Srbům za Vidičovu ruku. Ale než pískl, byla tam dvou- až třívteřinová prodleva. Nejspíš ze svého pohledu nebyl o ruce přesvědčený, jinak by pískal hned. Ale upozornil ho asistent na čáře, který ruku zřejmě viděl zřetelně."

Neuznaný gól USA? Chyba asistenta

Když v pátečním zápase Slovinsko - USA (2:2) vstřelili Američané v 85. minutě regulérní gól a rozhodčí Coulibaly z Mali ho neuznal, vzbudilo to pozdvižení. Spekulovalo se o eventuálním útočném faulu Američanů a o ofsajdu, který však podle opakovaného záznamu nebyl.

"Tady udělal chybu asistent, snad jedinou, která se dá pomezním rozhodčím vytknout. Signalizoval totiž postavení mimo hru. Všiml si toho hlavní, dal ruku nahoru a zapískal. Kdyby viděl faul, jen by písknul a z místa přestupku by ukázal, na kterou stranu se bude kopat," vysvětluje Puček. "Takže tady šlo o jasnou chybu pomezního, zatímco všichni kritizovali hlavního Coulibalyho."

Neuznaný gól USA

Jako důkaz, že Coulibaly byl bez viny, vidí Puček jeho nominaci do role čtvrtého rozhodčího na nědělní utkání Itálie - Nový Zéland (1:1).

"Kdyby byl neuznaný gól Američanů chybou Coulibalyho, FIFA by ho na nedělní zápas nenominovala, neriskovala by, že kdyby se něco hlavnímu rozhodčímu stalo, šel by na hřiště sudí, který dva dny předtím selhal." pokračuje Puček.

Fabianovy ruce? Sudí je postřehnout nemusel

"I tohle se ve fotbale může stát," říká Puček k momentu, kdy si francouzský rozhodčí Lannoy nevšiml dvojího hraní rukou brazilského útočníka Fabiana. "Lannoy byl nejspíš špatně postavený a opakované záběry ho usvědčily z omylu. Měl prostě smůlu."

sestřih Brazílie - Pobřeží slonoviny

Zato při vyloučení Kaká si rozhodčí počínal jednoznačně správně.

"Byla to hloupost brazilského fotbalisty. Tak zkušený hráč by si přece měl uvědomit, že už jednu žlutou má," glosuje Puček.

Je dvojnásobný trest správný?

V případě vyloučení australského fotbalisty Kewella, jehož ruka na brankové čáře byla potrestána i penaltou, se Pučkovi nepozdává tzv. dvojitý trest.

"Červená karta byla udělena v souladu s pravidly, protože Kewell rukou zabránil gólu. Naopak vzpomínaná ruka srbského fotbalisty Vidiče byla potrestána jen žlutou kartou, protože míč do branky nesměřoval," říká Puček.

penalta proti Austrálii

"Ale abych řekl pravdu, tenhle dvojnásobný trest za jedno provinění se mi prostě nelíbí. Samozřejmě, že se musí ctít pravidla, ale kdyby bylo po mém, v tomto případě bych provinivšímu se hráči uděloval červenou až tehdy, pokud by soupeř penaltu neproměnil. Jde čistě o můj soukromý názor, ale jsem přesvědčený, že by to bylo spravedlivější."

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze